přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. března 2011, 14:49

Oštěpařský svěťák a půlmaratonský pokus

Víkend sice obsadily krosové šampionáty, pozoruhodné výsledky byly k vidění i na silnici. Tradičně první vlaštovkou sezony na dráze v Evropě je vrhačský pohár, za zmínku ale stojí i dva výkony za Atlantikem a jeden halový dodatek.

Přes zimu a chlad padl juniorský světový rekord
Zimní Evropský pohár ve vrzích v Sofii tentokrát dostál svému jménu chladným (4 %) počasím, přestože se každoročně umisťuje do jižních destinací. Navíc byl podle komentářů vrhačský kruh vhledem k velké vlhkosti a navzdory snaze pořadatelů doslova nebezpečný, a to jak v sobotu, tak v neděli.

Vrcholný výkon byl k vidění na druhý den, to když osmnáctiletý Zigismunds Sirmais poslal oštěp do vzdálenosti světového juniorského rekordu 84.47 metru. Dosavadní nejdelší hod „novým“ modelem náčiní předvedl Andreas Thorkildsen (83.87), Lotyš tím „pokazil“ Norovi desáté narozeniny, které mohly nastat letos v červnu. Sirmais prý hodlá potvrdit svou výkonnost titulem na MEJ v Tallinnu. Za osmdesátku se v neděli dostal už jen Ukrajinec Pjatnica (81.96), a v kategorii do 23 let s tureckým rekordem 80.19 Fatih Avan.
Přestože evropská i světová šampionka v kladivu Betty Heidlerová slibovala překonání 75 metrů, musela se spokojit se 72.71 m a s porážkou od Tatjany Lysenkové, která hodila o metr dál (73.70). Třetí skončila mladší sestra Marghievová, Zalina (71.96). V náročných podmínkách stačilo vrstevnici Kateřiny Šafránkové, Rumunce Periové, na vítězství 67.38. Složité povětrnostní podmínky se odrazily i v dalších disciplínách, Bosňan Alič slavil v kouli za 20.21 prvenství, byť těsné před Portugalcem Foresem, do 23 let pak uspěl Bělorus Bachar (18.29). Diskařský sektor patřil Ruskám Korotkovové (60.20), resp. Strokovové (55.56).


ilustrační foto: www.graf.cz

První den předvedl v Sofii „titulkový výsledek“ Maďar Krisztián Pars, jenž se na pouhých 16 cm přiblížil osmdesátimetrové hranici. K výkonu roku Rusa Zagorného mu chybělo o centimetr méně. Soupeři na Parse pohlíželi z notné vzdálenosti, nejblíže zůstal Bělorus Šajunov s 77.41, mezi muži do 23 let se pak prosadil jeho krajan Kolomojec (72.94).
V disku nenašel přemožitele turecký rekordman Ercüment Olgundeniz za 63.31, kategorii „U23“ pak Ukrajinec Nestěrenko (59.71). Jeho krajance Rebrykové stačilo v oštěpu (57.95), „dospělé“ ženy byly lepší o pouhý metr a jen díky vítězce, další Ukrajince, Hanně Hackové (58.99). V kouli dokonce mladší závodnice předčily ty „dříve narozené“, když 22letá Maďarka Anita Marton zvítězila za 17.92, zatímco o rok starší Běloruska Kopecová předvedla o 21 cm méně.


Výkon roku kubánské trojskokanky, Eatonovo zlepšení v oštěpu a halový dodatek
Skokanské hody se konaly v hlavním městě Ostrova svobody. Trojskokanská světová šampionka Yargelis Savigneová začala sezonu pořádně zostra, když zůstala jen pět centimetrů od 15metrové hranice. Kubánka přitom slibuje, že by tenhle výkon sezony měl být pouze „rozcvička“, neboť si za cíl vytkla překonání šestnáct let starého světového rekordu 15.50 m Ukrajinky Kravecové. Druhá v pořadí mítinku v Havaně Mabel Gayová zůstala za 14.65 jen centimetr od osobního rekordu. Známé mužské trio jejich kolegů tolik nezářilo, vítěz Copello, druhý Betanzos a třetí Giralt se vešlo do šesti centimetrů, přičemž prvně jmenovaný předvedl 17.22.
Nikoli nezajímavé výkony byly k vidění ve vrzích, Arasay Thondikeová překvapila se 70.16 někdejší světovou šampionku v kladivu Morenovou (69.56). V kouli stačilo Misleidys Gonzalezové na prvenství 18.72, její kolega Carlos Veliz předvedl rekord mítinku 20.18, stejně jako vítězný oštěpař Guillermo Martinez s 84.64.

A když už jsme u vrhů, upozorněme na výsledek světového rekordmana v sedmiboji Ashtona Eatona z Eugene v USA. 23letý Američan zjevně začal pracovat na zlepšení svých vrhů, které by ho mohli zbrzdit na cestě k očekávanému útoku na devítitisícovou hranici. V oštěpu si vylepšil osobní rekord o více než dva a půl metru na 56.59 metru.
A na závěr dění na atletických drahách se na skok ještě vraťme do haly. Při čínské národní GP v Čcheng-Tu se Li-ťiao Kung vyšvihla do čela světových tabulek halovým osobním rekordem 19.93. Rychlé šedesátky předvedli mezi muži Ping-tchien Su (NR 6.56) a devatenáctiletá Jung-li Wej (OR 7.34).

Tadese na dostřel „svěťáku“ a parádní debut Faraha v NYC
Pouhých sedm vteřin zůstal od vlastního světového rekordu v půlmaratonu Zersenay Tadese. Není divu, že si 29letý Eritrejec vybral pro svůj útok Lisabon, rok staré maximum zaběhl právě zde. Tentokrát se musel spokojit „jen“ s druhým nejrychlejším výsledkem historie 58:30, když na mezičasech těsně zaostával za svým loňským výkonem (5 km – 14:01, 10 km – 27:42). Ve finále mu jistě nepomohlo, že byl na vše prakticky po celý závod sám, nejlepší pronásledovatel, dá-li se to tak říci, proběhl cílem přesně o dvě minuty později. Za Keňanem Johnem Mwangangim si pak pro poslední místo na stupních doběhl jeho krajan Silas Sang (60:38).
Etiopská vítězka maratonů z Berlína i Rotterdamu a medailistka z půlmaratonského MS Aberu Kebedeová v čase 68:28 zdolala domácí favoritku Anu Dulce Felixovou o pět vteřin. Pro Portugalku však výkon 68:33 znamená národní rekord a také nejlepší čas Evropanky v roce 2011. Také třetí v cíli, Keňanka Grace Momanyiová neztratila mnoho, od Kebedové ji dělilo 13 sekund.

Úřadující evropský šampion na deset, pět (venku) i tři kilometry (v hale) Mo Farah se poprvé vydal na půlmaratonskou trať a může být nadmíru spokojen. V New Yorku zaběhl evropský výkon roku i britský rekord 60:23 a na cílové pásce uspěl o dvě vteřiny před Etiopanem Gebre Gebremariamem a dalším debutantem Galenem Ruppem, přičemž Američan ztratil na Brita 7 s.
O traťový rekord 68:52 se mezi ženami postarala Keňanka Caroline Rotichová, s malým odstupem finišovaly krajanka Edna Kiplagatová i domácí Kara Goucherová, která ztratila 11 vteřin.

Druhý čas roku v LA, hattrick Etiopanky v Římě, evropské maximum Kulkova v Soulu
Přestože mu nepřálo chladné a deštivé počasí, zvládl maratonskou premiéru na jedničku. Etiopan Markos Geneti, který kdysi reprezentoval na dráze a získal bronz na HMS 2004, zvládl královskou trať za 2:06:35. To je nejen šestý nejlepší maratonský debut, ale také rekord losangeleského závodu – v USA se pouze slovutné Chicago a Boston můžou pochlubit lepším rekordem. Zbylí medailisté už tak dechberoucí výkony nepředvedli, Keňan Nicholas Kamakya ztratil téměř tři minuty, a jeho krajan Laban Moiben už daleko od hranice 2:10 odsoudil dosavadní držitele TR a obhájce prvenství Wesleyho Korira mimo stupně vítězů.
Osobní rekord 2:26:34 se podařil i Genetiho kolegyni Bizunesh Debaové. Domácímu publiku udělala svým maratonským debutem 2:27:03 radost Amy Hastingsová, třetí v cíli Mare Dibabaová už se nedostala pod 2:30. Vytrvalci prý vystartovali ještě za vlhkého počasí, po půl hodině od startu se rozpršelo, foukal vítr a v jednom místě museli probíhat dokonce po kotníky vodou.

Již potřetí v řadě se z prvenství na maratonu ve Věčném městě radovala Firehiwot Dadová. Vítězný čas Etiopanky 2:24:13 znamená osobní rekord a druhý nejlepší výkon na římské trati. Dadová běžela po vzoru slavného předchůdce Abebe Bikily bosá. K pozici na bedně bylo třeba časů hluboko pod dvě a půl hodiny a obsadily je výhradně Etiopanky Goteitom Haftuová (OR 2:26:21) a Haile Kebelushová (2:27:39). Solidním výsledkem se na pátém místě prezentovala domácí Consoleová (2:29:15).
Překvapivým mužským šampionem se stal Keňan Dickson Chumba (OR 2:08:45), který předčil duo Etiopanů v čele s obhájcem Sirajem Genou (2:09:21), třetí doběhl Abdulahi Dawit Shami (2:09:42).

S deštěm a chladným počasím se potýkali i maratonci v korejském hlavním městě. Vítězný Maročan Abderrahim Goumri (2:09:11) a domácí Jeong Jin-Hyeong – v české transkripci Džeong Džin-Hjong – (2:09:28) byli jedinými, kterým se v Soulu podařilo pokořit hranici dvou hodin a deseti minut. Třetí Rus Oleg Kulkov díky vyrovnanému osobáku 2:10:13 zaběhl evropský výkon sezony.
Také mezi ženami zvítězila „Afrika“, jmenovitě Robe Gutaová z Etiopie za 2:26:51, na dohled jí byla Číňanka Ja-nan Wej (2:27:13), která už ovšem byla poslední maratonkyní pod 2:30.

S využitím EME NEWS

Michal Procházka

Vytisknout