přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Padesát jmen pro "domácí" mistrovství

Česká reprezentace pro světový šampionát atletů do 17 let v Ostravě čítá pro letošní rok 50 jmen. Největší naděje se upínají k vícebojařkám.

Že nejsme jen světovou vícebojařskou velmocí jen mezi muži, to se v Ostravě pokusí dokázat dvě talentované vícebojařky. Kateřina Cachová a Nikol Ogrodníková. V obě jména věří shodně šéftrenér reprezentace Václav Fišer i svazový trenér mládeže Jiří Kreuter. "Jejich výkony okolo 5300 bodů jsou výtečné. Vypadá to, že by mohly pomýšlet na vysoké cíle, určitě do osmého místa," věří Kreuter.

Děvčat je v padesátičlenné české sestavě 24, chlapců o dva více. A chlapci by měli být dle papírových propočtů mírně úspěšnější. "V minulosti u nás na těchto šampionátech dominovala spíše děvčata, ale trend se obrací," domnívá se Kreuter. "I tak ale bude velkým úspěchem pro naše barvy účast ve finále." Světová špička je silná a jen málokdo z našich může pomýšlet na umístění mezi osmičkou nejlepších.

"Jedním z nich by mohl být oštěpař Jakub Vadlejch, který těží ze společné přípravy s českou rekordmankou Barborou Špotákovou," říká Kreuter. "Jeho letošních 71.21 metrů sedmisetgramovým oštěpem je mimořádný výkon, který za posledních pár let nepamatuji." Na české poměry podává letos úctyhodné výkony také tyčkař Adam Pašiak (4.70 m) či čtvrtkař Pavel Maslák (48.30).  "Vynikající čas zaběhl na 3000 metrů Jakub Živec," připomíná Kreuter čas 8:36.45, "obávám se ale, že nebude stačit na konkurenci především afrických běžců."

Podobné obavy panují také kolem špičkových českých sprinterů - Václava Zicha a Martina Říčaře. "Oba jsou zdraví a Zich nedávno běžel za nedovolené podpory větru čas pod hranicí národního dorosteneckého rekordu... ale obávám se, že ve světové konkurenci to na finále stačit nebude."

V uplynulých čtyřech ročnících MS 17 získala Česká republika 8 medailí (1 - 3 - 4). Na posledním šampionátu v Marrakeši byl nejúspěšnější z našich vrhač Vladislav Tuláček, který za 19.97 metrů pětikilovou koulí získal stříbrnou medaili.


Největší české naděje (podle J. Kreutera):
Nikol Ogrodníková (víceboj) - SB 5.330
Kateřina Cachová (víceboj) - SB 5.246
Jakub Vadlejch (oštěp 700 g) - SB 71.21

David Klempíř

Vytisknout