Oštěpařka Brejchová stříbrná na Světovém atletickém finále

sobota 18. září 2004
První část programu má za sebou Světové atletické finále, jež probíhá o tomto víkendu v Monaku.

V celkem 16 disciplínách dnešního dne měla česká atletika jediné želízko v ohni. Roli „osamoceného běžce“ ovšem Nikola Brejchová zvládla na výbornou. V soutěži oštěpařek skončila na druhém místě zásluhou  hodu ve druhé sérii, kdy jí rozhodčí naměřili 64.58. Zvítězila suverénka sezóny Osleidys Menéndezová, která sice nezopakovala svůj olympijský velehod a neatakovala vlastní světový rekord, přesto její výkon 66.20 metru nedokázala žádná ze soupeřek překonat.

Třetí skončila stříbrná z OH, Němka Steffi Neriusová. Její výkon v Monaku (61.16) však za tím aténským (65.82) zaostal o více jak 4.5 metru. Pořadí ve Světovém atletickém finále tak dokonale potvrdilo postavení oštěpařek na žebříčku IAAF:1.Menéndezová, 2.Brejchová, 3.Neriusová.

Ve zcela opačném gardu než pro Neriusovou byly Atény výjimečné pro jamajského sprintera Asafu Powella: jeden z favoritů běhu na 100 metrů skončil na olympiádě bez medaile. Jedenadvacetiletý sprinter se ovšem zklamání nepoddal a ze čtyř poolympijských startů si odvezl čtyři výhry. V Monaku prokázal nejrychlejší startovní reakci (0.131) a jako jediný ze startovního pole  dokázal stlačit svůj čas po deset vteřin (9.98- nový rekord soutěže). Druhý skončil v čase 10.10 Portugalec Francis Obikwelu, třetí Aziz Zakari z Ghany (10.15).

Namále měl čerstvý podílník zlatého pokladu Christian Olsson. Švédský trojskokan se dlouho hledal a ke svému třetímu pokusu nastupoval jako aktuálně čtvrtý muž  pořadí. Jenže právě onen třetí pokus trefil parádně. Naměřili mu 17.66 m, nový rekord soutěže, a spokojený Olsson už jen sledoval, jak je tato vzdálenost pro soupeře nedostižnou metou. Druhý skončil výkonem 17.20 bronzový z OH Rus Danila Burkeňa, o čtyři centimetry za ním zaostal třetí  Kenta Bell z USA.

Třetí žena světového žebříčku IAAF, Ruska Jelena Slesarenková, jasně kralovala v soutěži výškařek. Poté, co jako jediná dokázala zdolat laťku ve výšce 2.01 (rekord soutěže), nechala si na stojany nastavit 2.10. Ani jeden ze tří ataků světového rekordu však čerstvé olympijské šampionce nevyšel. Pozoruhodný je úspěch ukrajinských výškařek, které obsadily v pořadí Sťopinová, Michalčenková (obě 1.98) a Babakovová (1.95) 2.-4. místo. Teprve za nimi skončila Jihoafričanka Cloeteová.

Jako se stává v poslední době tradicí, soutěž v dálce připomínala  mistrovství Ruské federace s mezinárodní účastí. Ruské dálkařky si přitom rozebraly všechna oceňovaná umístění. Přesto se jedno překvapení odehrálo. K vítězství stačil Irině Simaginové výkon, který rozhodně nijak neoslňuje. Skokem 6.74 m z první série na chlup přesně vrátila dvoucentimetrovou olympijskou porážku své reprezentační kolegyni Taťáně Lebeděvové. Třetí skončila, stejně jako v Atenách, Taťána Kotovová (6.65).

Závěr sezony se ještě markantněji podepsal na soutěži diskařů. Ač v Monaku nechyběli olympijští medailisté Alekna, KövágoTammert, na vítězství ve Světovém atletickém finále a tudíž odměnu 30000 USD dosáhl průměrným výkonem 64.11  Mario Pestano. Pikantní je, že tento pokus byl jediný, který byl Španělu měřen.

V neděli se Světové atletické finále uzavře. V soutěžích druhého dne se představí hned trojlístek českých reprezentantů. Ve 14 hod startuje disk žen s Věrou Pospíšilovou-Cechlovou a výška mužů s Jaroslavem Bábou.  Od 15,50 hod vstoupí Jan Železný do souboje oštěpařů.