přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2011, 18:26

Pelantová čtvrtá, do osmičky se vešly i Šafránková a Krchová

Nejvyššího atletického umístění na univerziádě v Šen-čenu zatím dosáhla chodkyně Lucie Pelantová. Do bojů o medaile dnes postoupily mílařka Čapková a výškařka Marešová, překážkář Mazáč poběží semifinále.

Pátek

Čtvrté místo mezi chodkyněmi obsadila Lucie Pelantová. Svěřenkyně Jiřího Malysy se držela v první polovině trati s čelní skupinou, poté se však pozdější medailistky oddělily. Zlato před dvojicí Rusek Šemjakinovová-Ochotnikovová vybojovala španělská závodnice Julia Takács Nyergesová, která se v cíli objevila za 1:33:51. Pelantová zvládla dvacítku za 1:36:14, k bronzu jí nakonec chyběla minuta a 4 vteřiny. Druhá česká zástupkyně Zuzana Schindlerová ztratila s nejlepšími kontakt po první třetině závodu a došla si nakonec pro 11. místo (1:42:03).

Vysokou úroveň mělo finále kladivářek, když na medaili bylo třeba přehodit 71 metrů. Za těchto podmínek se Zalina Marghievová vybičovala až ke kvalitnímu moldavskému rekordu 72.93. K tomu ji nepochybně pošťouchla Maďarka Orbánová, která již v první sérii předvedla národní maximum své vlasti – 71.33. Šampionka z Ostravy Rumunka Perieová se musela spokojit s bronzem za 71.18. Česká zástupkyně Kateřina Šafránková po dvou měřených hodech za 66 metrů zabojovala v poslední sérii, 67.18 však již nestačilo na vylepšení sedmé pozice. Vyhořela medailistka z ME dvaadvacítek, Polka Fidorowová, která se nevešla ani mezi nejlepších osm.

Vyrovnaným osobním rekordem 465 cm triumfovala v soutěži tyčkařek Ruska Alexandra Kirjašovová. Nejvíce ji potrápila Slovinka Šutejová, která zdolala 455, o další decimetr méně patřil bronz Řekyni Stefanidiové. Desátá Romana Maláčová si v soutěži vylepšila letošní maximum na 425 cm, škoda jen, že to nezvládla dříve než napotřetí, stejná výška byla konečná i pro čtyři ve výsledcích výše postavené soupeřky.

Dnešní finálový program dále přinesl po dvou radostech Jamajce, USA a Turecku. Ve stýplu od prvního kilometru diktovala tempo Binnaz Usluová a vedle titulu univerzitní šampionky dokráčela i k osobnímu rekordu 9:33.50. Zbylé medailistky dokončily o deset vteřin za ní. Stejně jako na ME v Ostravě vybojovala osmé místo Eva Krchová, která se o 66 setin vteřiny nevešla pod deset minut. Druhé turecké zlato se zrodilo v oštěpu, kde nejdále za osmdesátku, o 3.79 m, hodil Fatih Avan, tuto významnou metu pokořil ještě Ukrajinec Avramenko (81.42).

Sprinteři karibského ostrova opanovaly dvoustovky. Anniesha McLaughlinová si vyrovnala osobní rekord 22.54 (+0.7 m/s), pod 23 vteřin se vešla ještě Američanka Townsendová. Stříbrná medailistka z ME v Barceloně Ukrajinka Bryzginová skončila až čtvrtá. Ve vynikajícím osobáku 20.20 (-0.3) kraloval podobně jednoznačně jako jeho krajanka Rasheed Dwyer. O tři desetiny zpět finišovali stříbrný Jihoafričan Mpuang a bronzový Jamajčan Young (oba 20.59).

Američanům patřila obě překážkářská finále. Na stovce neměla v protivětru 1.3 m/s konkurenci Nia Sifaatihii Aliová, v čase 12.85 předčila zbylé medailistky o více než dvě desetiny. Závod nevyšel úřadující mistryni Evropy z Turecka Nevin Yanitové, která skončila šestá. Podobně suverénně jako krajanka Aliová si počínal na čtvrtce Jeshua Anderson, jenž do cíle dorazil v čase 49.03, o půl vteřiny před Japoncem Kišimotem.

V soutěži sedmibojařek patří Kateřině Cachové po prvním dni sedmé místo s průběžným součtem 3427 bodů, čímž takřka o dvě stě bodů zaostává za „stříbrnou Ostravou“. Svěřenkyně Michala Buzka poztrácela bodíky ve všech čtyřech dnešních disciplínách, nejvíce se svým červencovým výkonům přiblížila ve výšce, kde zdolala 180, tedy jen o centimetr méně. Stovku překážek přeběhla za 14.16 (na ME 13.87), kouli poslala do vzdálenosti 11.16 (proti 12.90) a zakončila dvoustovkou za 25 rovných (vs. 24.77).
Před Cachovou jsou obě největší soupeřky z dvaadvacítek, zlatá Šadeiková (3537, zatím 3.) i bronzová Maximovová (3512, 6.). S více než stobodovým náskokem před druhou Litevkou Zemaityteovou (3608) zatím vede Ruska Kurbanová (3715).

S časem 4:23.66 postoupila mezi dvanáctku mílařek Tereza Čapková, která se ve svém závodě sice nevešla mezi pětici přímo postupujících, ale druhý rozběh byl výrazně pomalejší. Výškařka Oldřiška Marešová hladce prošla do bojů o medaile, když napoprvé zvládla 170, 175 a také 180 cm, což byl výkon, který ji poslal dál spolu s tuctem jejích soupeřek. Naopak překvapivě vypadla izraelská skokanka Frenkelová.

Osmým časem 13.92 (za bezvětří) postoupil mezi 24 semifinalistů stovce překážek Martin Mazáč, nejrychlejší byl v prvním kole Brit Frankis (13.66). Mimo hru je Martin Stašek, jenž v disku hodil 52.95 a skončil osmnáctý, na elitní dvanáctku bylo třeba poslat náčiní o čtyři metry dál. V kvalifikaci se nejlépe vedlo Estonci Israelovi s 61.26.

Čtvrtek

O vrcholy včerejšího programu, který byl bez české účasti, se postarali jihoafrická oštěpřka Viljoenová a portugalský trojskokan Évora. Sunette Viljoenová se dokonce vybičovala ke kontinentálnímu rekordu 66.47 a vyslala tím vykřičník i směrem k blížícímu se světovému šampionátu v Tegu. Olympijský šampion Nelson Évora zažil po sérii zranění úspěšný návrat, když předvedl 17.31, nejlepší skok od předloňské sezony, také on se tím řadí mezi adepty nejvyšších příček na MS.

Čvrtek přinesl hned tři zlaté radosti Rusům, to když Vasilij Charlamov ovládl desetiboj v osobním rekordu 8166 bodů, šampionka z Ostravy Olga Topilská předčila na čtvrtce krajanku Migunovovou (51.63 vs. 51.77) a dvojnásobný triumf se velmoci podařil i v další doméně, chůzi na 20 km, kde zvítězil Andrej Krivov (1:24:15) o jedenáct vteřin před Ryžovem.

Třikrát vystoupali na nejvyšší příčku také ukrajinští akademici. Anna Jaroščuková (55.15) si poradila na 400 m překážek s Ruskou Davydovovou a tureckou rekordmankou Karadereovu – všechny tři se vešly pod 56 vteřin. Dalšímu šampionu z ME dvaadvacítek Bohdanu Bondarenkovi se podařilo předčít ve výšce Poláka Theinera (228 vs. 226). Olha Zavhorodná kralovala překvapivě osmistovce díky osobnímu rekordu 1:59.56, porazila ruskou favoritku Kofanovovou (1:59.94) i krajanku Lobanovovou 2:00.42.

Věkem teprve junior, maďarský šampion z Tallinnu Marcell Deák Nagy zvládl konkurenci na čtvrtce v čase 45.50, před jamajským Matthewsem (OR 45.62) a Australanem Wroem (45.93). Alžírská dvojčata si poradila s taktickým finále patnáctistovky, Imad Touil před svým bratrem Abdemajidem.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout