přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. března 2011, 16:51

Ostrava už vybírá jména maskotů, Helsinky zatím znají logo

Evropský šampionát mladých atletů, jenž proběhne na severu Moravy za méně než čtyři měsíce, pokračuje v přípravách. ME, které se bude poprvé konat v olympijském roce, odtajnilo logo.

Přípravy na mistrovství Evropy kategorie do 23 let, které se uskuteční v polovině července v Ostravě, zase pokročily o pořádný kus dál. Předběžný časový pořad (14. – 17. 7.) naleznete zde. Po halovém šampionátu v Paříže mohli pořadatelé počítat zajímavá jména, která připadají v úvahu, radost jim pochopitelně udělal i zisk zlata Rosolové, ambasadorky ostravského mistrovství. Významu akce typu „ME23“ odpovídá lékařská péče, která bude pro atlety připravena dokonce nadstandardní. Vrcholí také volba jména maskotů, odborná porota právě vybírá deset finalistů, z nichž bude veřejnost vybírat vítěze. A už také víme, kam se evropská elita mladých atletů sjede příště, do finského Tampere.

Devadesát devět atletů, kteří spadají do věkové kategorie pro Ostravu, startovalo na HME v Paříži. Medaili si z Francie odvezlo jedenáct z nich, nejcennější byly hned čtyři. Halovými evropský šampiony se stali domácí trojskokan Teddy Tamgho (navíc ve světovém rekordu), polský půlkař Adam Kszczot, a dvě Rusky, dálkařka Darja Klišinová a mílařka Jelena Aržakovová. Stříbra si pověsili na krk německý koulař Storl, na trojce Ibrahimov z Ázerbájdžánu a v britské štafetě se jednou čtvrtinou podílel Levine. Bronz získali Španěl López na osmistovce a loňský evropský atlet roku a trojnásobný šampion z Barcelony Lemaitre na šedesátce, ke třetímu místo francouzského týmu na 4x400 m přispělo duo Gayotová a Gueiová. Z české výpravy startoval Pavel Maslák na čtvrtce, kde skončil dvacátý.


Rosolová s trenérkou Blažkovou a tričkem od pořadatelů - foto: ostrava2011.com

Denisa Rosolová se jako rodačka z regionu stala již loni na podzim ambasadorkou mistrovství. Volba to byla přirozená i proto, že ji zdobí titul vicemistryně Evropy věkové kategorie do 23 let z Debrecínu před čtyřmi lety. A určitě nevadí, že to tehdy bylo v dálce. Teď už se Rosolová pod vedením trenérky Martiny Blažkové prohání především po ovále. Březnový halový šampionát jí v nové specializaci čtvrtce přinesl životní úspěch, zlato přivezla ukázat i do Ostravy, kde ve Vítkovicích atleticky vyrostla pod Alešem Dudou.

Zranění či jiné zdravotní potíže atletům nikdo nepřeje, ale šampionát musí být připraven i po této stránce. Podle MUDr. Petra Sikory, který má na starosti lékařské zabezpečení ME, budou podmínky v Ostravě „vzhledem k úrovni jiných podniků Evropy nadstandardní“. Samozřejmostí je tak sanitka přítomná přímo na stadionu, schopná do pár minut odvézt zraněného do nemocnice. „Ale nachystána bude také operativní ordinace v hlavní tribuně pro okamžité ošetření úrazů,“ uvedl Sikora.
K tomu má vzniknout veliký prostor pro fyzioterapeutické potřeby na rozcvičovacím stadionu a pořadatelé jednají také o volném přístupu atletů do rehabilitačního centra ve vítkovickém areálu. Na vysokoškolských kolejích, kde najde útočiště většina výprav, bude každopádně vybudováno středisko i s nonstop lékařskou službou.

Jaká dostanou jména? - zdroj: ostrava2011.com

Stejně jako jméno ambsadorky Rosolové víme už od loňska, jak vypadají maskoti šampionátu – stylizovaní pravěcí lovci. Momentálně probíhá výběr jejich jmen. První fáze, v níž pořadatelé sbírali návrhy od fanoušků, už se uzavřela.
Deset postupujících do finále, pro které je určena menší cena v podobě hrníčku s maskoty a dvě vstupenky na všechny soutěže, vybírá desetičlenná odborná porota. Její složení je opravdu hvězdné a také „genderově vyvážené“: Tomáš Dvořák, Miloslava Hübnerová, Šárka Kašpárková, Jarmila Kratochvílová, Táňa Netoličková, Roman Šebrle, Gejza Valent, Dana Zátopková, Robert Změlík, Jan Železný.
Konečné slovo bude mít opět veřejnost, jejíž hlasování v anketě od pondělka 28. 3. do neděle 10. 4. na webu mistrovství rozhodne o vítězi. Pro něj je připraven exkluzivní zážitek z ME: sada oficiálního oblečení, dvě VIP vstupenky, setkání s hvězdou i maskoty a účast na jejich křtu či závěrečné party šampionátu.
Více o ME v Ostravě zde

Zásadní zkrácení zaběhnutých čtyřletých atletických cyklů mistrovství Evropy na dvouleté proběhne v příštím roce. Šampionát v Helsinkách bude prvním, který se uskuteční v olympijském roce, o čemž jsme informovali zde. ME ignorovat Londýn pochopitelně nemůže, a tak je zásadním ústupkem olympijskému vrcholu (kromě vyřazení chůze a maratonu) termín. Evropští atleti se do finské metropole sjedou už v závěru června, soutěže proběhnou od 27. 6. do 1. 7. na zdejším Olympijském stadionu. A také Helsinky přirozeně musí pracovat na přípravě už nyní. V chodu jsou webové stránky www.helsinki2012.fi a od včerejška známe i logo ME.


zdroj: helsinki2012.fi

Volba, která určila i celý design šampionátu padla na zobrazení, které reprezentuje spojení přírody a techniky. Podle jeho tvůrce, Fina Tuukka Rantaly, se jedná o „principy jin a jang moderní doby“. Vítězný design uspěl v mezinárodní soutěži, v níž se utkalo 257 návrhů z 38 zemí, ze čtyřech nejlepších pak probíhal finální online výběr. Rantalu k jeho vytvoření inspirovaly finské fenomény jako polární záře či půlnoční slunce, graficky tak ilustruje společné znaky přírody a atletiky: výbušnou energii a čistotu. Logo také zdůrazňuje Finsko jako zemi na vysoké technické úrovni.

Michal Procházka

Vytisknout