přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Oštěpařka Menéndezová vylepšila světový rekord na 71,70 metru

Kubánská oštěpařka Osleydis Menéndezová vytvořila v závěrečném dnu mistrovství světa nový světový rekord.

Hned svým prvním pokusem ve finále poslala pětadvacetiletá olympijská vítězka oštěp do vzdálenosti 71,70 metru a vlastní čtyři roky staré maximum z krétského Rethymna vylepšila o 16 centimetrů. Bohatě jí to stačilo k návratu na světový trůn, o který se od roku 1999 pravidelně střídá s Řekyní
Mirelou Manjaniovou.

Hned v druhé sérii soutěže se zase měnily evropské tabulky, když Němka Christina Obergföllová jako první oštěpařka ze starého kontinentu přehodila hranici 70 metrů. Podařilo se jí to o tři centimetry, dosavadní maximum Norky Trine Hattestadové předčila o 55 centimetrů.

Obergföllová před helsinským finále nikdy neposlala oštěp ani za 65 metrů, dnes se ale díky nebývalému zlepšení radovala ze stříbrné medaile. Bronz získala její známější krajanka Steffi Neriusová výkonem 65,96 metru.

Desátý světový šampionát v Helsinkách viděl už třetí vylepšení světových historických tabulek. V předchozích dnech si prémii 100.000 dolarů vysloužily ruské atletky - chodkyně Olimpiada Ivanovová časem 1:25:41 v závodu na 20 kilometrů a fenomenální tyčkařka Jelena Isinbajevová za výkon 501 cm.

                                                                                                        ČTK