přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Ostrava opět přilákala Usaina Bolta

Diváci Zlaté tretry mohou očekávat útok na maximum při 300 m v podání největší současné star. Pořadatelé potvrdili také další hvězdy pro akci, jejíž hlavní část proběhne ve čtvrtek 27. května.

Hvězda první velikosti přijede po roce do Ostravy již počtvrté na Tretru, to je zpráva, kterou dnes vyslali organizátoři do světa. Po dvou startech na dvoustovce (2006 a 2008) a jednom na stovce (2009) uvidí diváci na vítkovickém stadionu Usaina Bolta na třístovce. „Je to unikátní, dostat jej na první start na 300 metrů,“ mohl prohlásit Alfonz Juck, manažer mítinku Zlatá tretra Ostrava (ZTO), jenž má na starosti vyjednávání s atlety i jejich manažery a trenéry. „Je to skvělá zpráva nejen pro ředitele mítinku, ale především pro atletické fanoušky u nás,“ řekl v telefonickém rozhovoru z Afriky ředitel ZTO Jan Železný. „Diváci uvidí Bolta delší dobu na trati a také se ukáže, čeho je schopen na čtyřstovce,“ doplnila legenda světového oštěpu, nyní v čele ostravského mítinku.

ZT09_0234-1.jpg
Diváci se mohou opět těšit na Boltovy úsměvy - foto: www.graf.cz

Třístovka míň bolí
A co říká ke svému startu sám atlet? „Od té doby, kdy jsem se stal profesionálem, jsem startoval v Ostravě téměř každý rok. Mám rád tento mítink, tamní diváky, atmosféru na stadionu. Doufám, že nám opět bude přát počasí a nebudu muset zápasit se zimou, kterou nemám rád,“ prohlásil Usain Bolt pro stránky mítinku www.zlatatretra.cz. „Už jsem v tréninku nějaké třístovky absolvoval, takže trať trochu znám. Jenže tohle bude poprvé oficiální závod... Zase je to jednodušší, než čtyřstovka, takže je to celkem v pořádku,“ doplnil Bolt, jenž by 400 metrů chtěl zkusit někdy po roce 2012. „Čtyřstovka bolí,“ je si vědom.
Taková atletická hvězda pochopitelně nebyla zadarmo, pořadatelé navíc musí kompenzovat fakt, že ZTO není v Diamantové lize, ale v seriálu o úroveň níž (IAAF World Challenge). Přesnou částku jednatel pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek nesdělil, jen řádově uvedl, že někde kolem 300 tisíc amerických dolarů. „Zatím nemám informaci, že by Bolt startoval vedle Tretry ještě na nějakém jiném mítinku mimo Diamantovou ligu,“ řekl dále k diplomatickému úspěchu Juck.

Co můžeme od Bolta čekat?
„Odmyslím-li od věcí, které neovlivníme, jako počasí a směr větru, věřím na překonání historicky nejlepšího světového výkonu na 80 až 90 procent,“ uvedl manažer mítinku, jenž má od trenéra Millse zprávy, že Bolt běhá třístovku na tréninku za 31 vteřin, kdy se mu zachce. Přitom nejrychlejší čas (oficiální světové rekordy IAAF na této trati nevede) drží Michael Johnson výkonem 30.85 z jihoafrické Pretoria. Přesně za týden uplyne deset let od jeho výkonu ve výhodném vysokohorském prostředí pro sprinty. Podle Jucka bude aktuální držitel maxima také na čtvrtce (rekord na dvoustovce mu Bolt sebral loni v Berlíně) mezi pozvanými, ale zda se přijede podívat na vážný útok na svůj čas není jisté. „Nám jde především o to, dostat do Ostravy aktivní hvězdy,“ tvrdí Juck.

A některé další už také svou účast potvrdili. Na stodesítce překážek to bude držitel světového rekordu, právě z předloňské Zlaté tretry, Dayron Robles. Kubánec mezitím stačil získat titul olympijského šampiona a čerstvě také na halovém MS. Chybět nebude v oštěpařském sektoru ani domácí atletická jednička, světová rekordmanka a olympijská vítězka Barbora Špotáková. Třetí do hvězdné party je chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, u které Juck věří, že by se jí rekordní zápis mohl podařit třeba právě zde v Ostravě. „I když se jí to povede jinde, věřím, že potom to „pojede“,“ tvrdí Juck.

Vedle zmíněných disciplín mají pořadatelé zálusk na útok na světový rekord na vytrvalecké trati. Tentokrát by to měla být ženská desítka, na níž připadají v úvahu jména Defarová, Dibabaová, Cheruyiotová nebo Masaiová. „Určitě tu nebudou všechny čtyři, ani by proti sobě běžet nechtěli,“ upřesnil Juck, podle nějž jsou však všechny v hledáčku organizátorů.

Kompletní hlavní program ZTO (16 disciplin):
středa 26. 5.
hod kladivem (muži a ženy)
čtvrtek 27. 5.
muži: 100 m, 300 m (Gyulaiův memoriál), 800 m, 3000 m (Zátopkův memoriál), 110 m přek., 400 m přek.
ženy: 100 m (Slaninův memoriál), 200 m, 800 m, 10 000 m, 100 m přek., výška, tyč, oštěp

Vstupenky – předprodej začne 12. dubna:
- Tribuna, cena  900 Kč
  (pouze prostřednictvím SSK Vítkovice, email: tretraov@seznam.cz)
-  Stání, cena   80 Kč od 12. 4. do 30. 4.
                      90 Kč od 1. 5. do 21. 5.
                    100 Kč od 22. 5. do  27. 5. 
  (prostřednictvím www.ticketportal.cz)

Další informace:
- Historicky první mítink v Evropě v rámci nového seriálu IAAF World Challenge (14 mítinků, z toho 8 v Evropě)
- Tradičně den před mítinkem bude 26. 5. hod kladivem mužů a žen jako součást nového samostatného seriálu IAAF Hammer Throw Challenge
- V  hlavním programu je zařazeno 14 disciplín – organizátoři mají ambice na kvalitní výsledek zejména ve sprinterských disciplínách + jeden pokus o světový rekord v dlouhých bězích.
- Ve vypsaných disciplínách se počítá s účastí kompletní české špičky.
- Nechybí mládežnické soutěže „Čokoládová tretra“ v úterý 25. 5. a „Hurá na tretru“ ve středu 26. 5.

 

Michal Procházka

Vytisknout