přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. dubna 2009, 15:47

Pavla Rybová zkusí návrat do sektoru

Dlouholetá česká královna skoku o tyči hodlá závodit za extraligový pražský Olymp. Premiéra po narození syna Jiřího ji čeká 24. května, tedy méně jak půl roku od porodu.

„Dva dny po operaci mám úplně jiné myšlenky než na skákání o tyči,“ nechala se slyšet Pavla Hamáčková-Rybová nedlouho po císařském řezu, který pomohl na svět jejímu synovi. Na sklonku dubna už vidíme posun: „Když pořádně skočím, limit dám,“ prohlásila pro deník Právo na adresu 435 centimetrů, kritéria nastaveného pro MS v Berlíně.


Dramatický rok 2008: Zprvu trápení, pak v únoru limit na HMS i OH - foto: graf.cz

Rybová, jež má malého Jiřího s manželem stejného jména, bývalým vynikajícím desetibojařem (OR 8339), však přiznává, že si žádné přemrštěné cíle neklade. „Vždyť už jsem stará bréca, na velké poskakování to asi nebude,“ uvedla dále pro Právo, které s informací na základě hostování z Dukly do Olympu přišlo. „Nechci se zruinovat. Spíš mě zajímá, jak na tomu budu.“


...na HMS ve Valencii získala v březnu cenné sedmé místo (to už byl ale Jiří na cestě)... - foto: graf.cz

Ambicím odpovídá také úsilí, které mistryně Evropy a světa z let 2000 a 2001 dává přípravě i jaké závody ji čekají. Třeba v úterý se jí prý nepodařilo sehnat hlídání, a tak musela trénink vynechat. Vzhledem k mateřským povinnostem omezí účast na domácí mítinky, takže ji diváci uvidí na extraligových kolech, dokonce hned při tom prvním 24. května v Praze na Strahově. Nu a podaří-li se jí vybojovat účast na MS, žádná velká štreka jí také nečeká. Vždyť Berlín je z Prahy vzdálený méně než 400 km, tedy třeba podobně jako Ostrava. Uspěje-li v nominačním snažení, byla by to již její pátá účast na světovém šampionátu pod otevřeným nebem. Z Helsinek 2005 si navíc odvezla bronzovou medaili a ve finále byla i v Seville 1999 (šestá) a Edmonotonu 2001 (osmá).


...a nakonec v listopadu syna povila - foto: rodinný archiv

Aktuální návrat však skokance s osobním rekordem 464 cm z tak úspěšné haly příliš neusnadňuje malý synek. Sice je prý „pohodový“, ale moc intenzivně nespí, což pro maminku obnáší vstávání každé dvě hodiny. Ani břišní svalstvo údajně není po porodní operaci zcela fit. Kvůli synovi však již oželela olympiádu, kam měla splněný limit, a tak je nepochybné, že se bude atletikou především bavit. A navíc bojovat Pavla umí, vždyť loni ještě dokázala vydřít sedmé místo na halovém mistrovství světa. Tyčkařka po porodu je v sektoru spíš unikum, Rybová si vybavuje Ukrajinku Balachonovovou, už to prý „nebylo nic moc“. To však českou tyčkařku nestresuje. „Buď to půjde nebo ne,“ shrnuje.

Michal Procházka

Vytisknout