přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2010, 19:48

Ostravskou laťku vyhráli Straková a Rus Těrešin

Limity pro halové mistrovství světa českým závodníkům těsně unikly.

První z elitních výškařských mítinků na našem území vyhrál v mužské kategorii Rus Andrej Těrešin. Stříbrný medailista z HMS 2006 s osobním rekordem 2.36 m předvedl divákům ve víceúčelové hale u ostravské ČEZ Arény 228 cm.  Dělené druhé místo spolu s dalším Rusem Sergejem Mudrovem obsadila po výkonu 2.24 m česká jednička Jaroslav Bába, jemuž tak zatím nevyšel pokus o zdolání limitu pro halové mistrovství světa, které se uskuteční v březnu v katarském Dauhá.  Nominační hranice je ze strany ČAS stanovena na úroveň dnešního Těrešinova výkonu, tedy na 228 cm. 

Za vítěznou trojicí se seřadila hned čtveřice hostů s výkonem 220 cm, následována Ukrajincem Viktorem Šapovalem a dalším z Čechů Janem Sommerschuhem. Oba borci skočili 215 cm.Ženskou soutěž vyhrála závodnice pražského Olympu Iva Straková. Finalistka olympijských her v Pekingu jako jediná překonala 189 cm a posléze stejně jako Bába neúspěšně útočila na limit ČAS pro HMS. "Škoda hlavně třetího pokusu, po něm už jsem zvedala ruce, jenže laťka nakonec spadla, ani nevím proč," litovala těsného nezdaru na 192 cm. Jinak ji však úvodní závod sezony spíše potěšil. "Fyzicky jsem se cítila výborně, jen se projevilo, že jsem kvůli zdravotním problémům neměla naskákáno dost techniky a celý rozběh jsem si před závody vyzkoušela vlastně jen dvakrát. Musela jsem myslet na moc věcí a to pro výkonnost není dobré. Možná jsem se také držela příliš zpátky, měla jsem asi skákat s větší drzostí. No co, o to větší motivaci budu mít pro Hustopoče," zmínila sobotní mítink začleněný do Moravské výškařské tour, který je jejím příštím startem.

Totéž platí i o Barboře Lalákové, která dnes skočila 186 cm a obsadila v soutěži druhou příčku. Pro halovou národní rekordmanku to je nové maximum od zranění, které si přivodila v olympijské sezoně, a tak není divu, že byla s výsledkem spokojená. "Od prvních závodů jsem asi víc chtít nemohla. Přinášejí vždycky stres, člověk neví, co od sebe může čekat. Ale dopadlo to dobře, i (dříve zraněná) noha fungovala, jak měla," libovala si závodnice USK, která od zimy nově trénuje pod Martinou Blažkovou. 

Na třetím místě v soutěži skončila Ukrajinka Natalia Hapčuková, jež skočila stejně jako nakonec čtvrtá Maďarka Barbara Szaboová 183 cm. O tři příčky za ní se s výkonem 177 cm umístila vícebojařka Kateřina Konvalinková, následovaly ji sedmnáctiletá Magdalena Nová (1.74) a o šest let starší Markéta Dudová (1.70). V soutěži s juniorkami, ač tam věkem již nepatří, skočila také 170 cm Kateřina Cachová, která je bývalou dorosteneckou mistryní světa v sedmiboji a vloni v této disciplíně obsadila na MEJ druhou příčku.  

Výsledky naleznete zde.   

Adam Pražák

Vytisknout