přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Oštěpařky s přehledem postupují

Obě české závodnice vyhrály své skupiny a mohou se těšit na páteční finále.

První hod a je "vymalováno". Tímto stylem se prezentovala jak Nikola Brejchová, tak Barbora Špotáková. Postupují z prvního s a druhého místa výkony 64.29, resp. 63.77 m .

Nikola Brejchová    Foto: Graf.cz

„Už při přesunu z rozcvičovacího stadionu jsem trenérce (Marcela Pilařová) říkala, že vzhledem k té děsné vlhkosti tady, která mě dneska vyloženě drtí, musím hodit limit prvním pokusem. Vysloveně jsem si to vsugerovala a vyšlo to. Je fakt, že tomu pomohl i vítr, který fouká příznivým směrem,“ konstatovala poté, co poslala svůj oštěp na 64.29 m a jako úspěšná kvalifikantka opustila sektor. Všechny její soupeřky v tu dobu ještě házely, nakonec se za jednašedesátimetrovou hranici, zaručující přímý postup, nedostala žádná. Nejblíže k tomu měla Polka Barbara Madejczyková výkonem 60.86 m,  až za ní byla s 60.77 m favorizovaná Němka Christina Obergföllová.
Tak daleko jako dnes hodila Nikola Brejchová naposledy na loňské Zlaté tretře. Posléze kvůli zranění vynechala ME v Göteborgu. Áčkový limit na MS splnila v pokročilé sezoně 21. července v Lausanne, kde hodila 61.92 m. Do dnešního rána to byl její nejlepší výkon v sezoně.
Co jí to napovědělo směrem k finále? „Skoro nic. Bude to jiný den, jiný závod, můžu se blbě probudit, může blbě foukat. Mohu hodit víc nebo třeba míň... Nechala bych to na pátku,“ nechce spekulovat vrhačka, jejíž největším dosavadním úspěchem bylo čtvrté místo na olympiádě v Aténách. V Ósace by se určitě ráda probojovala do užšího finále. „Dvanáctka mi nestačí, to vím určitě,“ prohlašuje a dodává: „Musím podat co nejlepší výkon na začátku. Šest hodů je na mě už fakt moc. Nedivte se, v mém věku...“glosuje s nadhledem třiatřicetiletá matadorka výpravy.
Barbora Šotáková         Foto: Graf.cz


Stejnou "taktiku"jako Nikola Brejchová aplikovala v kvalifikaci i vicemistryně Evropy z loňského roku Barbora Špotáková. Držitelka národního rekordu poslala svůj oštěp prvním hodem na 63.77 m. "Bylo to rychlé, ale ne zrovna  jednoduché. Hod byl hrozně netechnický, "kopec", který ale letěl zaplaťpánbůh daleko. Dělá mi problém povrch, který je opravdu hrozně rychlý. Najednou jsem byla vepředu a musela to prudce zablokovat, navíc mám při formě během rozběhu vysoko kolena a strašně to střílí - prostě nepříjemný hod," líčila své pocity vítězka skupiny.
Při kvalifikaci ani nepociťovala nervozitu, myšlenkami už byla spíše v pátečním finále. "Cítím, že jsem na tom dobře. Když se mi podaří srovnat se technicky, mohlo by to letět hodně daleko." A co říkala na trápení favoritky Obergföllové, která postupovala až z devátého místa? "Ona je při rozběhu ještě o dost rychlejší než já a bylo vidět, že na tomto povrchu vůbec nestíhá udělat , co má. Ustřeluje jí to hodně doprava. Mohla by to pro nás být ve výhoda ve finále," řekla Špotáková.

Kromě dvou českých závodnic proklouzly do finále všechny tři Němky, když  nejlepší výkon podala nečekaně Linda Stahlová, pro níž je 62.80 m osobním rekordem. Mistryně Evropy Steffi Neriusová postupuje za 61.89 z šestého místa. Dál jde i Kubánka Soňa Bissetová, vypadla naopak Britka Goldie Sayersová, která Špotákovou porazila na Evropském poháru.  Finále je na programu v pátek ve 13:40 SELČ.

Vedle oštěpu probíhala také kvalifikace dálky mužů a rozběhy na 110 m př., ženy se rozřazovaly na dvoustovce a patnáctistovce. Favorité většinou postupovali, neuspěl snad jedině americký dálkař Walter Davis (SB 829), který měl tři nezdařené pokusy.   

Adam Pražák

Vytisknout