přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. ledna 2012, 15:33

Pearsonová a Blake předvedli podle Track & Field News výkony roku

Ještě než se doopravdy rozběhne sezona 2012, neutuchají rozličná ohlédnutí se za předešlým rokem. Prestižní americký magazín vyhlásil atlety, kteří se podle odborníků vloni postarali o nejlepší výkony.

Osmnáctičlenný panel Track & Field News nevybral na pozici premianta ani jednoho ze světových rekordmanů, Heidlerová i Makau se museli spokojit s druhými místy. Hodnotnější výkony předvedli podle nich australská překážkářka Pearsonová a jamajský sprinter Blake, a to s poměrně velkým bodovým odstupem od ostatních.

Přemožitelka Špotákové třetí

O něco jednoznačnějšího prvenství dosáhla Sally Pearsonová, již celá dvanáctka, tedy dvě třetiny hlasujících, upřednostnily na první místo za její výkon dvacetiletí 12.28 na 100 m př. při zisku titulu v Tegu. Světový rekord německé kladivářky Betty Heidlerové z mítinku v Halle (79.48) obdržel dvě dílčí prvenství.

Stejně jako ona získala dvakrát plný počet bodů Jenny Simpsonová za svůj překvapivý triumf na patnáctistovce při MS, celkově však Američance patří až páté místo. Naopak oštěpařka Maria Abakumovová je se svým druhým nejdelším hodem historie o pouhé dva body za Heidlerovou, následující příčka za Ruskou patří Američance Lashindě Demusové za třetí nejlepší čas všech dob na čtvrtce překážek.

Nejlepších pět výkonů žen podle Track & Field News

1. Sally Pearsonová (AUS): 12.28, 100 m př.--71 bodů
2. Betty Heidlerová (GER): 79.42, kladivo--48
3. Maria Abakumovová (RUS): 71.99, oštěp--46
4. Lashinda Demusová (USA): 52.47, 400 m př.--23
5. Jenny Simpsonová (USA): MS, 1500 m--14

Čtyři Keňané mezi šesti nejlepšími

Přesvědčivý náskok získal i vítěz mužské kategorie Yohan Blake, v jehož případě pochopitelně nadchla dvoustovka za 19.26 sekundy z bruselské Diamantové ligy. Přestože Jamajčan získal více bodů než jeho ženská kolegyně z Austrálie Pearsonová, nominací na prvenství získal méně, „pouze“ osm. Druhý muž v pořadí, Patrick Makau obdržel maximální počet bodů pětkrát, celkovou ztrátu pravděpodobně zvětšil fakt, že Keňan letos nebyl přes rekordní zápis z Berlíně absolutně nejrychlejším maratoncem.

Jeho krajan a autor neratifikovaného času z Bostonu Geoffrey Mutai v anketě jednou dokonce naplno bodoval, mezi nejlepší pětici se však nedostal přes dalšího Keňana, půlkaře Davia Rudishy, jenž zaběhl na své trati pátý čas všech dob. Podle mínění dvou hlasujících předvedli nejlepší loňské výkony stýplařBrimin Kipruto (setina od světového rekordu) a trojskokan Christian Taylor (9. výkon historie), oba se shodli i v konečném hodnocení na třetím místě.

Nejlepších pět výkonů mužů podle Track & Field News

1. Yohan Blake (JAM): 19.26, 200 m--75 bodů
2. Patrick Makau (KEN): 2:03:38, maraton--58
=3. Brimin Kipruto (KEN): 7:53.64, 3000 m SC--32
=3. Christian Taylor (USA): 17.96, trojskok--32
5. David Rudisha (KEN) 1:41.33 in the 800--14

Michal Procházka

Vytisknout