přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. září 2007, 10:54

Pět Čechů ve Světovém atletickém finále

O víkendu se ve Stuttgartu uskuteční vrchol závěru letošní sezony - Světové atletické finále. Se světovou elitou poměří své síly Špotáková, Brejchová, Cechlová, Baďurová a Janků.

IAAF ve čtvrtek zveřejnila provizorní startovní listinu, ze které jsou patrní soupeři našich nejlepších reprezentantů. Pro start na WAF bylo potřeba sebrat co nejvíce bodů na mítincích Zlaté ligy, Super Grand Prix a Grand Prix. Prvních sedm v každé disciplíně doplnila IAAF závodníkem, kterému udělila divokou kartu. Jaké šance mají naši atleti v konkurenci světové špičky?

Špotáková, Brejchová
Dvě velké a tradiční rivalky z Německa budou největšími soupeřkami našim oštěpařkám, především Barboře Špotákové. Christina Obergföllová jako evropská rekordmanka, ani Steffi Nerriusová letos nestačily na Špotákovou. Ta se v Ósace stala mistryní světa, když dvakrát vylepšila národní rekord. Neriusová získala bronz na úkor Nikoly Brejchové, kterou posunula na čtvrtou pozici. "U Báry vidím šance na vítězství 50:50," odhaduje šéftrenér Václav Fišer. "Sice teď s Obergföllovou prohrála, ale šetřila síly právě na tento víkend. Doufám, že ukáže, kdo je mistryní světa." Nikola Brejchová vstoupí do bojů z pomyslného pátého místa. Kromě trojice největších favoritek je před ní Kubánka Bissetová. "Kdyby se Nikola dostala před ní, potěšilo by mě to," přeje si Fišer.

Provizorní startovní listina

Christina Obergföllová (GER) 
Barbora Špotáková (CZE)  
Stefi Neriusová (GER)  
Sonia Bissetová (CUB)  
Nikola Brejchová (CZE)  
Mercedes Chillaová (ESP)  
Linda Stahlová (GER)
Barbara Madejczyková (POL)
 

Cechlová
Trojnásobná mistryně světa v hodu diskem Franka Dietzschová je samozřejmě nejžhavější kandidátkou na vítězství také ve Stuttgartu. Spoleně s Faumulnaovou z Nového Zélandu mají letos na svém kontě 22 bodů. Jen jediný bod ztrácí Věra Cechlová, které na MS nevyšla kvalifikace. "Doufám, že si zchladí žáhu za Ósaku a předvede, co v ní je," věří Fišer.

Provizorní startovní listina

Alisangela Adrianová (BRA)
Věra Pospíšilová-Cechlová (CZE)
Franka Dietzschová (GER)
Beatrice Faumuinaová (NZL)
Nicoleta Grasuová (ROM)
Anna Söderbergová (SWE)
Becky Breischová (USA)
Suzanne Powellová (USA)


Baďurová
V tyči je jasnou favoritkou fenomenální Jelena Isinbajevová z Ruska. Přestože se jí letos nedaří tolik, jako v předchozích letech, je stále suverénní jedničkou na světové scéně. Pro Stuttgart si věří, IAAF citovala její slova: "Ve Stuttgartu chci skočit světový rekord. Pouze vítězství pro mi nebude stačit." Oproti jejím slovům se postavila Kateřina Baďurová: "Každým dnem mi na konci sezony ubývají síly a ostatní soupeřky na tom nebudou lépe. Pyrekové teď ve Varšavě stačilo na vítězství 460 centimetrů." Česká rekordmanka se ale podle svých slov na Světové atletické finále velice těší. "Sice neznám stadion, ale soupeřky budou stejné a konečně budu mít po ruce trenéra." Jak vysoko se bude skákat? Tím si není jistý ani šéftrenér: "Kačce ale věřím. Jistě zazávodí dobře na závěr své veleúspěšné sezony."

Provizorní startovní listina

Kateřina Baďurová (CZE)
Vanessa Boslaková (FRA)
Silke Spiegelburgová (GER)
Monika Pyreková (POL)
Svetlana Feofanová (RUS)
Julija Golubčiková (RUS)
Jelena Isinbajevová (RUS)
Taťjana Polnovová (RUS)


Janků
"Postavení Holma je neotřesitelné," říká Fišer. "Přesto jde Tomáš do závodu z příjemné třetí pozice. Doufám, že zabojuje a udrží si 3. místo." Kromě Holma a obhájce vítězství z loňksého WAF Linuse Thörnblada se Janků utká mj. také s překvapivým mistrem světa z Baham Donaldem Thomasem. "Vysoko se skákat nebude," myslí si Janků. "Je konec dlouhé sezony. Spíš, než že by v závodě někdo utekl ostatním, budou podle mého rozhodovat pokusy."

Provizorní startovní listina

Donald Thomas (BAH) 
Tomáš Janků (ČR) 
Germaine Mason (GBR) 
Stefan Holm (SWE) 
Linus Thörnblad (SWE) 
Tora Harris (USA) 
Jesse Williams (USA) 


Výsledky naleznete zde.

David Klempíř

Vytisknout