přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. září 2008, 15:47

Oštěpařské královny obdivovaly Prahu a chystají se na klání v Jablonci

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková je hostitelkou pro své nejlepší soupeřky z disciplíny a v pátek se s nimi utká ve svém rodišti při Jabloneckém oštěpu o prestiž a zlaté cihly.

Jen si to představte. Jdete si takhle ve středu historickým jádrem Prahy, když tu se proti vám vyrojí tucet urostlých mladých žen, které spolu v dobrém rozmaru mluví roztodivnou směsicí evropských jazyků, aby ve výsledku zapluly do proslulé restaurace u Pinkasů. Co je na tom pozoruhodného? Třeba to, že jste byli právě svědkem unikátní situace, kdy se pohromadě sešla dvanáctka nejlepších oštěpařek světa při jiné příležitosti, než je finále velké akce typu MS nebo olympiády. "Většina holek byla v Praze poprvé, tak jsem je vzala na takovou klasickou procházku," vysvětlila Barbora Špotáková. "Šly jsme po Královské cestě opačným směrem, tedy z Malostranského náměstí přes Karlův most do centra. Zúčastnily se toho opravdu úplně všechny. Vyfotily jsme se, lidé okolo z toho byly docela paf. Ale bylo to hezký.“


Foto: P.Lebeda

Vycházka těžko mohla končit jinde než v Bářině oblíbené restauraci, která se nedávno na půl dne kvůli ní přejmenovala na „U Špotáků.“ V místě, kde minulý týden poprvé zazněla píseň Čtvrtá sestra na oslavu vítězství Barbory na olympijských hrách, došlo na konzumaci typicky českých pokrmů a nápojů.  „Vaše pivo znám z ruských reklam, včera jsem ho konečně ochutnala a je to znamenitý nápoj," mohla tak dnes na tiskové konferenci prohlásit Maria Abakumovová, se kterou svedla Špotáková na olympiádě souboj o zlatou medaili. "Posezení v Bářině oblíbené restauraci bylo fajn a pivo mi chutnalo," přidala se i třetí medailistka z Pekingu, Němka Christina Obergföllová.

Od olympiády už spolu jeden souboj svedly. Na mítinku v Lausanne vyhrála Abakumovová, Obergföllová byla třetí, Špotáková čtvrtá. Ani jedna však nebyla se svým výkonem plně spokojena. „Vyšel mi vlastně jen jediný hod, a to ten vítězný,“ přiznala Abakumovová. „Já měla dva dny před tím důležitý závod, kde šlo o hodně peněz,“ narážela Obergföllová na měření sil v Elstallu, kde atakovala 70metrovou hranici, "a tak jsem byla v Lausanne dost unavená.“ Nejhorší vzpomínky však měla Špotáková: „Cítila jsem se v rozhazování docela dobře, ale pak to nějak nešlo,“ okomentovala závod, kde se prezentovala na své poměry skrovným výkonem 62,24 m. „Ale hlavu si z toho nedělám. První závod po velké soutěži jsem vždycky měla špatný. V Jablonci, na domácí půdě, mi snad diváci vlijí krev do žil a bude to o něčem jiném. Chci si tam trochu napravit reputaci,“ vzhlížela k pátečnímu mítinku.

V něm se vedle medailistek z Pekingu představí dalších devět vynikajících oštěpařek. Chybět nebudou mistryně Evropy Stefi Neriusová, která si nedávno zlepšila OR na 68.34 m, britská rekordmanka a čtvrtá z OH Goldie Sayersová, či kolegyně Špotákové z národního týmu Nikola Brejchová a Jarmila Klimešová.
Program začne v 17:00 a pořadatelé očekávají, že stadion pro 6700 diváků bude vyprodaný. Pro nejlepší oštěpařky jsou připraveny cihličky z ryzího zlata o hmotnosti 31,1, 20 a deset gramů, za překonání světového rekordu je vypsána prémie 20.000 eur.
Po olympiádě k němu Špotákové chybí 28 cm. Že by však měla rozdíl smazat právě v Jablonci, nepovažuje za příliš reálné. „Samozřejmě budu chtít podat co nejlepší výkon, ale takhle krátce po vrcholné akci... Záležet bude taky na dalších věcech, jako jsou počasí, směr větru, aktuální rozpoložení...atd. Spíš si myslím, že budu mít co dělt s holkama. Jsme teď hodně vyrovnané a určitě mi to nebudou chtít nechat zadarmo,“ okomentovala podobné úvahy.
 
Vedle hlavního závodu bude v jablonecké Chance Aréně k vidění i doprovodný program, jehož součástí bude závod dětí, házení známých osobností oštěpem na cíl a ukázka požárního sportu, kde proti sobě nastoupí tým přítele Špotákové Lukáše Novotného proti týmu svijanských hasičů.
 

Adam Pražák

Vytisknout