přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. ledna 2009, 20:57

Pelmel událostí ze světa

Přinášíme souhrn zajímavého, spíše „nevýsledkového“ atletického dění kolem uplynulého víkendu.

Na úvod přeci jen ještě jedno ohlédnutí za asi nejzajímavějším mítinkem víkendu, který se konal v Moskvě. Kromě již včera zmíněné výborné Golubčikovové (470) se činil i její kolega v tyči Pavel Gerasimov, který zdolal 575 cm, druhý skončil Brit Steven Lewis (560). Jako první letos překonal 230 cm Jaroslav Rybakov. Solidní rychlost má stále Irina Privalovová, ve 40 letech si střihla šedesátku za 7.42, předčila ji jen Yuna Mekhti-Zadeová (7.35). Rychlé šedesátky byly vidění v podání mužů v USA a Kanadě. V Saskatoonu běžel Sam Effah 6.61, Jacoby Ford na Clemson Invitational byl zatím nejrychlejší letos na světě (6.59).

V USA znají atlety roku, jsou jimi desetibojař Bryan Clay a tyčkařka Jenn Stuczynská. Oba porazili své nejbližší soupeře velmi těsně Clay LaShawna Merritta (249:245), Stuczynská Stephanie Brown-Traftonovou (221:218).
Další pořadí v „top ten“:
muži – Angelo Taylor (173), Kerron Clement (170), Jeremy Wariner (149), David Oliver (134), Christian Cantwell (123), Walter Dix (78), Tyson Gay (31), Derek Miles (28);
ženy - Sanya Richardsová (216), Hyleas Fountainová (167), Lolo Jonesová (156), Shalane Flanaganová (153), Allyson Felixová (139), Dawn Harperová (73); Sheena Tostaová (65), Muna Leeová (33).

Ve Frankfurtu se sešla pracovní skupina EAA, která má vyřešit změny v kalendáři i struktuře jednodenních soutěží. Viceprezident Asociace Jose-Luis de Carlos prohlásil, že nic neproběhne bez schválení od IAAF. Světová asociace ostatně také chystá změny vzhledem ke Zlaté lize a dalším mítinkům.

Potrestaní promluvili. Ukrajinka Blonská požádala o „odpuštění všechny olympioniky, atlety, trenéry, manažery“. Doživotně suspendovaná vícebojařka dále uvedla, že netuší, jak se látka dostala do jejího těla. Byla to pro ni prý „psychologická rána do hlavy“, klid prý našla u svých dvou dětí. Přesto nelituje 17 let, které věnovala sportu.
Justin Gatlin věří ve svůj návrat v příštím roce. V 28 letech (ty mu budou až skončí trest) je to prý jako ve fotbale (americkém) ve 40 letech, v baseballu ve 45 nebo v golfu v 65. Přesto americký sprinter myslí na comeback. „Myslím, že doba, kdy jsem byl „mimo“ ochránila moje nohy. Stále mám stejnou rychlost,“ uvedl a jeho startovní časy jsou prý dokonce lepší než při „zisku“ titulu v Aténách. „Chci nyní rovnováhu narušit pozitivním směrem, chci být černým koněm,“ uzavřel.

Hassima Bulmerkaová, olympijská vítězka z roku 1992 na 1500 m, se hodlá ucházet o křeslo prezidenta alžírské federace. Jedním z konkurentů při volbách 22. ledna bude El Hachemi Abdenouz, světový armádní šampion v krosu (1980 a 84), naopak současný šéf Amar Bouras se nehodlá ucházet o znovuzvolení.
Jasno už je naopak v Polsku, kde o víkendu vybrali Jerzyho Skuchu. Hned v prvním kole získal 69 hlasů a porazil protikandidáty Wieslawa Wilczynského (18 hlasů) a Krzysztofa Wolsztynského (12). Irena Szewinská, která svaz dobře vedla 12 let, nekandidovala. Do svazového výboru naopak Wolsztynski dostal nejvíce hlasů, spolu s ním zasedne i řada bývalých atletů - Sebastian Chmara, Artur Partyka, Pawel Januszewski, Robert Korzeniowski a ještě stále aktivní Marek Plawgo.

Sprinterka Alina Chabarovová skončila kariéru. Medailistka z ME i OH ze štafet zvládla ještě loni ve 42 letech stovku za 11.53. Stejný krok učinil 30letý Danila Burkenja, rovněž medailista z Atén předvedl v témže roce i svůj trojskokanský OR 17.68. To úspěšný tanečník Joachim Olsen by se naopak rád vrátil do koulařského kruhu. Neřekl, kdy konkrétně plánuje první start, ale jako cíl vytyčil Londýn 2012.

Spory v federaci Bahrajnu (BAA) nekončí. Půlkař Youssef Saad Kamel alias Gregory Konchellah má vysvětlit před BAA svá obvinění, dostal ještě dodatečnou lhůtu 2-3 dny. Rodilý Keňan Kamel tvrdí, že BAA zadržovala odměny, jednala s ním s despektem, nutila jej lhát o svém věku. Konchellach se chtěl také vrátit k původním jménu i do své vlasti Keni. BAA tvrdí, že mu v tom nebrání.

Bohužel se také množí nepříliš veselé zprávy. Ve Finsku náhle zemřel Jani Lehtonen, pátý tyčkař z HMS v Torontu (1993). Příčina smrti teprve 40letého národního rekordmana (583h, 582) není známá. Smutná zpráva přišla také z Polska, při volbě nového prezidenta zkolaboval bývalý šéf svazu Stefan Milewski (1976-78). 82letý muž následně skonal po převozu do nemocnice.

Michal Procházka s využitím EME NEWS