Patrick Ivuti vyhrál Pražský 1/2 maraton

Keňan vyhrál v traťovém rekordu 1:01:00, kvůli nepříjemnému větru se nepodařil útok na čas pod jednu hodinu.

"V dnešních podmínkách už to líp asi zaběhnout nešlo. Snad to vyjde za rok, kdy tu budu obhajovat," řekl po skončení závodu vítěz. Ivuti překonal dosavadní rekord půlmaratonu a před druhým v cíli, svým krajanem Jacobem Yatorem měl náskok 20 sekund. Také třetí místo patří keňskému vytrvalci, Stephneu K. Kibiwottovi. "Byl to dobrý závod, Ivuti zaběhl nejlépe, jak mohl. Za daných podmínek se pod hodinu asi běžet ani nedalo," prohlásil ředitel závodu Paolo Ottone. "Chtěli jsme běžet prvních deset kilometrů pod 30 minut, ale nepovedlo se to. Na ten protivítr je to přesto velice slušný čas. Teplota rozhodně problémem nebyla," dodal.

Nejlepší z českých běžců byl dle očekávání Pavel Faschingbauer. Přestože si přál běžet čas pod 1:05 hodin, byl spokojen s 12. místem a časem 1:06:31. "Vítr byl hrozný. Po prvním kilometru, kdy se přeběhla Vltava, to byl obrovský boj. Utekli mi Keňani, přede mnou bylo prázdno a já se nakonec rozběhl až na šestém kilometru," prohlásil čtyřiatřicetiletý běžec AK Kroměříž.

V kategorii žen vyhrála ruská vytrvalkyně Lilija Šobuchovová časem 1:11:14. Byl to pro ni debut na půlmaratonu, přesto byla již před závodem pasována do role černého koně závodu. Až do cílové rovinky se o vítězství rvala s keňskou běžkyni Kwambaiovou. "Byl to můj první půlmaraton, ale se svým výkonem tak docela spokojená nejsem," řekla Šobuchovová.

Z výsledků:

1. Patrick M. Ivuti (Keňa) 1:01:00, 2. Jacob Yator (Keňa) 1:01:20, 3. Stephen K. Kibiwott (Keňa) 1:01:54, 4. Tadesse Feyissa (Et.) 1:02:22, 5. John Ch. Korir (Keňa) 1:02:22, 6. Martin H. Sulle (Tanz.) 1:03:11, 7. William T. Rotich (Keňa) 1:03:13, 8. Mesfin Hailu (Et.) 1:04:26, ... 12. Pavel Faschingbauer (ČR) 1:06:31, 17. David Gerych (ČR) 1:08:56, 18. Petr Pechek (ČR) 1:09:20.

1. Lilija Šobuchovová (Rus.) 1:11:14, 2. Caroline Ch. Kwambaiová (Keňa) 1:11:14, 3. Leila Aman Tolaová (Et.) 1:11:24, 4. Azalech Marešaová (Et.) 1:11:59, 5. Joan Aiyabeiová (Keňa) 1:12:36, 6. Beata Rakonczaiová (Maď.) 1:14:50, 7. Petra Teveliová (Maď.) 1:14:51, 8. Petra Kamínková (ČR) 1:16:43, 9. Veronika Brychcínová (ČR) 1:16:48.