přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. července 2011, 15:29

Ostrava uvidí čtyři šampióny z haly z Paříže!

Mistrovství Evropy v atletice do 23 let v Ostravě se zúčastní 516 atletů a 443 atletek z 50 zemí, mezi nimi i čtyři úřadující halové mistry Evropy.

V  konečných nominacích se objevili všichni čtyři letošní evropští šampióni z haly z Paříže - Rusky Darja Klišinová (dálka) s Jelenou Aržakovovou (1500 m), Adam Kszczot z Polska (800 m) a především Francouz Teddy Tamgho (trojskok). Dále se v Ostravě  představí třeba ázerbájdžánský vytrvalec Hayle Ibrahimov, který získal v Paříži na třech kilometrech stříbro, stejně se pak vedlo dalšímu potvrzenému účastníku šampionátu ve Vítkovicích, německému koulaři Martinu Storlovi. Na startu běhu na 800 m bude stát vedle Kszczota i majitel bronzu z Paříže Španěl Kevin López, proto půlka bude jedním z vrcholů šampionátu. Ve štafetě v hale Bercy se podílel na zisku stříbra britský čtvrtkař Nigel Levine, který nechybí mezi přihlášenými pro start v Ostravě, o bronz francouzské štafety žen se zase zasloužily Marie Gayotová a Flori Gueiová, a rovněž ony míří na sever Moravy.

Ze závodníků, kteří v Paříži získali medaili, se v Ostravě nepředstaví jen francouzský sprinter Christophe Lemaitre. „Původně se mezi přihlášenými objevilo jeho jméno na dvoustovce, ovšem podle našich informací ve francouzské výpravě nakonec opravdu nebude. Nic to nemění na tom, že v organizačním štábu zavládlo po zveřejnění přihlášek veliké nadšení, skutečně totiž dorazí kromě Lemaitra ty největší hvězdy této věkové kategorie,“ uvedl výkonný ředitel organizačního výboru mistrovství Evropy v atletice do 23 let Oldřich Zvolánek.

Ohromným tahákem bude start sympatického francouzského trojskokana Teddyho Tamgha. Při zatím posledním dílu Diamantové ligy v Lausanne dokázal halový světový rekordman posunout letošní světové maximum na 17,91 m a francouzský svěřenec kdysi slavného kubánského dálkaře Ivána Pedrosa jasně ukázal, že to letos s útokem na osmnáctimetrovou hranici extratřídy myslí opravdu vážně.

Dalším vrcholem má být závod žen na 100 m překážek. Švýcarka Lisa Urechtová běžela o víkendu v Le Chaux-de-Fonds tuto trať za skvělých 12,62 s, ovšem pod třináct sekund umějí nejkratší překážkový sprint i Běloruska Alina Talajová a Němka Cindy Rolederová.

Ohromnou bitvu slibuje závod oštěpařů, kde sedm z účastníků ostravského šampionátu má osobní rekord za hranicí 80 metrů. S nejlepším letošním i osobním maximem půjde do závodu Rus Dmitrij Tarabin, který na domácím šampionátu do 23 let v Jerinu hodil 85,10 m. Karty ovšem bude chtít míchat i český borec Jakub Vadlejch. Letos zatím zvládl „jen“ 80,76 m, přesto jeho životní maximum (84,47) znamená třetí nejlepší osobák mezi přihlášenými.

Atraktivní může být soutěž dálkařů, kde sedm přihlášených umí skákat přes osm metrů. Letos nejdál dolétl v Kalamatě Rus Alexandr Menkov (828), osobní rekord Španěla Eusebia Cácerese je však jen o centimetr horší.
Napínavý souboj slibuje i soutěž desetibojařů, kde se čeká útok na hranici 8000 bodů. Z přihlášených do Ostravy bájnou metu překonal jako jediný Němec Jan Felix Knobel letos v Götzisu, Bělorus Eduard Michan, Belgičan Thomas van der Plaetsen i Čech Adam Sebastian Helcelet přitom mají osobáky těsně pod 8000 body.

Na dvě zlata z nejkratších sprintů si dělá zálusk Ruska Darja Pižankovová, jenže na stovce má o setinu lepší letošní čas předloňská juniorská mistryně Evropy Andrea Ograzeanuová z Rumunska, na dvojnásobné trati zase chce na silnou podporu polských fanoušků spoléhat Anna Kielbasiňska. Také už zmiňovaná evropská šampiónka z pařížské haly Bercy Jelena Aržakovová se hodlá pokoušet o dvě zlata – v bězích na 800 a 1500 m. Její krajance Darje Klišinové se pokusí další triumf v dálce po pařížském zlatu znemožnit Běloruska Nastassija Mirončik-Ivanová, která letos skočila o 11 centimetrů dál (685 cm).

Naopak suverénně by v Ostravě měla kralovat třeba britská tyčkařka Holly Bleasdaleová, jež si stadion otestovala třetím místem při Zlaté tretře. Na její osobák 470 cm se zbytek startovní listiny dívá se značným odstupem, stejně dominantní postavení drží díky letošnímu výkonu 14,72 cm i řecká trojskokanka Paraskeví Papachristuová. České fanoušky naopak může lákat soutěž kladivářek se třemi domácími želízky v ohni, navíc Kateřina Šafránková letos ve Stockholmu poslala náčiní do vzdálenosti 69,33 m, a to jediný hod přes 70 metrů má v této sezóně na kontě Rumunka Bianca Periová (70,37 m).

materiál organizátorů