přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pětici prestižních maratonů zakončí New York

Téměř 40 000 běžců a legendární cyklista Armstrong, to jsou lákadla nedělního maratonu, pátého ze seriálu "World Marathon Majors".

Ačkoliv trať nepatří vinou různých stoupání a klesání k nejrychlejším, letos se čekají útoky na rychlé časy. Vítězství v New Yorku patří v maratonském světě k nejcennějším.

Loni v New Yorku zvítězil světový rekordman Paul Tergat z Keni před Jihoafričanem Hendrickem Rmaalu o pouhé centimetry. Letos poběží oba favorité znovu. Šanci má rovněž olympijský vítěz a mistr Evropy Ital Stefano Baldini, či Keňan William Kipsang.

V kategorii žen poběží například vítězka dubnového maratonu v Londýně Deena Kastorová z USA, na startu se objeví také obhájkyně loňská vítězka Jelena Prokopčuková z Lotyšska, či Susan Chepkemeiová z Keni, jenž byla loni druhá. Dalšími favoritkami by mohly být vítězka bostonského maratonu Rita Jeptoová z Keni, čerstvá světová rekordmanka na 20 km Lornah Kiplagatová z Nizozemska, či Catherina Nderebová z Keni.

Letos se tímto maratonem uzavře první polovina dvouleté série World Marathon Majors. Průběžně vede Keňan Robert Cheruiyot s padesáti body. Vyhrál v Bostonu i v Chicagu a v New Yorku jej nemůže v bodování nikdo předhonit. Mezi ženami vede Berhane Adereová z Etiopie (30 bodů). Šanci dostat se do vedení mají jak Jeptoová, tak Kastorová. Seriál prestižních závodů vyvrcholí za rok právě v New Yorku.

Na startu se ze známých sportovců objeví také legendární cyklista, sedminásobný mistr Tour de France Lance Armstrong. Rád by zaběhl svůj první maraton pod tři hodiny. Pořadatelé pro Armstronga připravili dres s číslem 1002, který symbolizuje datum 2. 10. 2002. To je den, kdy mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat, ze které se dokázal Armstrong vyléčit.

Přímý přenos chystá na neděli od 14:30 hodin TV Eurosport.

Traťové rekordy:
muži: 2:07:41 - Tesfaye Jifar (Et., 2001)
ženy: 2:22:31 - Margaret Okayová (Keňa, 2003)

David Klempíř

Vytisknout