přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. března 2004, 19:18

Ostravské publikum uvidí krále světového krosu

Další z řady hvězd startujících na letošní Zlaté tretře se stal čerstvý mistr světa v krosu Kenenisa Bekele.

Etiopský běžec má v jednadvaceti letech na svém kontě trojnásobný double na MS v krosu, třikrát v řadě se mu na světových šampionátech podařilo získat zlatou medaili v obou vypsaných závodech. Po letošním triumfu na MS v Bruselu Kenenisa Bekele prohlásil, že sev budoucnu už nechystá k pokusům získat dva tituly na jednom MS v přespolním běhu. „Pokud se někdy ještě světového šampionátu v krosu zúčastním, vyberu si jen jednu disciplínu,“ prozradil Bekele na dnešní tiskové konferenci v Praze, na kterou přicestoval přímo z dějiště MS v krosu v Bruselu.

Nejlepší světový atlet současnosti podle žebříčku IAAF se nyní hodlá soustředit především na soutěže na dráze. Následnou přípravu bude Bekele směřovat k vystoupení na olympijských hrách v Aténách. „Mým cílem je stát se olympijským vítězem, tam neuvažuju o pokusu o double,“ prohlásil Bekele, který je často zmiňován v souvislosti s atakem některého ze světových rekordů. „Soustředit se výlučně na světový rekord se v této sezoně nebudu. Ale připouštím, že může padnout, hodně záleží na počasí, na dráze, na podmínkách. Může to vyjít třeba v Ostravě,“ spekuloval úřadující mistr světa na 10000 m, který se teprve rozhodne, na které trati bude v Aténách startovat. Na pěti kilometrech by se pravděpodobně potkal s Hichamem El Guerroujem, čtyřnásobným mistrem světa na 1500 m. „Nebudu se rozhodovat podle toho, zda na 5000 metrů poběží El Guerrouj,“ odmítl taktizování Bekele, „vážím si jeho výsledků, ale při závodě mám respekt z každého soupeře.“ Na Hrách v Aténách může dojít také k přímému souboji Bekeleho se svým slavným krajanem Hailem Gebrselassiem, kterého o devět let mladší Bekele porazil na loňském MS v Paříži. „Haile pro mě byl inspirací. Když jsem jako kluk slýchával o jeho výsledcích, rozhodl jsem se také pro atletiku,“ přiznal Bekele.  

Prvním startem na desetikilometrové trati v olympijské sezoně pro světového šampiona z Paříže 2003 bude právě závod na mítinku Zlatá tretra, který se poběží jako Memoriál Emila Zátopka. „Tři zlaté medaile Emila Zátopka považuji za zázrak. Je to něco, co si nikdo ze současných vytrvalců nedovede představit,“ reagoval Bekele na zmínku o třech titulech české legendy během jediné olympiády. Startovní číslo, resp. označení se jménem pro start na Zlaté tretře, předala Bekelemu sama Dana Zátopková. Podnik kategorie IAAF Super Grand Prix se na stadionu ve Vítkovicích letos uskuteční 8. června. „Jsem šťastný, že budu startovat v České republice. Slyšel jsem, že je v Ostravě rychlá dráha, chci se zde pokusit o kvalitní čas,“ uvedl Bekele ke 42. ročníku ostravského mítinku. Rekord Zlaté tretry na 10000 m drží Jan Pešava časem 28:41.55, Bekele umí desítku o více než dvě minuty rychleji.

Tomáš Klement

Vytisknout