Pekelně rychlé překážky v Kutné Hoře

čtvrtek 14. září 2017
Na atletickém stadionu v Kutné Hoře proběhl první ročník Hesu mítinku, který lákal hlavně na netradiční překážkářské souboje a diváci, kteří byli přítomni, rozhodně nelitovali. Petr Svoboda a Zuzana Hejnová ukázali, že jsou i v závěru sezóny ve skvělé formě.

Velmi netradiční exhibiční závod byl k vidění nad krátkými překážkami. Zde se proti sobě postavili český rekordman a bronzový medailista z letošního HME v Bělehradě Petr Svoboda, který běžel stodesítku překážek a sedmá žena letošního mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti Helena Jiranová. Ta před sebou měla svou distanci, tedy 100 metrů překážek. Mírnou favoritkou byla právě Jiranová, která se letos nachází v životní formě. Samotný závod však ukázal, že Petr Svoboda je opravdový bojovník. Souboj s něžným pohlavím ho vyhecoval natolik, že se na cílové šachovnici dostal před svou soupeřku a časomíra mu ukázala neskutečných 13.10. Do statistik se však tento čas započítávat nebude, jelikož se jedná o exhibiční výkon. Jiranová proběhla cílem na druhém místě v čase 13.39. Pod čtrnáct vteřin se dostala ještě finalistka světového šampionátu do 17 let Markéta Štolová (13.81). Naopak o jedinou setinu se to nepodařilo čtvrtému Václavu Sedlákovi (14.01), finalistovi letošní univerziády.

Dalším vrcholem byl závod na 200 metrů překážek, kde se proti sobě utkaly naše dvě historicky nejúspěšnější závodnice ze čtvrtky překážek Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová. Rychlejší byla nakonec Zuzana Hejnová, když zvládla tuto distanci v silném protivětru v čase 25.81, což znamenalo vylepšení národního historického maxima. Za letošním nejlepším světovým časem zaostala o pouhé dvě setiny. Na druhém místě finišovala Denisa Rosolová za 26.44 a třetí skončila Lucie Krupařová (27.93). Mezi muži předvedl nejlepší čas hlavní favorit Jan Kisiala, jenž zaznamenal 24.70.

V dálkařském sektoru potvrdila roli hlavní kandidátky na vítězství Jana Korešová, když jako jediná překonala šestimetrovou hranici. Její nejdelší pokus měřil 605 centimetrů. Druhou příčku si vyskákala Nikola Čejchanová za 595 centimetrů. Třetí byla po zranění vracející se Tereza Vokálová (588).