přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. srpna 2005, 21:17

Ozdoby v národních barvách pomohly diskařce k medaili

Na bronzový stupínek na mistrovství světa vystoupala diskařka Věra Cechlová Pospíšilová, ve finále startující s trikolórou ve vlasech.

Zapletené stuhy v blonďaté kštici české reprezentantky doplňovaly i sponky, stylové modrá, červená a bílá. "Ten účes mi dělala Pavla Hamáčková, zabralo jí to asi půl hodiny," popsala šťastná diskařka krátcve po závodě, ve kterém brala bronz výkonem 63.19 m.  

Se svou spolubydlící ve vesnici mistrovství světa, tyčkařkou Pavlou Hamáčkovou, neprožívala zrovna veselé poslední dny. V úterý večer po čtyřech pokusech pořadatelé přerušili finále disku žen a jako náhradní termín stanovili právě dnešní večer. Podobná událost se přihodila druhý den Hamáčkové, finále tyčkařek bylo přeloženo na pátek večer. 

"Teď už se nedá říct, že náš pokoj má smůlu," smála se Cechlová, "je tam medaile! A kdyby tam byla i druhá, bylo by to fantastické," upozornila šestadvacetiletá diskařka na schopnosti své kamarádky.

Právě na finále tyčkařek s Pavlou Hamáčkovou se Cechlová v dalším průběhu šampionátu těší nejvíc: "Pavle budu moc fandit, zítra půjdu na stadion i na ostatní, zbytek mistrovství si užiju."

Mnohými pasována na hlavní kandidátku na titul mistryně světa neviděla Cechlová důvod být zklamaná z bronzem: "Chtěla jsem hodit dál, ale jsem strašně ráda, že tohle stačilo na medaili. Do teď jsem vozila samý brambory a teď jsem se konečně dočkala," připomněla svou smůlu na ME 2002 v Mnichově i na loňské olympiádě, kde skončila čtvrtá.  

"Bylo to hrozně těžké,"
pokračovala v hodnocení finálového závodu, který se odehrál za vytrvalého mrholení a ve velkém chladu. "Ty podmínky nebyly ideální, ale na to se nebudu vymlouvat. Na závod jsem se dobře koncentrovala a soustředila se na techniku. Dva pokusy jsem zkazila, ale opravdu jsem musela riskovat," poznamenala Cechlová k průběhu finále.

Na zimu na stadioně byla po zkušenostech z úterního nedokončeného závodu česká diskařka dokonale připravena: "Strašně moc děkuju vícebojařům. Od Tomáše Dvořáka jsem měla zimní bundu a čepici, od Romana rukavice. Ty mně půjčila taky Anička Pichrtová."

Na oslavy první "velké" seniorské medaile se Věra Cechlová Pospíšilová moc těší. "Normálně nepiju, ale tohle je taková příležitost, že si ráda ťuknu se svým trenérem," plánuje svěřenkyně Josefa Šilhavého, která se v sobotu vrací z Helsinek domů.

Po šesti letech je Cechlová Pospíšilová první českou atletkou, která vybojovala medaili na světovém šampionátu. Naposledy se to podařilo půlkařce Ludmile Formanové, mistryni světa ze Sevilly 1999. S bilancí jedné stříbrné a jedné bronzové medaile se Česká republika v hodnocení národů po šesti dnech MS v Helsinkách dělí o dvacáté místo se Španělskem. 

Tomáš Klement

Vytisknout