přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. dubna 2011, 18:54

Pardubice lákají domáckou atmosférou a rychlou tratí

Sezona mimo dráhu se na východě Čech přiblíží k svému jarnímu vrcholu, tuto sobotu se do boje o mistrovské tituly vydají vytrvalci na poloviční maratonskou trať. Pardubice však zvou i zájemce o sport v různé podobě.

Ve své krátké historii se mistrovství ČR již potřetí vrací na Pardubický vinařský půlmaraton, který už popáté láká nejen uchazeče o tituly a medaile, ale i běžce všech výkonnostních ambicí. Přestože účast již loni překročila hranici tisíce účastníků a zdolání mety se očekává i letos, chtějí organizátoři v čele s hoteliérem Oldřichem Bujnochem z pořadatelského oddílu KPA Pardubice zůstat u komornějšího rázu akce. „Slýchám příznivé ohlasy na domáckou atmosféru, náš půlmaraton není taková masová záležitost.“ A jeho slova potvrzuje člen realizačního týmu Jan Rýdlo. „Pardubice nejsou Praha a deset tisíc běžců by se sem ani nevešlo,“ přiznává Rýdlo.


Z dnešní tiskové konference, zleva Oldřich Bujnoch, Jarmila Kratochvílová, Jan Rýdlo - foto: O. Kahoun

Zjevný odkaz na úspěch pořadatelů běžeckého seriálu, který loni svou působnost z hlavního města rozšířil i do Olomouce a letos přibude Ústí nad Labem, však neznamená nějakou rivalitu. „Chceme s PIMem spolupracovat těsněji a víme, že to mají skvěle zvládnuté, jsou firma s pětadvaceti zaměstnanci, zatímco náš pořadatelský tým je malý. Záleží také, zda se nám podaří získat hlavního sponzora, který by mohl závod posunout dál,“ vysvětlil Rýdlo.

Důležitým stavebním kamenem je pochopitelně pardubický magistrát, bez jehož podpory by se Bujnoch a spol. neobešli, už kvůli nutným uzavírkám. Zdejší třída Míru bude městskou policií uzavřena prakticky po celý den od 5 do 19 hodin. Automobilový provoz bude vyloučen také z trasy půlmaratonu, a to v době 9-15 h, otevře se až s posledním proběhnuvším závodníkem. Ze strany Pardubic však nezůstává jen u umožnění akce, město úspěšně podalo žádost o podporu z fondu EU „Evropa pro občany“, díky němuž se na východ Čech dostane 78 zahraničních hostů, včetně třech handicapovaných. Ti si budou moci nejen proběhnout půlmaraton, ale také prohlédnout místo konání.

Samotná trať je silnou pozvánkou do Pardubic pro ty, kteří touží zdolat své osobní či další  nejlepší výkony. Běžci si vesměs pochvalují hladký povrch bez kostek a jiných překážek, minimum zatáček, a s výjimkou podbíhání jednoho většího mostu také prakticky nulové převýšení. Zejména pro pohodlí elitních vytrvalců se pak do budoucna uvažuje o zkrácení počtů okruhů na dva tak, aby se ti nejlepší nemuseli potýkat s předbíháním většího množství pomalejších běžců. Letos však absolvují závod stejně jako v minulých letech, od startu na Smetanově náměstí tři kola s cílem na sousedním Perštýnském.

Přes rychlé pardubické okruhy letos nemůžeme očekávat útok na traťový rekord, který z předloňského ročníku drží Wilson Chebet časem 60:49. Ten za dva roky vylepšil svou výkonnost natolik, že se o uplynulém víkendu v Rotterdamu pokoušel na celé maratonské vzdálenosti o světové maximum. To sice odolalo, ale Keňan zvítězil i tak ve velmi kvalitním výkonu roku 2:05:27. „Zaměřujeme se nyní na domácí běžce,“ připouští za pardubické organizátory Bujnoch. Přeci jen by ale dva kvalitní zahraniční borci měli dorazit, konkrétně Chebetovi krajané Bonifac Wambua Nduva a Mike Kiprop Cheruiyot.

Oba disponují výkonností na úrovni hlavního českého favorita Jana Kreisingera. Ten by chtěl v Pardubicích napravit nepříliš vydařený start v Berlíně, ale zároveň by měl mít proti sobě kompletní domácí špičku. Včetně obhájce titulu z Plzně a nejúspěšnějšího půlmaratonce na MČR – celkem šestinásobného šampiona Róberta Štefka a dalších loňských medailistů, kolegů z Kroměříže Jakuba Bajzy a Tomáše Blahy. Do hry o cenné kovy je ale určitě třeba počítat i Petra Pechka nebo Martina Freie.

Mezi ženami je situace na prvních dvou místech jasnější, a bylo by asi velkým překvapením, kdyby se ze zlata radoval někdo jiný než Petra Kamínková nebo Ivana Sekyrová. Jejich souboj bude nepochybně okořeněn o to, že obě mají na svém kontě z republikového šampionátu už tři tituly, spolu s Janou Klimešovou nejvíce v historii. Favoritkou zůstává obhájkyně z loňska Kamínková, které navíc patří i maximum pardubického půlmaratonu, ale před rokem stříbrná Sekyrová už svou rivalku v nedávné době dokázala na MČR porazit, byť na poloviční běchovické trati. Vyrovnanou bitvu čekejme i o bronz, kde se velmi podobnou aktuální výkonností mohou pochlubit Radka Churáňová a Taťána Metelková.

„Jsem ráda, že se tu šampionát běží jako mistrovství republiky,“ říkala v prostorách pardubické radnice běžecká legenda Jarmila Kratochvílová. „Hlavní ale je, aby sem přišli lidi, protože o nich a o běhání to celé je,“ dodala světová rekordmanka na 800 metrů, která dobrovolnicky podporuje kilometrový lidový běh, jenž v rámci doprovodného programu startuje v deset hodin. „Běhání zažívá neustávající boom a dokazují to i zdejší pořadatelé,“ podpořil slova Kratochvílové Václav Fišer, který jako zástupce ČASu zodpovídá za republikové šampionáty. „Těším se na to, jak si povede kompletní česká špička i jak to Pardubičtí uspořádají,“ dodal Fišer.

Program Pardubického vinařského půlmaratonu bude oficiálně zahájen před divadlem na Smetanově náměstí, proti původnímu plánu odstartuje ještě před během pro zdraví s VZP (10 h) inline projížďka (9:45). Bruslaři si budou moci svým tempem projet celý okruh, po němž se pak čtyřikrát – tedy celkem na 28 km – vydají handbikeři ke svému pohárovému závodu (10:40). A konečně v pravé poledne už se ulice Pardubic zaplní výhradně běžci všech výkonnostních úrovní na půlmaratonské vzdálenosti 21 097,5 metrů.

Ti nejlepší se v cíli objeví nedlouho po jedné hodině, všichni ostatní by to měli zvládnout do časového limitu třech hodin (tzn. do 15 h). Atmosféru by kromě, jak všichni doufají, početné divácké kulisy měli dotvářet hudební skupiny, mažoretky, břišní tanečnice, čtyřkolky a také závodnická tombola, v níž bude možné získat například poukaz na zářijové podunajském půlmaratonu s veškerým servisem. Na každého účastníka pak čeká mimo jiné tričko, láhev vína a kuchaři by měli připravit na 1500 gulášů.

Statistiky a další informace naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout