přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. srpna 2003, 10:09

Oštěpař Železný vyhrál v Curychu a zřejmě pojede na MS do Paříže

Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný bude s velkou pravděpodobností v Paříži obhajovat titul mistra světa.

Startovat na světovém šampionátu se český atlet rozhodl po mítinku Zlaté ligy v Curychu, kde vyhrál výkonem 87,95 metru ze čtvrté série. Sedmatřicetiletý trojnásobný olympijský vítěz, který by rád zakončil svou kariéru příští rok na olympiádě v Aténách, předvedl svůj třetí nejdelší hod sezony.
Železný se loni na podzim podrobil kvůli bolestivým zádům operaci srostlého žebra s obratlem a plánoval, že letošní rok pro něj bude před olympijskou sezonou odpočinkový. Z chirurgického zákroku se však zotavil rychleji, než sám očekával, a ze zimního soustředění v Jihoafrické republice si přivezl dobrou formu. Tu letos nejlépe zužitkoval v červnu na mítinku v Paříži, v dějišti světového šampionátu předvedl výkon 89,06 metru.
V letošním roce hodil trojnásobný mistr světa dál než v Curychu už pouze na červnové Zlaté tretře v Ostravě, kde poslal osmisetgramové náčiní do vzdálenosti 88,99 metru. Železný dnes ve svém šestém startu sezony předvedl ještě v poslední sérii hod na značku 84,97 metru, ve třetím a pátém pokusu měl dva přešlapy.  Úvodní dva hody závodu se mu nevydařily - rozhodčí mu naměřili 82,81, respektive 83,73 metru.
"Nedařilo se mi,  technicky to byl možná nejhorší závod sezony," citoval oštěpařův manažer Alfons Juck Železného slova po závodu. "Do ani jednoho z hodů se mi nepodařilo zapojit nohy a vlastně celé tělo," žehral Železný na špatné provedení pokusů. Přesto závod vyhrál kvalitním hodem, což ho přimělo potvrdit s největší pravděpodobností svůj start v Paříži. "Nic nenasvědčuje  tomu, že by se na tom něco mělo změnit," řekl ČTK manažer Juck.
"Cítil jsem velkou energii, mohl jsem hodit o hodně dál, kdyby se mi alespoň jeden pokus podařil technicky," prohlásil Železný po svém čtvrtém vítězství v sezoně. Hned po závodu nechtěl hodnotit svůj aktuální zdravotní stav, který je jedním z hlavních faktorů rozhodování o dalším programu. "Nic vážného necítím, rozhodující budou moje pocity až ráno po závodu. Ale
když nebudu cítit žádné větší zdravotní potíže, tak na mistrovství světa pojedu,"
ujistil.
                                                                                                ČTK