přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Pašiak sedmý, Helcelet osmý, Ogrodníková do finále překážek

Druhým dnem pokračovalo ME do 19 let v Novém Sadu. Rozdalo se devět sad medailí, desetibojaři přidali dvě umístění v elitní osmičce. Krom Ogrodníkové uspěli s postupem také tři dvoustovkaři.

Parné martyrium dokončili desetibojaři. Nejvyšší konečné postavení nakonec vybojoval Adam Pašiak, který nastřádal za dva dny 7331 bodů. „Tenhle desetiboj mi ukázal nové možnosti ve výšce. Po pomalejším rozjezdu mě první den zachránila. Dneska jsem po překážkách přemýšlel na útok na medaili, nebo alespoň páté místo, ale disk to zhatil. Když jsem v rozhazování dal 45 metrů, a pak v závodě jen 39, psychicky mě to srazilo. V tyči neměli při rozcvičení gumy, takže po každém pokusu museli zvedat laťku, takže trvalo ještě déle, než jsem mohl závodit. Jsem rád, že jsem si ověřil, že můžu patnáctistovku opravdu běžet,“ mávnul nakonec svěřenec trenérů Utíkala a Lubenského i nad tím, že i přes tygří skok do cíle neprolomil hranici 5 minut.


Společné focení vícebojařské party - obě foto: M. Procházka

Hned o příčku a 45 bodů za Pašiakem skončil se ziskam 7286 b Adam Sebestian Helcelet, který si v posledních třech disciplínách (tyč, oštěp, 1500 m) vytvořil absolutní osobní rekordy. „S umístěním jsem spokojený, ne tak s výkonem. V deseti stupních na Kladně jsem dál víc, věřil jsem si na 7500. Ale jsou to zkušenosti a mám ještě mezi juniory jeden rok,“ uzavřel optimisticky kůň ze stáje Tomáše Dvořáka.

Třetí z české party, Jaroslav Hedvičák, si dnes v disku, tyči a oštěpu zažil propad z páté až na 14. příčku. Přesto se na 1500 metrech nevzdal a za 7178 bodů získal 12. místo. „Bylo to peklo. Na tyčce jsme byli v tom největším parnu tři hodiny. Vypil jsem snad sto litrů vody a byl dvakrát na záchodě,“ trpce vtipkoval svěřenec trenéra Skřivánka.

O postupy do dalších kol dnes bojovala i další šestice českých juniorů. Smůlu měl překážkář Mazáč (viz dopolední zpráva), naopak jeho kolegyně Ogrodníková se podívá do finále. Ze čtyř dvoustovkařů uvidíme v semifinále díky úspěchům  v rozbězích Slaninovou, Faista a Masláka, naproti tomu Šťastného vyřadila chyba v zatáčce. Podrobněji jejich výkonech dále.¨


Úspěšná Nikol Ogrodníková

Rozběhy českých reprezentantů
Výborně načala odpolední program pro české barvy Nikol Ogrodníková. Ve svém semifinále na 110 m překážek doběhla sice třetí, ovšem v osobním rekordu vylepšeném o setinu na 13.75. A tento čas byl mezi poraženými nejkvalitnější a svěřenkyně Aleše Dudy si tak zajistila finálovou osmičku. „Hodně jsem chtěla do finále. Přišla jsem na stadion s tím, že o něj budu bojovat,“ řekla bezprostředně po doběhu a po chvilce čekání tak mohla mít dvojí radost, nejen z osobáku, ale i postupu. „Vím o tom, co se stalo Martinovi (Mazáčovi), na startu jsem o tom nepřemýšlela. Překážky jsou zkrátka disciplínou, kde se může stát cokoli, třeba zakopnout,“ uvedla.

Kromě Šťastného, jehož vyřadila diskvalifikace, všichni ostatní dvoustovkaři postoupili do semifinále. S trochou štěstí se podařilo vybojovat šestnáctku i Janě Slaninové, která postoupila posledním časem (21.59). „Cítila jsem se v tom vedru hrozně. Jsem ráda, že jsem v semifinále,“ uvedla v cíli sprinterka, již připravuje maminka Taťána. Její tři mužští kolegové bojovali o čtyřiadvacítku a všichni se vešli mezi čtyři přímo postupující, Šťastný se však do něj kvůli šlápnutí do vnitřní dráhy nepodívá.

Jiří Faist vydřel ve svém běhu čtvrtou příčku v závěru. „Nepovedl se mi start, už první krok mi nevyšel. Naštěstí v závěru mi to šlo,“ prohlásil svěřenec Petra Konopa, kterému v čase 21.44 chyběly 4 setiny k osobáku. „První sto padesát metrů dobrých, pak jsem trochu tuhnul,“ řekl Lukáš Šťastný, ještě než se dozvěděl o své diskvalifikaci. Jinak by pro něj bylo 21.21 osobním rekordem o setinu. Podobně pocitově na tom byl i Pavel Maslák, kterému prý „poslední metry docházelo“, přesto doběhl stejně jako Šťastný bezpečně druhý za výborných 21.18.

Medailové udílení
Jako první bylo dnes rozhodnuto v kladivu, mistryně světa z loňského roku, Rumunka Bianca Perieová, potvrdila své kvality a kontinentální titul získala v kvalitním rekordu šampionátu 68.59. Vyrovnanější souboj o další medaile se vydařil Maďarce Ozoraiové a Britce Hitchonové, obě přehodily 63 metrů.
Ze sedadel zvedly diváky hladké stovky, zvlášť ta mužská. Ve vynikajícím evropském rekordu 10.04 tu zvítězil Francouz Christophe Lemaître. Také stříbrný Ázerbájdžánec Gulijev, jenž bude favoritem číslo jedna na 200 m, běžel skvěle - 10.16. Daleko za nimi se sváděl britský souboj o bronz, který vyzněl lépe o tisícny pro Ayanfula (10.37).
Ženám vládla o pět setin Němka Yasmin Kwadwová za 11.42, těsná bitva se tu svedla o stříbro, které kamera přisoudila Norce Akinyemiové před Rumunkou Ograzeanuovou.
Hned svým úvodním pokusem 16.67 (+2.7) vyhrál trojskokanskou soutěž Rus Alexej Fjodorov. Zlato by bral i regulérním skokem z poslední série (16.55), neboť Turek Karaca i Lotyš Kovalovs přelétli 16metrovou hranici jen mírně.
Cenné kovy se rozdělovaly také na hladké čtvrtce. Mezi ženami se prosadila Ukrajinka Julia Baralejová za 52.41, s odstupem sedmi desetin brala stříbro Ruska Gafijatullinová, bronz vybojovala nenápadným závěrem z první dráhy Švédka Hjelmerová.
Dvojnásobná radost se vydařila Britům Chrisi Clarkeovi (45.59) a Lousi Persentovi (46.82), mezi něž se vklínil Polák Jaros (46.82).
V dálce rozesmutnila domácí publikum rekordem šampionátu 680 cm Ruska Darja Klišinová. Na Španovičovou tak zbylo i přes národní seniorský rekord 671 stříbro, bronz brala s odstupem Polka Jagaciaková.
A maximum MEJ padlo také v disku, kde se prosadil s 65.73 m Ukrajinec Mikita Nestěrenko. Na stupně vítězů jej zítra doprovidí Němec Wolf a Chorvat Premeru.

Páteční výsledky

 

Michal Procházka

Vytisknout