přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pardubice mají políčeno na hodinovou hranici

Co se nepovedlo o pár vteřin v Praze, plánují překonat v Pardubicích. Místní vinařský půlmaratón je podruhé dějištěm mistrovství republiky na této trati, ale je otevřen zahraničním běžcům i amatérům všech úrovní.

Na tři rovinaté sedmikilometrové okruhy ulicemi města se v sobotu 18. dubna vydá ve 12 hodin více běžců než loni, konečné číslo těch, kteří zdolají náročnou půlmaratonskou vzdálenost by mělo poprvé překročit tisícovku. Hlavním esy mužské kategorie budou afričtí běžci z Keni a Tanzanie, z nichž již dva dříve pokořili právě hodinovou hranici. To konkrétně znamená ambiciózní plán běžet na 21.0975 km dlouhé trati každý (průměrný) kilometr trati za 2:50 a rychleji. „Pro čas pod 60:07 minuty je vypsána prémie pět tisíc eur,“ uvedl ředitel závodu Oldřich Bujnoch. Největší ambice na finanční bonus mají Keňané Wilson Kwambai Chebet, letos osobní rekord 59:32, a loňský vítěz Samuel Gichochi Mwangi, který nedávno vylepšil OR rovněž pod hodinu (59:55). Ženské pole by měla vést jejich krajanka Lydia Mathati Njeri (letos OR 70:08).


Elitní sestava pro Pardubice, zleva Kamínková, Chebet, Njeri, Mwangi - foto: J. Čech

Pro masu i elitu
„Jako milovník běhání jsem velmi rád, že se nám daří pořádat pěkný závod,“ povídal na dnešní tiskové konferenci Oldřich Bujnoch, duše půlmaratonu a jinak také držitel ocenění hoteliér roku 2004. „Jednak bychom rádi přivedli k pravidelnému běhání spoustu lidí, a také chceme atakovat hodinovou hranici. Je nám velkou ctí, že se závod stal mistrovstvím ČR, což je pro nás potvrzení životaschopnosti půlmaratonu.“
„Mám radost, že je pan Bujnoch kreativní pořadatel,“ vrátil poděkování zástupce Českého atletického svazu Libor Varhaník, jeho nový předseda. „Naplňuje nás radostí, že počty startujících rostou, nejde nám totiž jen o to naplnit mistrovství, ale aby byla atletika vidět v celé šíři,“ pokračoval předseda ČAS Varhaník. „Akce by do budoucna měla rozhýbat celé město od malých dětí po veterány. Věřím, že se ročník vydaří. Trať je velmi rychlá, uvidíme zda, se vyhlášená výzva podaří, i kdyby ne, bude to pěkný závod.“

Elitní běžci
Největší favorit pro Pardubice Wilson K. Chebet má skvělý průměr posledních třech půlmaratonů. Mimo osobního času 59:32 z Ras Al Khaimah běžel loni dvakrát velmi podobně – 59:33 a 59:34. „Mám dobrou formu, důležité budou podmínky, ale určitě se pokusím běžet na hranici hodiny. Chci se totiž nominovat na mistrovství světa v půlmaratonu,“ prohlásil Chebet. Znepříjemnit cestu za výhrou mu bude chtít obhájce vítězství Samuel G. Mwangi. Od loňských Pardubic si zlepšil osobní maximum o více jak dvě minuty až na čas 59:55, jenž zaběhl před dvěma týdny v Berlíně. „Udělám všechno pro to, abych znovu zvítězil. Cítím formu, v Berlíně se mi běželo velmi uvolněně,“ nechal se dnes slyšet. „Všichni jsme tu, abychom vyhráli,“ dodal s úsměvem. K výborným časům bude do 13. kilometru pomáhat pacemaker, popohnat borce do cíle by měli i soupeři, z nichž další tří mají osobní rekordy kolem 61 a půl minuty. Je mezi nimi i Tanzanijec Damian Paul Chopa, vítěz patnáctky v Nasavrkách předminulý týden.
Jednoznačná ženská favoritka Lydia M. Njeri poděkovala organizátorům za pozvaní. „Poběžím tu poprvé, pokusím se udělat dobrý závod,“ uvedla šestá žena letošního pražského půlmaratonu, která rovněž stihla vylepšit svůj osobák v Berlíně, kde byla třetí za 1:10:08. Za přivedením elitních běžců stojí Paolo Ottone. Podle něj je důležité získat skupinu, která spolu trénuje má i stejného sponzor. „Je také třeba, aby přijeli čerství z Keni, nebyli dlouho v Evropě. A takové tu máme,“ prohlásil rodilý Ital.

Favoritky pro MČR...
O republikové tituly si to rozdá 60 mužů a 16 žen. Před rokem nestartovala olomoucká Petra Kamínková, letos bude bezpochyby největší favoritkou na domácí titul. „Jsem zdravá, jde mi to a mám velkou chuť do závodění, takže se moc těším,“ prohlásila dnes odhodlaně. „Loni jsem nemohla přijet, a to mi bylo líto, protože předloni jsem tu zaběhla rychle. Doufám, že poběžím potřebný čas a nominuji se na MS,“ připomněla třetí nejrychlejší žena české půlmaratonské historie a mistryně ČR z roku 2001 svůj hlavní cíl, pro nějž je třeba zdolat hranici 1:13. Nebojí se prý moc počasí. „Nejhorší je vítr, tak snad nebude uragán. Určitě je ale lepší déšť, než kdyby bylo třicet stupňů. Ale já věřím že bude hezky,“ usmála se.
Při pardubické premiéře před dvěma lety (ještě ne jako národní šampionát), zde zaběhla 1:13:03. „Předloni byla ještě jiná trať, běželo se pět okruhů. Tři sedmičky mi ale vyhovují, obecně mám radši závody na víc menších okruhů než na jeden velký.“ Kamínková také prozradila taktiku. „Ve startovce mám vytipováno pár chlapů, se kterými bych ráda běžela a o nichž vím, že mají podobnou výkonnost a dokáží držet stabilní tempo, tak snad mě nezklamou, oni to teda ještě nevědí,“ směje se. „Kdyby limit nevyšel v Pardubicích, mám v plánu ještě jeden půlmaraton v Holandsku. Je to ale až 20. června, tak mám trochu obavy, aby nebylo moc teplo, na druhou stranu jsem tam i tak vloni běžela 1:14. Cítím se dobře nejen kvůli tomu, že se mi v posledních závodech dařilo, ale nic mě nebolí a asi mě nabíjí i to jaro.“
Mistryní republiky i absolutní šampionkou se před rokem v Pardubicích stala sokolovská Ivana Sekyrová za 1:17:28. Majitelku dalších dvou titulů na stupně vítězů doplnily domácí Marta Vlčovská a Lenka Šibravová z pražského Olympu, již v časech hodina dvacet a slabších. Druhá jmenovaná figuruje mezi přihlášenými, dalšími sekundanty Kamínkové a Sekyrové by měly být Jana Klimešová a Irena Petříková.

...a favoriti
Mezi muži patří k hlavním favoritům Róbert Štefko (AK Kroměříž), věkem veterán loni po triumfu v Pardubicích získal republikové tituly na dvojnásobné trati, ale i na dráhové a silniční desítce. Stříbro si loni odvezl jeho mladý kolega z oddílu a svěřenec Martin Frei, bronz Petr Pechek. Mistr z posledních třech ročníků a také 2004 „Robo“ Štefko poběží dle svých slov opět především pro oddíl, přesto bude hlavním favoritem. V přihláškách nechybí ani oba další medailisté Frei a Pechek, stejně jako loni čtvrtý Pavel Brýdl, pátý Daniel Orálek, sedmý Jan Havlíček a osmý Tomáš Blaha. Všichni tito borci loni pokořili hranici hodiny deset a počasí slibuje, že by seznam takových běžců letos v Pardubicích mohl být i delší.

Odměny pro účastníky
Výstřel v poledne na pardubickém Pernštýnském náměstí vyšle na trať nejen elitu domácí a zahraniční, poběží se také veteránské kategorie (ženy nad 35, muži nad 40). „Na účastníky česká doběh krásnou zelenou branou, kterou postavili v roce 1507 Pernštejnové,“ doplnil Bujnoch obraz změny oproti loňskému ročníku. Prvních 650 přihlášených právě z řad běžeckých amatérů-nadšenců dostane značkové tričko Adidas. Všichni účastníci pak obdrží pardubický perník, láhev vína, účastnickou medaili a diplom podepsaný prezidentem republiky. V cíli čeká běžce také pohoštění. „Poteče pivo proudem, nalévat se bude i víno,“ popsal Bujnoch odměnu pro závodníky. „Gastronomie je ocenění výkonu, ale jde nám především zážitek. Doběhnout a užít si,“ doplnil jej Varhaník. Oba také vyloučili víno třeba přímo na trati. „Touto cestou se nechceme dát,“ usmívali se. I zkušená Kamínková pamatuje takový jen jeden takový závod, na Moravě. „Při obrátce po 2.5 km byly na výběr voda nebo slivovice. Já si vzala vodu,“ tvrdila s úsměvem. „Na slivovici moc nejsu.“
V 9:45 startuje v Pardubicích také mistrovství ČR handbikerů (vozíčkářů). Pět minut před jedenáctou je přichystán dvoukilometrový lidový běh s podtitulem „Běháme pro zdraví s VZP ČR“. Vyznavači „inlinů“ mohou trať volně, nezávodně projet rovněž při uzavřené dopravě mezi 11:20 a 11:45. „Chtěli bychom představit Pardubice jako přátelské město, připravit příznivé podmínky a co možná nejlépe profesionální závod, aby se sem běžci rádi vraceli,“ uzavřel Oldřich Bujnoch.

Statistické údaje
Před rokem půlmaraton dokončilo 772 běžců všech kategorií, z toho 665 mužů a 107 žen; jen 6 mužů a 7 žen nedoběhlo. Letos už číslo dopředu přihlášených amatérů překročilo osm set, což v součtu s dohlášenými na místě a 76 závodníky pro MČR velmi reálně naznačuje překonání tisícové hranice startujících. Nejmladším účastníkem byl loni 15letý Vlastimil Šroubek z Plzně, jenž dokončil závod na 60. místě absolutně a 15. ve své kategorii do 34 ve velmi solidním čase 1:16:38. Naopak do cíle se dostala trojice borců, kteří překročili osmdesátku, vůbec nejdříve narozeným (1925) byl otrokovický František Tomášek, jenž dokončil v čase dvacet minut před tříhodinovým limitem. Vítěz kategorie, jeho jmenovec Zikeš, dokonce nebyl daleko od hranice dvou hodin, změřili mu 2:09:22.

Michal Procházka

Vytisknout