přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Otec: Caster je moje holčička a ne že ne

Rodina atletky Caster Semenyové a zástupci Jihoafrického olympijského výboru se ohradili proti pochybnostem, které vznikly kolem pohlaví čerstvé mistryně světa v běhu na 800 metrů.

Podle nich je osmnáctiletá běžkyně žena a testy, které kvůli podezřelému výkonnostnímu skoku a téměř mužské muskulatuře nařídila Mezinárodní atletická federace IAAF, ostře odsoudili. 

"Je moje malá holčička. Vychoval jsem ji a nikdy jsem nepochyboval o jejím pohlaví. Je žena a můžu to milionkrát zopakovat,"
citoval otce Jacoba Semenyu list Sowetan. "Doufám, že ji nechají na pokoji. Po dlouhé době mají lidé v Jižní Africe někoho, na koho mohou být pyšní a místo toho ji kritici pomlouvají. To není fér," uvedl. 

"Když se zeptáte kohokoliv z naší vesnice, tak vám všichni řeknou, že Caster je dívka," řekla atletčina matka Dorcus. "Lidé si můžou říkat, co chtějí, ale já vím, kdo a co je moje dítě zač," dodala. 

Záležitost se nelíbí ani vedení Jihoafrického olympijského výboru, jehož prezident Gideon Sam se postavil za Semenyaovou. "Na jejím výkonu je obdivuhodné, že se nenechala rozhodit pomluvami v médiích. To jak s ní bylo zacházeno v den jejího prvního velkého závodu, se nám vůbec nelíbí," uvedl. "Až bude mít IAAF výsledky, musí je zveřejnit, aby mohla hodit za hlavu všechny ty hnusné pomluvy," dodal Sam.

ČTK