Ozvěny nabitého víkendu aneb jak se ve světě bojovalo o Dauhá

středa 23. listopadu 2011
Poslední únorový víkend byl z atletického hlediska velmi rušný, neboť se mj. uzavíralo nominační období pro Dauhá. Padl světový rekord ve štafetě na 4x800 m a řada výkonů roku.

MOSKVA: SR a bitvy o vlásek, někdy ani to ne
První světový rekord letošního roku v disciplínách vedených IAAF byl k vidění v moskevské hale CSKA, kde probíhal šampionát Ruské federace. Postarala se o něj štafeta půlkařek, která ve složení Adrianovová, Spasovchodská, Kofanovová a Zinurovová zvládla čtyři osmistovkové úseky za 8:12.41 a o více než šest sekund vylepšila tři roky staré světové maximum svých předchůdkyň z moskevské oblasti. Individuální závod však ovládla Savinovová v čase 2:00.78.
Výškařský závod vyhrál Uchov výkonem 231 cm a pojede na šampionát spolu s už dříve nominovaným Rybakovem. V ženské kategorii se o letenky do Dauhá podělily Školinová s Gordějevovou, které skočily shodně 195 cm, přičemž olympijská vítězka z Atén Slesarenková skončila s pouhými 180 cm až na dělené šesté příčce. V tyči si o volné místo v nominaci po boku Isinbajevové řekla Feofanovová, která zvítězila díky výkonu 475 cm.
Velice vyrovnanou bitvu pak svedli atleti v horizontálních skocích, především tedy dálkařky a trojskokanky. V dálce zvítězila Nazarovová, která skokem 675 cm předčila o centimetr stříbrnou Kotovovou, jež byla zase o pouhý dílek lepší než Klišinová. Ta však dlouho smutnit nemusela, neboť ji trenérská rada upřednostnila kvůli lepšímu tabulkovému postavení před její víkendovou přemožitelkou a zařadila ji spolu s Nazarovovou do nominace pro HMS. Velice obdobná situace pak nastala i v trojskoku, kde se po centimetru od 14.44 m srovnaly v pořadí hned čtyři skokanky a do Dauhá se z nich nakonec podívá vítězka Taranovová spolu s třetí v pořadí Pjatychovou.
A ještě dva veletěsné souboje stojí za zmínku. Na čtvrtce předvedly vysoce kvalitních 51.39 Firovová s Nazarovovou, na patnáctistovce určila časomíra shodný čas 4:12.31 Alminovové a Zolotovové. Ani v jednom případě nebyla cílová kamera sto určit vítězku a závodnice se podělily o zlaté medaile.
Výsledky ruského šampionátu

ALBUQUERQUE (USA): 4 výkony roku a překvapení v kouli
Americké trials o HMS se uskutečnily ve 1507 m.n.m. položeném Albuquerque a přinesly čtyři nejlepší výkony dosavadní sezony. Na šedesátce se o jeden z nich postaral I. Williams, který docílil prvního letošního času pod 6.50 a po výkonu 6.49 porazil o 3 setiny Rodgerse. Ze hry se tak ocitl třeba Dix, který doběhl po výkonu 6.58 až čtvrtý.
Na překážkářské trati zdvihl Trammell rukavici, kterou mu na českém šampionátu na dálku hodil Petr Svoboda, a posunul vlastní nejlepší letošní čas na 7.41. Druhé místo v nominaci si vybojoval medailista z Pekingu Oliver, který za vítězem zaostal o 13 setin.
Vysokou kartu vytáhla na čtvrtce Dunnová, která časem 50.86 jako letos první prolomila hranici 51 vteřin. V bitvě o druhé místo, zajišťující místo v nominaci, předčila Trotterová Felixovou, Američanky však jistě postaví i štafetu.
V dálce předvedla výkon roku 689 cm Reeseová, která o 11 cm předčila druhou Glennovou. Fountainová, jež skončila s 670 cm třetí, bude na HMS závodit v pětiboji.
Velké překvapení se zrodilo v kouli, kde hluboko v poli poražených skončili jedni z favoritů Hoffa a Taylor. Zvítězil Cantwell (20.13) před Whitingem, jehož však čeká v době HMS souběžné finále univerzitního NCAA, takže Cantwella doprovodí do Kataru třetí v pořadí – Martin.
Na šedesátce zlepšila Jeterová své letošní maximum na 7.02 a do Dauhá pojede s M. Barberovou, dvě volná místa na překážkách si vybojovaly Powellová (7.87) s Jonesovou (7.89), jež si však svou pozici uchránila o pouhou setinu před Cherryovou.
Obdobnou porci smůly jako Cherryová měl výškař Manson, který prohrál po výkonu 231 cm na pokusy s Jonasem, jenž se tak na jeho úkor podívá do Dauhá spolu s vítězem šampionátu Williamsem (2.34).
Výsledky šampionátu USA

KARLSRUHE (Německo) : skvělé výškařky a překážkářka
Halová mistryně Evropy ve skoku vysokém Friedrichová se prezentovala vynikajícím výkonem 202 cm, přesto se chvíli mohla strachovat o vítězství. Velkou konkurentkou jí totiž byla Krögerová, která se poprvé v kariéře přenesla přes dva metry.
Nad překážkami zazářila také Nytraová, která proťala cíl v novém evropském výkonu roku 7.89. Rovných osm sekund trvala trať 60 m př. stříbrné Hildebrandové.
O další rekord německého šampionátu se postaraly hned dvě tyčkařky, Hingstová a Gadschiewová skočily shodně 460 cm. O vítězství a titulu rozhodl lepší zápis prvně jmenované.
Výsledky německého šampionátu

PAŘÍŽ(Francie): to nejlepší na konec
To nejpodstatnější z francouzského šampionátu předvedli závodníci v posledních minutách víkendového klání. Tyčkař Lavillenie se vyhoupl do čela letošních tabulek výkonem 585 cm a čtvrtkař Djhone zvládl dva okruhy v novém národním rekordu 45.85. Již dříve se mezi nemnohé dálkaře se splněným limitem IAAF pro Dauhá a rovnou do čela letošních tabulek začlenili Sdiri (8.24) a Gomis (8.21).
Výsledky francouzského šampionátu

ANCONA (Itálie): Donatova super premiéra
Jedna z hvězd posledního HME, italský trojskokan Donato, se při prvním závodě v sezoně, který podstoupil až na národním šampionátu, dostal do čela letošních statistik své disciplíny. Po výkonu 17.39 m odsunul o 7 cm na druhé  místo Švéda Olssona.
Výsledky italského šampionátu

SPALA (Polsko) : Hlavně tyčky
Výkony 460 cm světové šampionky Rogowské a 570 cm Michalského, to jsou asi nejzajímavější výsledky z polského mistrovství. Čtvrtkař Marciniszyn předvedl 46.80 a překážkář Noga 7.65. Trojskokanka Skibiňská se kvalifikovala na HMS výkonem 14.05 m. Naopak lehce za očekáváním zaostal olympijský vítěz Majewski, který svou kouli poslal "jen" na 19.99 m.
Výsledky polského šampionátu

BRATISLAVA (Slovensko): Bitva v trojskoku o prvenství, jinde o limity
Dana Velďáková musela tvrdě hájit domácí baštu před hostující Belgičankou Bolšakovovou. Obě skočily 14.11 m a o vítězství Velďákové rozhodlo až poměření druhých nejlepších výkonů v soutěži. Napětí přinesla i dálka, kde hned dvě atletky atakovaly limit pro HMS. Nakonec mu byla po výkonu 656 cm blíže Medgyesová, Jana Velďáková skočila o 3 cm méně. A protože se limitu nedočkali ani výškař Horák (2.24) či překážkářka Cupáková (8.16), bude mít Slovensko na HMS jen dva zástupce, oba trojskokany - Vaĺukeviče a D. Velďákovou.