přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. října 2010, 11:03

Ostrava se uchází o pořadatelství Superligy ME družstev 2013

Protikandidáty severomoravské metropole jsou Braunschweig, Bydhošť, Gateshead a Kyjev. Rozhodovat se bude v květnu.

Evropská atletika vyhlásila pětici kandidátských měst, které se ucházejí o pořadatelství nejvyššího patra kontinentálního šampionátu družstev pro rok 2013. Českým želízkem v ohni je Ostrava. „Vzhledem k tomu, že na evropský natož světový šampionát jednotlivců nemáme v současné době podmínky, je mistrovství Evropy družstev asi tou nejvýznamnější venkovní akcí, kterou můžeme pořádat. A ostravští pořadatelé jsou momentálně nejpřipravenější, navíc mají příslib od města, že by akci podpořilo,“ prohlásil ředitel Českého atletického svazu František Fojt.

S velkými akcemi mají Vítkovičtí zkušenosti. V roce 2007 se zde uskutečnilo úspěšné MS do 17 let, každoročně testuje připravenost organizátorů mítink Zlatá tretra. V následujícím červenci bude zrekonstruovaný stadion hostit ME do 23 let.

I protikandidáti však mají co nabídnout. V dolnosaském Braunschweigu na severozápadě Německa mají stadion pro 25 tisíc diváků, na němž se letos konal národní šampionát. Navíc se Němci řadí mezi evropské atletické velmoci, vloni ovládli historicky první ME týmů a letos skončili třetí. Obdobné lze říci o Britech, kteří vyslali do kandidátského boje Gateshead, jenž proslul zejména kvůli mítinku zařazenému do prestižní Diamantové ligy. Také polská Bydhošť je tradičním pořadatelem velkých mítinků, navíc se může pochlubit zvládnutým pořadatelstvím předloňského MS juniorů. A Kyjev? Pro něj hovoří pro změnu síla ukrajinské atletiky a také to, že je jediným „čistokrevným“ zástupcem Východní Evropy.

Dosud se uskutečnili dva ročníky evropského šampionátu družstev, nejvyšší patro – Superligu – hostila nejprve portugalská Leiria, letos to byl norský Bergen. Příští rok zavítají nejlepší družstva do Stockholmu, v olympijském roce 2012 ustoupí týmové ME šampionátu jednotlivců, které nově přešlo na dvouletou periodicitu.

Čeští atleti zatím působili střídavě v Super- a první lize. Před dvěma lety zvládli kvalifikaci a probojovali se mezi elitní dvanáctku, při premiérovém ročníku těsně sestoupili, aby si letos v první lize v Budapešti vydobyli návrat mezi nejlepší. Pokud by byla pořadatelem pro rok 2013 zvolena v květnu Ostrava, znamenalo by to pro ně jednu jistotu – i kdyby se příští rok ocitli na sestupových pozicích, o účast v Superlize by nepřišli. Atleti pořadatelské země ho totiž mají automaticky zajištěný.          

Adam Pražák

Vytisknout