přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Oterová a Mkami ovládli pražskou Grand Prix

Keňanka a Tanzanijec se stali vítězi patnáctého ročníku posledního závodu ze série pořádané PIM a vedené srdcem české metropole. Z českých běžců se nejlépe dařilo Kamínkové a Kreisingerovi.

Ženy běžely svůj pětikilometrový závod poprvé před deseti roky. Královnou se dnes stala po dvou letech znovu Keňanka, i když jiná. Gladys Kerubo Oterová protnula cílovou pásku za 15:45, čtvrt minuty za loňským traťovým maximem Maďarky Kalovicsové, mj. šestinásobné vítězky závodu. A zástupkyně východoafrické velmoci nepustily na bednu nikoho jiného, neboť o 7 vteřin zpět zůstala Jane J. Kiptoová, o dalších 16 pak Lydia N. Mathathiová.

Pak se dostaly ke slovu Evropanky, konkrétně Švédky Blomméová s Nilssonovou a na šestém místě už nejlepší z českých vytrvalkyň Petra Kamínková, jíž změřili 16:45. Držitelka 38 republikových titulů mimo dráhu i na ní byla i absolutně nejlepší v kategorii veteránek nad 35 let. Další české vlaječky figurují ve výsledkové listině seřazené od 14. místa se jmény Nývltová, Bělohlávková, Šibravová a Kadrmanová.

Mužské konkurenci podle očekávání vládli zástupci černého kontinentu, ovšem nebyla Keňa - velmoc pro silniční běhy nejtypičtější. V jejích barvách bylo nejlepší „až“ duo pod stupni vítězů Willy K. Mwangi a Boniface M. Muema. Největší díl slávy dnes získal tanzanijský reprezentant Marwa Dickson Mkami, jenž nejlepšímu ze zbytku pole unikl o 12 vteřin. Výsledný čas 28:24 patří spíše do průměru šampionů závodu, rekord trati je ještě o tři čtvrtě minuty kvalitnější. Mnohem vyrovnanější bitva se svedla za vítězem, a uspěl v ní etiopský běžec Haptamu Fikadu Awash (28:36) o 2 s před ugandským Stephenem Kiprotichem. Těsně za pěticí Afričanů finišoval novozélandský Jake Robertson, nejlepším Evropanem byl Švýcar Philippe Bandi na devátém místě.

Dlouho vzývané přání Róberta Štefka o výměně vytrvaleckých stráží dnes naznačilo svůj směr, když nejlepším z našich byl Jan Kreisinger, jenž k 11. místu přidal i solidní čas 30:15. Ovšem ani rodilý Slovák a ostřílený matador Štefko si nevedl vůbec zle, uzavíral druhou desítku za 31:12. Mezi svěřence Kreisingera a trenéra Štefka se dostal ještě na čtrnáctou příčku triatlonista Filip Ospalý (30:38).

Online výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout