přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2011, 06:53

Ostrava představila nezapomenutelné medaile

Absolutně nezaměnitelné medaile vybojují nejúspěšnější atleti na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Pořadatelé představili ohromné kotouče z křišťálového skla, které připravili pro nejúspěšnější trojice závodníků v jednotlivých disciplínách.

Medaile vzešly z díly mladých, přesto už i uznávaných výtvarníků Mgr. Jaroslava Koléška a MgA. Josefa Divína z Valašského Meziříčí. Každá z trofejí je ručně odlévaný originál, vážící zhruba 800 gramů. „Návrhů bylo asi sedmdesát, finální jsme vybrali v únoru. A jestli jsme se svým dílem spokojeni? Ani jsme ho organizátorům nechtěli dát,“ usmál se Jaroslav Koléšek. Pro oba autory to byla nesmírně zajímavá práce. „Šlo o velkou výzvu. Nápadů přicházelo až moc, víc než rok jsme pořád něco upravovali až do výsledné podoby. Byla to pro nás i taková sportovní disciplína, protože tvořit něco pro sebe nebo na takovou akci, to jsou fakt rozdílné záležitosti. Snažili jsme se na medaile dívat i z pohledu samotných atletů,“ uvedl Josef Divín.

Průhledné kotouče nakonec vznikaly z křišťálu a jsou hodně veliké. „Vznikly z tradičního a velice prestižního českého materiálu. Každá medaile je opravdový originál, protože křišťál je vždy ručně nalévaný do forem vyrobených z autentického kovového materiálu, který vzešel z ostravských hutích,“ prohlásil o zajímavém díle jeden z tvůrců Jaroslav Koléšek. „V návrhu jsme chtěli docílit kombinace vysoké prestiže spolu s nevšedností a výjimečností výtvarného řešení. Důležitým vodítkem pro nás bylo místo konání šampionátu. Korpus je tak obohacen reliéfem typického kapkového plechu, který by měl připomínat industriální historii Ostravy, a otvor ve středu má tvar písmene O,“ vysvětloval Jaroslav Koléšek.


Autoři medailí Koléšek (vlevo) a Divín se závodnicí Ondrashkovou (druhá zleva) a patronkou Kašpárkovou, obě fota:archiv organizátorů

Speciální barevné zavěšení má být vnímáno jako spojení důstojnosti a zároveň radosti. „Je to nezvyklé, hlavně na první pohled jsou medaile vážně obrovské. Už bývá zvykem, že tvarem i velikostí se pořadatelé pokoušejí o něco nového, což se tady určitě povedlo. Jsou krásné a asi i lehce zapamatovatelné, takové snad nikdy k vidění nebyly. Pokud bych ji získala, tak bych musela dělat mezi trofejemi dost místa,“ usmála se ambasadorka ME U23 Šárka Kašpárková.

materiál organizátorů