přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. března 2011, 13:20

Padesátku v Dudincích vyhrál Slovák Tóth, mistrovský titul obhájil Zajíc

Tóth přidal k prvenství i národní rekord, českým šampionem na 50 km chůze se stal po roce opět Zajíc. Druhé místo na dvacítce vybojovala Schindlerová, sedmá Pelantová potvrdila limit pro Tegu.

Očekávání domácího publika ve slovenských lázních Dudince splnil Matej Tóth, jenž ovládl jubilejní 30. ročník zdejšího chodeckého závodu v čase 3:39:46. To je nejen o téměř dvě minuty vylepšené národní maximum, ale také letošní světový výkon roku. Vítězi loňského světového poháru v Chihuahue unikl jediný cíl, rekord závodu, jenž drží o minutu lepším časem z předloňska Francouz Diniz.
Za Tóthem se seřadila s odstupem pěti a více minut čtveřice Poláků, kteří si ve vzájemném souboji o titul své země všichni vylepšili osobní rekordy. Nejúspěšnější byl v tomto snažení Rafal Fedaczyňski (3:46:05) před jmenovcem Sikorou (3:46:16), do minuty za Fedaczyňským se vešli i Nowak a Augustin. Šestá příčka pak za nimi patřila světovému šampionovi z Ósaky 2007 Australanu Deakesovi (3:48:02).


Matej Tóth na MS v Berlíně - foto: www.graf.cz

Hlouběji ve výsledkové listině musíme hledat české chodce, kteří si na padesátikilometrové trati rozdělovali medaile podobně jako Slováci nebo Poláci, a také Maďaři. Stejně jako loni se v cíli objevil nejdříve Jakub Zajíc, a také tentokrát to bylo v čase kolem čtyř a půl hodiny (4:33:57). Hned za Zajícem, v absolutním pořadí 33., dokončil jeho oddílový kolega z pardubické Hvězdy Lukáš Gdula (4:37:40). Pro Jiřího Žáka (Batt NM na Moravě) je bronz – stejně jako pro Gdulu – premiérovým cenným kovem na 50 km (4:56:19).
Výsledky MČR na 50 km chůze naleznete zde.

Závod žen na dvacet kilometrů se stal kořistí irské chodkyně Olive Loughnaneová, která toho dosáhla díky času 1:32:40. S odstupem minuty a 11 vteřin prošla cílem Zuzana Schindlerová (1:33:51), o dalších 8 s zpět finišovala Ukrajinka Nadija Borovská. Svou účast na mistrovství světa v Koreji stvrdila na sedmém místě Lucie Pelantová. Stačilo jí k tomu splněné „béčko“ časem 1:36:35 (IAAF jej stanovilo na 1:38), neboť už před týdnem v Luganu zašla limit ČAS (1:33:52 vs. 1:34). Mezi muži se na stejné trati prosadil jednoznačně Ukrajinec Andrij Kovenko za 1:21:44.

Vítězové juniorských desítek národnostně okopírovali šampiony z dvojnásobné trati. Z prvenství se tak radovali Irka Kate Vealeová (46:43) a Ukrajinec Ihor Puzanov (43:28). Stejnou vzdálenost absolvovali také dorostenci, kde v takřka výhradně slovenské záležitosti uspěl suverénně Patrik Spevák, navíc dosáhl ještě lepšího času než Puzanov (43:23). Poloviční trať dorostenek opanovala dvojčata Drahotova, v jejich interním souboji pak byla opět lepší Anežka (23:03) než Eliška (23:45).

Kompletní výsledky z Dudincí jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout