přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2004, 15:56

Oštěpařský šampion před olympiádou věří v 90 metrů

Trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný se chystá na start na Zlaté tretře v Ostravě, kde by mohl pokořit devadesátimetrovou hranici.


Foto: F. Macák
„Je těžké tipovat, kolik hodím, ale chtěl bych výkon okolo devadesáti metrů. Třeba to bude míň, uvidíme,“ uvedl Železný, který dosud nemá jistotu účasti na olympijských hrách v Aténách. Při svém jediném letošním startu v katarském Doha předvedl jen 77.46 m a do potvrzení limitu mu chybělo 34 centimetrů. „Takové podmínky, jaké byly v Doha, jsem ještě nezažil. Během závodu byla písečná bouře, pořadatelé soutěž zkrátili na tři série. Oštěp se různě točil, dost záleželo na štěstí. Nechci se ale vymlouvat, hodil jsem prostě málo, dělal jsem i chyby,“ přiznal atlet, jenž za dva týdny oslaví osmatřicáté narozeniny.
„Dělám teď všechno pro to, abych na Zlaté tretře uspěl,“ vrátil se ke startu na mítinku Super Grand Prix v Ostravě, „samozřejmě se nechci spokojit jen s potvrzením limitu. Kdybych měl s tímhle problémy, to bych na tom byl hodně špatně.“ Závod na vítkovickém stadionu bude jeho jediným vystoupením na domácí půdě v tomto roce. „Je to mítink s jednou s nejlepších atmosfér na světě,“ složil Železný poklonu ostravskému mítinku, „je to útulný stadion a sejdou se tam lidi, kteří atletice rozumí. Publikum je vždycky ochotné pořádně fandit.“

Fyzicky se český oštěpař cítí velmi dobře, v posledním období zapracoval také na technice. „Technicky jsem se docela srovnal. V Doha jsem házel ještě spodním obloukem, ale teprve uvidím, jak budu házet v sezoně. Určitě je jednoduché vrátit se k vrchnímu oblouku,“ uvažoval. V pátek Jan Železný podle svých slov zaznamenal nejpovedenější trénink tohoto roku. „Hodil jsem si tréninkové maximum, bylo to hodně nad limitem,“ nechtěl prozradit konkrétní délku. Po startu na Zlaté tretře čeká Železného příprava střídavě v Praze a Nymburce, v červenci možná odcestuje ještě na jedno zahraniční soustředění. „Rozhodně neplánuji žádnou dalekou cestu. Přemýšlím, že bych na čas odjel do Maďarska,“ potvrdil.

Tomáš Klement

Vytisknout