přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. srpna 2011, 13:32

Pardubickou tečku za extraligou ozdobily rychlé třístovky

Na Pardubickém atletickém mítinku, jímž se završil letošní ročník inovované extraligy, testovala formu řada reprezentantů, kteří se představí na nadcházejícím MS. Zářili především Hejnová a Maslák.

Česká rekordmanka na 400 m př. Zuzana Hejnová si v Pardubicích připsala historicky nejlepší elektronicky měřený čas na světě na zřídka běhané třístovce s překážkami. Osobní maximum na této trati z letošního května vylepšila časem 38.91 o 83 setin. Za "světový rekord" byl na této trati dosud považovaný výkon Australanky Jany Pittmannové z roku 2004, který má hodnotu rovných 39 vteřin.

Mezi muži se na hladké trati pokoušel o podobný kousek z hlediska národních statistik Pavel Maslák, pro kterého byl výzvou výkon Jiřího Vojtíka z roku 2004. Nakonec jej stříbrný medailista dvoustovky z ME do 23 let v Ostravě o desetinu nepřekonal, čas 32.41 je i přesto výborným osobním rekordem a povzbuzením před mistrovství světa.

Další z účastnic šampionátu v Tegu, čtvrtkařka Denisa Rosolová, zkoušela svoji rychlost Tegu na dvoustovce, výsledkem byl v protivětru 0.6 m/s čas 23.56. Její kolegyně ze štafety, Jitka Bartoničková, byla o 79 setin pomalejší, přičemž na celém oválu předvedla 54.24. Vrhač Jan Marcell závodil  v obou disciplínách, na něž splnil nominační kritéria, a bylo z toho 19.49 v kouli a 62.85 v hodu diskem. Jeho kolegyně ze skupiny Josefa Šilhavého, bronzová medailistka z Helsinek 2005 Věra Cechlová, poslala svůj disk do vzdálenosti 58.46. Tyčkař Jan Kudlička se přehoupl přes 555 cm, Jiřina Ptáčníková skočila bez soupeřek 445 cm. Vícebojař Roman Šebrle se testoval hned ve třech disciplínách, třístovku zvládl za 35.94, v kouli 15.07 a diskem hodil 45.90.

Zajímavé výsledky lze najít i u těch, kteří do Koreje nezamíří. Například Roman Novotný vyzkoušel vedle dálky, jíž dosud preferoval a kde skočil 767 cm, také trojskok (15.41), Kateřina Čechová navázala na rychlé časy z poslední doby stovkou za 11.48 (+0.8) a Tomáš Bošek se stal prvním Čechem, který letos zaběhl čtvrtku pod 47 vteřin (46.86).

Pardubický mítink uzavřel třetí kolo Česká spořitelna extraligy a tím i celou soutěž, která v každé kategorii určila sedmičku týmů, jež se utkají o titul při MČR družstev, dva další, které čeká prolínací soutěž s nižší ligou a jednomu z účastníků přiřkla sestup. Podle zatím neoficiálních výsledků, které musí ještě definitivně stvrdit řídící soutěží, připadl tento černý Petr atletkám České Lípy a mužům AK Škoda Plzeň.

Nejúspěšnějšími týmy extraligy se stali mistři posledních let, tedy AK Kroměříž a USK Praha. Pro zářijové MČR družstev jim však toto dílčí vítězství nepřináší žádnou výhodu, neboť zde se začne znovu tzv. od nuly a nově zavedené hodnocení výkonů za pomocí Maďarských tabulek nahradí klasické bodování podle umístění v jednotlivých disciplínách.  

Výsledky pardubického mítinku

Zatím neoficiální pořadí Česká spořitelna extraligy

 

Adam Pražák

Vytisknout