přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. dubna 2004, 13:37

Ozdobou půlmaratonu v Domažlicích se stane Štefko

Hlavní hvězdou sobotního Domažlického půlmaratonu bude muž, který umí 21.1 km dlouhou trať za 1:00:29.


Foto: F. Macák
Tímto výkonem patří Róbertu Štefkovi šestá pozice v historických evropských tabulkách. Slovenský atlet žijící v Praze v současné době usiluje o získání českého občanství, které je podle jeho slov už jen otázkou času. „Všechny formality jsou vyřízeny, teď čekám jen na dopis ze slovenských úřadů. Strašně se to ale táhne, čekal jsem to už před dvěma týdny. Věřil jsem, že už v Domažlicích se zúčastním mistrovství České republiky,“ přiblížil desátý muž mistrovství světa v krosu 2001. Před měsícem Štefko startoval na Pražském půlmaratonu, kde za mimořádně chladného počasí dosáhl času 1:03:01 a skončil čtvrtý za trojicí keňských běžců.


„Vždycky hodně záleží na podmínkách. V Praze byly dva stupně nad nulou, v Domažlicích to bude určitě lepší, podle předpovědi to vypadá okolo dvaceti,“
uvedl pětatřicetiletý vytrvalec, jehož hlavní tratí je maraton, závod v Domažlicích bere zejména jako přípravu na Pražský mezinárodní maraton.
„Bude to pro mě takový test. Mám ve zvyku čtyři týdny před maratonem běžet půlmaraton. V Domažlicích chci držet tempo 3 minuty na 1 kilometr, takže očekávám čas okolo 63 minut,“ odhaduje Štefko. Traťový rekord Domažlického půlmaratonu 1:02:55 drží Keňan Kemei z roku 1999. Štefko v Domažlicích letos startuje poprvé v kariéře.    

Startovní pole Domažlického půlmaratonu se tentokrát bohužel musí obejít bez domažlického rodáka a trojnásobného mistra republiky Pavla Faschingbauera. „Pavel bude jediný den po konání našeho půlmaratonu startovat v maratonu v Itálii, kde vidí šanci na splnění limitu pro olympijské hry,“ uvedl ředitel závodů Petr Konop důvod neúčasti jednatřicetiletého vytrvalce, který se 25. dubna představí na maratonské trati v Padově. Největšími favority pro závod mužů se při neúčasti Faschingbauera stanou českobudějovický Jan Bláha a orlickoústecký Miroslav Vítek. Z loňského mistrovství ČR v Domažlicích si Bláha odvezl bronzovou medaili, o měsíc později kraloval při domácím šampionátu na maratonské trati v Praze. Z prvního letošního vzájemného souboje vyšel vítězně Vítek, když Bláhu porazil při Pražském půlmaratonu časem 1:08:11.

V ženské kategorii panuje obdobná situace jako u mužů, nejlepší domácí závodnice dávají přednost pokusům o maratonský limit na olympijské hry v Aténách. Startovní listina mistrovství ČR v Domažlicích tak den před uzávěrkou obsahuje 15 jmen, největší kredit z nich má Helena Šimková, výkonem 1:18:48 pátá žena českých tabulek roku 2003. „Předpokládám, že ještě nějaké přihlášky přijdou. V mužské kategorii očekávám něco přes stovku závodníků,“ odhadl Konop.  

Časový pořad Domažlického půlmaratonu 2004:
13:00Dětské atletické závody s Českou spořitelnou
14:00 Lidový běh
15:00Start hlavního závodu
16:00 Vyhlášení výsledků

Traťové rekordy Domažlického půlmaratonu:
MUŽI
1:02:55 Moses Kemei (Keňa) 1999
ŽENY
1:13:14 Alena Peterková (ČR) 1995

Podrobné informace k Domažlickému půlmaratonu v sekci ZAOSTŘENO NA... 

Tomáš Klement

Vytisknout