přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pavla Hamáčková se utká s Pyrekovou a Rogowskou

Na Zlaté tretře se mimo to chystá i útok na světový rekord, který na trati 3000 m překážek ohlásila Dorcus Inzikuruová z Ugandy.

Pavlu Hamáčkovou čekají za měsíc v Ostravě těžké soupeřky. Bronzová medailistika z loňského MS v Helsinkách a česká rekordmanka v hale i pod otevřeným nebem se kromě jiných závodnic střetne také s dvěma polskými tyčkařkami, které letos v hale prokázaly výjimečnou formu.

Anna Rogowská získala na HMS v Moskvě stříbrnou medaili, když sklonila hlavu pouze před světovou rekordmankou Jelenou Isinbajevovou. I tak si ale troufla atakovat hodnotu halového světového rekordu (4.92)! Rogowská také zlepšila polský halový rekord na 4.80 a venku umí překonat i o tři centimetry více. "Příprava je zatím výborná," vzkázala Rogowská do Ostravy po telefonu. "Tento rok si dávám cíl 4.90 a myslím i na pět metrů!"

Dalšími soupeřkami budou pro Pavlu Hamáčkovou Monika Pyreková, stříbrná z loňských Helsinek, či Ruska Taťjana Polnovová. Pyreková má maxima na úrovních 4.76 v hale a 4.72 venku, Ruska umí venku překonat 4.78. Organizátoři Zlaté tretry jednají také o startu americké tyčkařky Stacy Dragilovové a pokoušeli se dokonce pozvat světovou jedničku Jelenu Isinbajevovou. Ta však oznámila, že květnový start nezapadá do jejího tréninkového plánu, kdy první starty plánuje až na začátek června.

Pavla Hamáčková odlétá ve čtvrtek na Kanárské ostrovy, kde chce pokračovat ve své přípravě. "Jsem zdravá a na sezonu se těším," řekla Hamáčková. "V sezoně bych ráda atakovala český rekord a udržela si pozici ve světové špičce."

Dalším lákadlem pro diváky je pokus o světový rekord! Mistryně světa Dorcus Inzikuruová z Ugandy ohlásila, že se na Zlaté tretře pokusí o překonání světového rekordu v běhu  na 3000 m překážek. Světová jednička a vítězka z nedávných Her Commonwealthu zkusí navázat na úspěchy této disciplíny na Zlaté tretře. Hned první závod v roce 2002 přinesl v Ostravě světový rekord. Tehdy se o něj zasloužila Běloruska Alesie Turovová časem 9:21.72. Ta samá závodnice o rok později zlepšila svůj ostravský výkon na 9:20.28, což je doposud rekord mítinku.

Osobní rekord Uganďanky 9:15.04 z loňského roku je čtvrtým nejlepším časem všech dob. Rychleji zaběhla třikrát jediná žena, Ruska Samitovová, která drží od 4. července 2004 světový rekord časem 9:01.59. V útoku na rekord by Inzikuruové mohla pomoci účast ruské vytrvalkyně Taťjany Petrovové, která letos v únoru zaběhla v hale neoficiální světový rekord na 3000 m překážek (bez vodního příkopu) výkonem 9:07.00.

David Klempíř

Vytisknout