přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. srpna 2003, 19:35

Oštěpař Železný se na MS připravuje v anonymitě

Do role nositele úspěchu či neúspěchu české atletické výpravy se po osmi letech opět dostává Jan Železný.

Na závod světového rekordmana v hodu oštěpem čekala česká výprava v roce 1995 na mistrovství světa v Göteborgu jako na smilování, letos je na šampionátu v Paříži situace podobná. Česká reprezentace má na kontě jediné stříbro zásluhou desetibojaře Romana Šebrleho a Železný je poslední českou medailovou nadějí.

Před osmi lety trojnásobný olympijský vítěz tíhu okamžiku unesl, vyhrál a získal pro Českou republiku jedinou medaili. "On si nepřipouští, že je nějaký zachránce týmu. Má myšlenky úplně někde jinde," prohlásil trenér Jaroslav Brabec, který Železného v Paříži doprovází na tréninky. Trojnásobný mistr světa, obhájce zlaté medaile, vstoupí na stadion v St. Denis v pátek večer ve 20:25 v kvalifikační skupině B.
   
Postup mezi finálovou dvanáctku zajistí hod přes 81 metrů. "Nelze to podceňovat, když se podíváme do minulosti, plno favoritů vyhořelo v boji o postup do finále," připomněl Brabec mimo jiné i Železného vyřazení v kvalifikaci mistrovství Evropy loni v Mnichově. Sám trojnásobný mistr světa celý týden nevychází z atletické vesnice, chodí jen na tréninky a odmítá komunikovat s novináři. Nereagoval ani na žádosti finských a jiných žurnalistů.

Na stadionu prý byl jen při slavnostním zahájení, na kterém nesl vlajku. "Myslel, že to bude trvat hodinu, nakonec tam byl půl dne. Ale nakonec to vzal jako chlap," smál se Brabec. Železný nechodí na Stade de France ani fandit. "Zbytečně by si vystřílel psychickou energii, kterou bude potřebovat jindy. Navíc to tam zná, závodil tam i letos," připomněl Brabec Železného letošní nejlepší výkon 89,06 metru ze začátku července.

Podle Brabce musí sedmatřicetiletý matador dávat pozor hlavně na zdraví. "Je v pohodě, ale musí si dávat pozor, aby si něco neudělal," uvedl Brabec. Železný oštěp podle tradice nevzal do ruky, hází pouze medicinbaly. Finále zřejmě i za účasti Němce Borise Henryho a letos nejlepšího Rusa Sergeje Makarova bude v neděli v 16:50. Chystá se jej sledovat kompletní česká výprava.
                                                                                                  ČTK