přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2003, 09:09

Pár týdnů před MS Stehlíka ještě trápí zranění

Nejlepšího českého koulaře Petra Stehlíka ve finální přípravě na světový šampionát brzdí problémy s břišním svalem.

Petr Stehlík bude v Paříži usilovat o své první světové finále mezi seniory. „Na minulém šampionátu v Edmontonu se postupovalo na 20,13. Předpokládám, že letos to bude podobné,“ odhaduje výkonnost vrhačů na blížícím se mistrovství světa. „Hlavně chci postoupit z kvalifikace, pak se uvidí,“ doufá v úspěch šestadvacetiletý Stehlík. Kromě zmíněného MS v Edmontonu, kde výkonem 19,68 m skončil v první kvalifikační skupině na páté, nepostupové pozici, Stehlík ve své kariéře dosud na každé světové či evropské soutěži prošel do finále.
Foto: F. Macák

Nejvyšší příčku obsadil na juniorském MS před sedmi lety, kde skončil čtvrtý. Ve finále loňského mistrovství Evropy v Mnichově bohužel nezaznamenal jediný platný pokus. V Paříži právě koule mužů odstartuje 9. světový šampionát. Kvalifikace je na pořadu 23. srpna od 8,30 hodin, finálová dvanáctka pak vstoupí do boje o medaile týž den před půl osmou večer. „Dva závody v jednom dni nemám rád, ale to nemá skoro žádný koulař. Bude to pro všechny stejné,“ uvedl Stehlík k modelu soutěže v Paříži. Českého reprezentanta momentálně trápí nepříjemné zranění. „Mám natažený břišní sval, takže trénink je omezený. Snažím se posilovat, abych svaly uvolnil,“ sdělil Stehlík, který se 16. srpna chystá na poslední start před mistrovstvím světa. „Týden před světovým šampionátem si na závodech v Německu otestuju, jestli sval vydrží takovou zátěž.“ Do 15. srpna se Petr Stehlík bude připravovat ve sportovním středisku v Nymburce.

Štěstí a momentální formu považuje za dva nejdůležitější faktory úspěchu na MS v Paříži kladivářka Lucie Vrbenská. Čerstvá národní rekordmanka předpokládá, že ke kýženému postupu mezi dvanáctku nejlepších bude muset předvést výkon blížící se osobnímu maximu: „K postupu z kvalifikace podle mého názoru bude třeba 66, možná 67 metrů.“ Před třemi týdny při mistrovství republiky v Olomouci Vrbenská vytvořila český rekord výkonem 67,86 m. „V Paříži bude pár jasných favoritek, zbytek se porve o další postupová místa,“ tvrdí kladivářka Olympu Praha a dodává: „Bude to velice těžké, předpokládám účast tak čtyřiceti závodnic, soutěž bude dlouhá.“ Kladivářky vstoupí do bojů na MS čtvrtý a šestý soutěžní den. V kvalifikaci se česká reprezentantka představí v úterý 26. srpna. „Intenzivní trénink mě čeká ještě do konce tohoto týdne, pak už zvolním,“ hovoří Vrbenská o zbytku své přípravy před vrcholem sezony. V den uzávěrky nominace českého týmu pro mistrovství světa, tedy v neděli 10. srpna, nejlepší domácí kladivářku možná uvidí diváci v Novém Městě nad Metují při závodě v rámci Východočeského turné. V dalším týdnu absolvuje Lucie Vrbenská ještě dva starty: „Chtěla bych závodit ve středu v Pardubicích, kde jsou pro kladivo dobré podmínky, pak se chystám na extraligu.“ V pražském Edenu při Česká spořitelna extralize (16. srpna) se vystoupení Vrbenské pravděpodobně neomezí jen na soutěž v hodu kladivem. „Možná půjdu disk i kouli,“ uvádí šestadvacetiletá vrhačka ke svým extraligovým startům týden před mistrovstvím světa. Lucie Vrbenská na světovém šampionátu startovala už před dvěma lety v kanadském Edmontonu, kde výkonem 60,01 skončila v kvalifikaci. „Tehdy jsem byla ještě zajíček, ale zkušenost z takové akce je pro mě důležitá,“ říká Vrbenská, které na loňském ME v Mnichově unikla účast ve finále o pouhých 21 centimetrů.

Starty výše uvedených atletů na MS v Paříži:
Petr Stehlík (koule) – 23. 8., 8:30 – kvalifikace
                                    23. 8., 19:25 – finále
Lucie Vrbenská (kladivo) – 26. 8., 10:05/12:00 – kvalifikace
                                            28. 8., 20:45 – finále

Tomáš Klement

Vytisknout