přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. ledna 2010, 21:50

Padly rekordy Beskydské laťky, vítězi Tour Howardová a Uchov

Vlašičová zdolala 201 centimetrů, v souboji o titul na Moravské výškařské tour uspěla Howardová před Strakovou. Uchov dnes překonal 234 cm a jednoznačně vyhrál i seriál.

Favorizovaná Blanka Vlašičová neměla se soupeřkami na severu Moravy větší problémy. Chorvatská šampionka při své letošní premiéře dokráčela úspěšnými prvními pokusy na 184, 190, 194, 198 až ke 201 centimetrům. Zasekla se až třikrát na 203, čímž by překonala dosavadní maximum na českém území, které drží Ruska Jelena Slesarenková od Brna 2008. Svým výkonem však Vlašičová sebrala rekord mítinku Barboře Lalákové, jež tu před dvěma lety překonala 197 cm, a také se posunula do čela rodících se světových tabulek.

Souboj o druhé místo představoval především bitvu o celkové vítězství v Moravské výškařské tour (MVT). Iva Straková i Chaunte Howardová měly z prvního dílu Hustopečí skočeno 192 cm. Česká reprezentantka se zachránila na 190 cm napotřetí, když měla laťka, jak se říká, „fazonu“. Američanka zde uspěla o jeden pokus dříve, ale především se přes 192 přenesla rovněž napodruhé. Straková zde dvakrát shodila, a tak si poslední možnost ponechala na 194. Přestože nepředvedla beznadějný pokus, laťka spadla. Howardová se tak stala vítězkou Tour se součtem 384 cm, o dva dílky před svěřenkyní trenérů Goroškova a Kováře.


Blanka Vlašičová - obě foto: www.graf.cz

Třetí příčka v Beskydské laťce i MVT patří Kamile Stepaniukové, Polka dnes překonala stejně jako česká jednička 190 (byla lepší na pokusy než Straková), celkem si zapsala 375 cm. Duo dalších českých výškařek se v Třinci seřadilo na pokusy na šestém, resp. sedmém místě za Lavern Spencerovou ze Svaté Lucie. Pro Barboru Lalákovou i Oldřišku Marešovou je 187 centimetrů vylepšení osobního maxima. Laláková navíc takto vysoko neskočila od zranění na jaře v olympijské sezoně 2008. Marešová měla zase velmi nadějný úvodní skok na úrovni svého rok starého maxima – 190 cm.


Uchov v Hustopečích před dvěma lety

Mezi muži se utkali Dusty Jonas a Ivan Uchov o vítězství nejen na Třinecké laťce, ale i v celé Moravské výškařské tour. Američan, jehož babička pochází z ČR, měl horší výchozí pozici, v Hustopečích zdolal 230 cm, zatímco Rus výkon 237. Nakonec Jonasovi nestačil ani osobní rekord 232 cm, zatímco Uchov přidal ještě dva centimetry, čímž posunul o 1 dílek vlastní rok staré maximum mítinku. Rus tak bezpečně ovládl MVT se součtem 471, o 9 cm před Jonasem.

Čtvrté místo dnes a celkově třetí v Tour obsadil Jaroslav Bába, jenž dnešních 227 cm sečetl s limitem z Hustopečí (228) na 455 cm. Svěřenec Jana Janků nejst. usiloval o posun letošního maxima na 230, ale třikrát shodil. „Chyba byla ve mně, ne v publiku. Chtěl jsem se dneska předvést, moc rád sem jezdím, byli jste skvělé publikum,“ litoval Bába. „Natrénoval jsem moc, forma ještě není tam, kde by měla být,“ zhodnotil.

Čistší zápis než česká jednička měl dnes Dmitrij Demjanjuk a bral tak bronzovou pozici, v Tour však Ukrajinec naopak skončil o 4 cm za Bábou. Pátou pozici dnes obsadil Polák Wojciech Theiner s 223 cm. Zatím tápáním je návrat Jacquese Freitega, Jihoafričan zdolal na 9. místě stejně jako v prvním dílu seriálu jen 215 cm.

Pořadí Moravské výškařské tour 2010

MužiŽeny
1. Ivan Uchov (Rus.) 471
2. Dusty Jonas (USA) 462
3. Jaroslav Bába (ČR) 455
4. Dmitrij Demjanjuk (Ukr.) 451
5.= Samson Oni (VB) a Alessandro Talotti (It.) 443
1. Chaunte Howardová (USA) 384
2. Iva Straková (ČR) 382
3. Kamila Stepaniuková (Pol.) 375
4.= Lavern Spencer (Sv. Lucie),
Barbora Laláková, Oldřiška Marešová (obě ČR) 372

Výsledky Beskydské laťky
Stránky Moravské výškařské tour

Michal Procházka

Vytisknout