přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pekelný Evropský pohár v chůzi ovládli Rusové

Medailově nejúspěšnější byla ve francouzských Métách ruská velmoc, ovšem z hlavních třech kategorií zvítězili jen v jedné. Čeští reprezentanti se v 35stupňové výhni neprosadili.

Vzhledem k horku, které při závodech panovalo, padly vynikající výkony borců na 50 km. Denis Nižegorodov se ujal vedení po třiceti kilometrech a cíl protnul nakonec v čase 3:42:47, pátém nejlepším v letošních tabulkách. Za Rusem si pro druhou pozici došel Jesús Angel García, jenž slaví v říjnu čtyřicetiny. Španěl v cíli přiznal, že je stále těžší pro něj závodit. To mu však nebránilo v tom, aby v závěru zkušeně sbíral jednoho soupeře za druhým až k druhému místu. Ztratil 3:40 na Nižegorodova, ovšem jen 2:19 na čas, za který bral 4. místo loni na OH. Na stupně vítězů došel se ztrátou dalších třech minut Jurij Andronov. Třetím do party Rusů, který potvrdil jejich jasné týmové vítězství byl v pořadí čtvrtý Sergej Bakulin (8 bodů). Druhou příčku brali s malým odstupem Španělé (13), Italové předstihli Portugalce jen těsně (obě mužstva 38 bodů).

Menší bratr, mužská dvacítka, se stala dějištěm velkého triumfu Italů, kteří na bednu nepustili nikoho jiného. Francouz Yohann Diniz ve vedru neudržel ostré tempo a skončil nakonec osmý. Zcela novým jménem je vítěz Giorgio Rubinho, který v čase 1:24:06 předčil o 48 vteřin zlatého z aténských OH Ivana Brugnettiho. Skvělým závěrem se na třetí příčku vyhoupl letošnímu poděbradskému publiku známý Jean-Jacques Nkouloukidi, syn italské matky a konžského otce. Není třeba rozebírat, že týmovou soutěž jasně ovládli právě Italové (6 bodů) před trojicemi Španělů (30) a Poláků (40).


J-J Nkouloukidi skončil v Poděbradech druhý, v Métách třetí - foto: J. Čech

Ženských dvacet km bylo v hledáčku českých příznivců chůze, neboť startovala česká jednička Zuzana Schindlerová. Olympionička a jistá účastnice MS skončila v polovině dokončivších závodnici (21.) za čas 1:40:48. Druhá ženská zástupkyně Lucie Pelantová došla o čtyři minuty později (28.). Španělka Maria Vascová se dočkala po 18 letech aktivní kariéry triumfu. Třikrát třetí chodkyně na velkých akcích nedosáhla v horku závratného času (1:32:53), stačil však o půl minuty na Rusku Anisju Kirdjapkinovou a více jak o minutu na Litevku Kristinu Saltanovičovou. Ruska dovedl svůj tým ke zlatu (14 bodů), Španělka ke stříbru (18). Z bronzu se mohly radovat, byť s velkým odstupem (72), Slovenky ve složení Malíková (18.), Gáliková (23.), Czaková (31.).


Letos Zuzana Schindlerová triumfovala v Poděbradech - foto: J. Čech

Co se Rusům nepovedlo mezi dospělými, zvládli v juniorských kategoriích, kde brali obě individuální zlata. Mezi juniorkami se suverénně radovala Taťána Minějevová (44:16), diskvalifikace dvou jejích kolegyň stála Rusky týmovou výhru, která tak v těsném souboji dalších zemí připadla Italkám. Juniorům ukázal záda ve vyrovnanějším souboji Stanislav Jemeljanov, a spolu se svými druhy získal i kolektivní zlato. Nejlépe si z naší trojice vedl Pavel Schrom, který si i přes náročné podmínky časem 45:33 vylepšil o 5 vteřin osobní rekord. Stejně jako Schindlerová otevíral druhou polovinu pole těch, kteří dokončili (21.). O dvě příčky zpět a 26 vteřin za ním dokončil Lukáš Gdula, třetí český zástupce Roman Říha došel 29. Jejich vrstevník Karel Ketner testoval mezi muži dvojnásobnou trať a zvládl ji za 1:46:03.

Medailové pořadí národů:
1. Rusko 6-2-1, 2. Itálie 3-1-3, 3. Španělsko 1-4-0, 4. Polsko a Rumunsko 0-1-1, 6. Francie 0-1-0, 7. Litva, Slovensko, Finsko, Německo 0-0-1

Kompletní výsledky z Mét

 

Michal Procházka

Vytisknout