přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ozdobí Memoriál Josefa Odložila český rekord?

Organizátoři Memoriálu Josefa Odložila připravili 17 disciplín a doufají v 8 rekordů mítinku. Kromě světových atletů se před Evropským pohárem představí i česká špička.

Až v osm rekordů mítinku doufají pořadatelé Memoriálu Josefa Odložila. Na čtvrteční tiskové konferenci představili jednotlivé disciplíny a některé ze zahraničních a domácích jmen, která by se měla objevit na startovní listině. V letošním roce se 13. června na Julisce utkají atleti v jedenácti mužských a šesti ženských disciplínách.

"Jedním z vrcholů bude určitě ženský oštěp," řekl ředitel závodů Miroslav Ševčík. "Jednička světového žebříčku IAAF Barbora Špotáková bude sice nejspíše jedinou českou oštěpařkou v soutěži, ale podle vyjádření jí samotné i jejího manažera má letos formu a ambice hodit český rekord co možno nejdříve." Pomoci by Špotákové měly i konkurentky v podobě Nikolett Sazbové (64.62), Justine Robbesonové (62.80), Barbary Madejczykové (62.08) a Natalie Šimčukové (62.01).

Útok na rekord mítinku a možná český rekord očekávají organizátoři od českých tyčkařek Baďurové a Rybové, které v halové sezóně předvedly, že mají vynikající formu. "Dosavadní rekord memoriálu má hodnotu 451 cm a já si dokáži představit, že se posune možná o decimetr," přeje si Ševčík. Sekundovat by dvojici našich tyčkařek měly Julia Golubčikovová (4.71), Nastja Ryjichová (4.63) a Krisztina Molárová (4.55).

Letitý rekord mítinku by měl být překonán také na ženské dvoustovce (22.85) a při dobrých podmínkách na dlouhých překážkách.

Na krátkých překážkách drží rekord mítinku 12.84 z roku 2003 dvě Američanky. S lepším osobním rekordem letos přicestuje stříbrná z Olympády v Aténách Olena Krasovská (12.45), Aliuska Lopezová (12.67), Priscilla Lopesová (12.60) a Irina Ševčenková (12.67). Do bojů promluví také dvě nejlepší české překážkářky Lucie Martincová a Petra Seidlová. "Hlavně na výkon Martincové jsem zvědavý, podle svého vyjádření má velkou formu a otevřeně avizovala útok na český rekord," podotkl šéftrenér reprezentace Václav Fišer.

Mezi muži by měla být divácky atraktivní podívanou především soutěž výškařů. Rekord Memoriálu je již deset let starý a výkonem 2.29 m se o něj dělí bratři Tomáš a Jan Janků. "A to je výška, kterou by mělo překonat letos hned několik pozvaných borců," myslí si Ševčík. Kromě mistra věta z roku 2005 Jurije Krimarenka (2.34) přicestují také další výškaři ruské školy - Andrej Silnov (2.37), Andrej Těrešin (2.36), Andrij Sokolovskij (2.38) a Ivan Uchov (2.39). Z českých výškařů jsou pozvaní Tomáš Janků a Svatoslav Ton, otazník visí nad formou Jaroslava Báby.

Ve slibné výkony za hranicí dosavadních rekordů Memoriálu věří organizátoři dále na dvoustovce, 400 metrů překážek, na patnáctistovce a na stýplu.

Letošní, již 14. ročník Memoriálu Josefa Odložila se uskuteční 13. června v Praze na Julisce. Termínově letos připadá tradiční závod, zařazený do seriálu EAA Premium Meetingů trochu netradičně na středu. "Vešli jsme se do kalendáře nakonec dobře," říká k tomu Ševčík. "Navazujeme na mítink Grand Prix v americkém Eugene, dva dny po nás začíná v norském Oslu letošní ročník Zlaté ligy."

Memoriál Josefa Odložila bude také posledním závodem před uzavřením nominace české reprezentace pro Evropský pohár pro rok 2007.


Disciplíny MJO pro rok 2007:
muži: 100 m, 200 m, 1500 m, 110 m př., 400 m př., 3000 m př., výška, tyč, dálka, koule, kladivo.
ženy: 200 m, 800 m, 100 m př., 400 m př., tyč, oštěp.

David Klempíř

Vytisknout