Oštěpařka Špotáková zvítězila na univerziádě

neděle 21. srpna 2005
Oštěpařka Barbora Špotáková získala na světové univerziádě v Izmiru druhou zlatou medaili pro českou výpravu.

Čtyřiadvacetiletá atletka, které se na mistrovství světa v Helsinkách nepovedlo postoupit z kvalifikace, si nedávné zklamání částečně vynahradila vítězstvím výkonem 60,73 metru. Alena Rücklová zlepšila národní rekord v běhu na 400 metrů překážek, přesto medaili nezískala.

Špotáková porazila o více než metr druhou Číňanku Ma Ning a navázala na páteční triumf tenistky Evy Hrdinové ve dvouhře. "Jsem hrozně šťastná, rehabilitovala jsem se tak za 13. místo na mistrovství světa. Třem soupeřkám jsem tu oplatila porážku z Helsinek," řekla Špotáková spolupracovníkovi ČTK.

Soutěž  zahájila hodem 58,02 metru, jímž postoupila do užšího finále ze třetí pozice. "Neházela se žádná kvalifikace, soutěžilo nás osmnáct, takže to bylo velice dlouhé a náročné na psychiku. Moc jsem si přála uspět a začala jsem nervózně. Pak jsem uslyšela od trenéra Černého z hlediště, abych házela uvolněně a to mi pomohlo," uvedla závodnice pražské Dukly.

Ve čtvrtém pokusu se zlepšila na 60,64 a v další sérii předvedla svůj nejdelší hod. "Už jsem viděla, že soupeřkám docházejí síly," dodala vítězka poslední atletické soutěže na univerziádě.

Rücklová v běhu na 400 metrů překážek časem 55,88 sekundy překonala o jedinou setinu červencový rekordní výkon juniorské mistryně Evropy Zuzany Hejnové z Kaunasu, ale ve finále skončila čtvrtá. Časem 55,14 zvítězila Ruska Marina Šijanová, za bronzovou Polkou Martou Chrustovou zaostala jindřichohradecká rodačka o 39 setin. Dosavadní osobní rekord třiadvacetileté Rücklové měl hodnotu 56,33 sekundy.
Ještě blíže k medaili měl ve stejné disciplíně mužů Michal Uhlík. Za třetím místem, které v těsném doběhu obsadil Jamajčan Gregory Little, zaostal český překážkář časem 49,79 jen o dvě setiny sekundy a obsadil pátou pozici.