přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. června 2011, 13:19

Ostrava si krátce oddechne před ME, i další Tretra už se chystá

Jubilejní Zlatá tretra je minulostí, ale ještě včera se započaly práce na 51. ročníku domácí mítinkové jedničky. Samotný vítkovický stadion si dá krátkou pauzu, než sem zavítají nejlepší 22letí Evropané.

„Myslím, že to bylo důstojné završení padesáti let mítinku,“ shrnul ředitel Zlaté tretry Ostrava Jan Železný. „Chci poděkovat všem, kteří se na tom podíleli,“ dodal. Sportovní manažer mítinku Alfonz Juck jej doplnil: „Můžeme být spokojení, obzvlášť nás potěšila stovka Veroniky Campbell-Brownové,“ připomněl Juck výkonnostní vrchol – vedle dalších rekordů mítinku, čtvrtky překážek van Zyla (47.66) a stýplu Koeche (8:02.55). Jamajská „VCB“ se včera stala díky času 10.76 osmou nejrychlejší sprinterkou historie na stovce.


Hodnecní 50. ZTO - zleva: Juck, Uchov, Železný, Tejkal - všechna foto v článku - www.graf.cz

Se zlatou tretrou na diamantové mítinky

Dnešnímu hodnocení byl přítomen jeden z vítězů, ruský výškař Ivan Uchov, který se uspěl v „rozeskakovací“ bitvě s Němcem Spankem. „S výkonem nejsem příliš spokojený, ale publikum, stadion i podmínky byly skvělé,“ řekl silově výborně disponovaný atlet. Někdejší diskař však už své bývalé specializaci prý dal definitivně vale. „Naposledy, když jsem si to zkoušel, už to za moc nestálo,“ reagoval s úsměvem na otázku, kolik by dnes ještě hodil. Ve výškařském sektoru nyní Uchova čekají dva diamantové mítinky, nejprve 4. června v Eugene, o pět dní později se v Oslo utká mimo jiné opět s Jaroslavem Bábou, který včera skočil po maturitě výborných 228.

Lákadla pro publikum: Bolt a jubileum

Superstar Usain Bolt splnil očekávání v pozici diváckého magnetu. „Půl hodiny poté, co byla uzavřena mix zóna, rozdával bez přítomnosti kamer podpisy fanouškům, kteří si jej vyvolali,“ upozornil PR manažer mítinku Karel Tejkal. „Hlavní tribuna se vyprodala během tří týdnů, také na ochozy bylo dopředu prodáno více než kdykoli jindy,“ potvrdil také Oldřich Zvolánek z hostitelského AK SSK Vítkovice. „Mítinkem jsme žili kvůli výročí žili intenzivněji,“ uvedl dále Zvolánek, jehož tým se stará o technické zázemí mítinku.

Jepičí odpočinek Ostravy od vrcholné atletiky

„Co do vybavení nám hodně pomohlo blížící se mistrovství Evropy do 23 let,“ připomněl Zvolánek akci, která odstartuje na stejném místě 14. července. „Těší nás, že nám technický delegát vyslovil pochvalu. Jsme na šampionát v podstatě připraveni,“ řekl šéf místního organizačního výboru k ME, na které se očekává 1300 účastníků, včetně členů doprovodu. „Doufám, že se nám podaří zaplnit hlavní tribunu a částečně i po obvodu,“ vyjádřil přání směrem k pěkné atmosféře pro „dvaadvacetileté“.Oldřich Zvolánek věří v pěknou kulisu také pro ME do 23 let

Na podzim začne rozsáhlá rekonstrukce

Evropský šampionát mládežníků bude posledním vrcholným podnikem na vítkovickém stadionu v jeho stávající podobě. „Přestavba začne letos v říjnu, dokončena by měla být kompletně na jaře 2013 tak, aby se nenarušila Zlatá tretra,“ vysvětlil Zvolánek s tím, že do příštího roku bude zbourána tribuna na protější rovince. Nejprve ji provizorně nahradí mobilní konstrukce, za dva roky už by měla stát v novém, včetně zastřešení. Hotové budou i tribuny v zatáčkách, i zde jsou naplánovaná pouze místa k sezení, z finančních důvodů zůstanou nekrytá. „Celková kapacita stadionu se sníží na patnáct tisíc,“ uvedl Zvolánek.

Tretra příště opět ve Vítkovicích

Zlatá tretra Ostrava se tak nemusí obávat provizorií na jiných stadionech, ať už v kdysi uvažovaném Třinci či někde jinde. Ač jsou pořadatelé s letošním ročníkem spokojeni, rozhodně ne uspokojeni. „Je pro nás cílem posunout mítink každý rok o kus dál. Už včera ve 22 hodin začaly přípravy na další ročník,“ upozornil Tejkal. Pro sportovní stránku bude klíčové mistrovství světa. „Tam se rozhodne, jak budou rozdané karty, kde se objeví nové hvězdy,“ uvedl Juck. „Nejspíš ale nebudeme měnit oštěp ani kladivo. Uvažujeme přidat dálku nebo trojskok, i když nám to trochu zkomplikuje režii,“ dodal sportovní manažer mítinku.

Diamantová liga může přijít za dva roky

Od přespříštího ročníku visí opět ve vzduchu otázka Diamantové ligy. „Jsme připraveni do toho vlaku kdykoli naskočit, oni o nás vědí, jaký tady máme mítink,“ říká se zdravým sebevědomím Juck. „Plusem by pro nás byly určitě finance, které do seriálu proudí, včetně výhodného centrálního televizního kontraktu. Mínusem by asi bylo to, že bychom si nemohli vybírat disciplíny a museli přistoupit na jejich rozdělení,“ nastínil výhody a nevýhody účasti v prestižním seriálu, který zůstane v příštím roce ještě ve stejném složení čtrnácti mítinků.

Michal Procházka

Vytisknout