přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. prosince 2011, 21:43

Pět atletů ve hře o olympijskou komisi, včetně Špotákové

MOV zveřejnil jména 21 kandidátů do komise sportovců, v níž se po Londýně uvolní čtyři místa. Jedno z nich opouští nyní již trenér Železný, jeho nynější svěřenkyně Špotáková by jej mohla nahradit.

V komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) končí v příštím roce vedle Jana Železného ještě dva další bývalí atleti, mílař Hicham El Guerrouj a sprinter Frank Fredericks, a také plavkyně Rania Elwaniová. Na jimi uvolněná místa mohou na osmileté období nastoupit sportovci, kteří se aktivně zúčastnili předešlých her v Pekingu nebo přijedou soutěžit příští rok do Londýna. Jak informoval MOV na svém webu, kandidáta vyslalo celkem jedenadvacet národních olympijských výborů.

Pět z nich si vybralo zástupce královny sportů. Švédsko nominovalo bývalého výškaře Stefana Holma, Ekvádor rovněž již nezávodícího chodce Jeffersona Péreze. Mezi aktivními volilo Portugalsko v chodkyni Susaně Feitorové, Japonsko v kladiváři Koži Murofušim a Česko v oštěpařce Barboře Špotákové. Bude-li chtít svěřenkyně Jana Železného zasednout v 19členné komisi, nebude to mít snadné právě proto, že atletika „dodala“ nejvíce kandidátů. Hlasující, jimiž budou všichni sportovci na londýnských hrách, musí totiž své hlasy rozdělit mezi čtyři různé sporty. Volit se bude ve třech olympijských vesnicích.

Komise sportovců MOV (IOC Athletes’ Commission) vznikla v roce 1981 a v rámci hnutí spojuje hlas olympioniků s mezinárodním výborem. Od roku 1996 volí většinu komise (12 z 19) účastníci olympiády v době a místě jejího konání.

Michal Procházka

Vytisknout