přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. března 2003, 23:08

Oštěpař Železný rozmýšlí o letošní sezoně

Naprosto spokojen a plný optimismu se Jan Železný vrátil ze soustředění v Jihoafrické republice.

Dnes těsně před obědem na ruzyňském letišti přistálo letadlo s českým oštěpařem, který v jižní Africe strávil dlouhé dva měsíce. "V Jihoafrické republice jsem byl už pošesté nebo posedmé a každé moje soustředění trvalo dva až tři měsíce," rekapituluje Železný. Znamená to, že celková dosavadní příprava úřadujícího olympijského vítěze a mistra světa v jižní Africe trvala již více než jeden rok. "Vhodnější místo pro přípravu jsem nenašel. Vyhovují mi tam tréninkové podmínky i lidé, díky nimž se tam cítím dobře," pochvaluje si Železný.


Foto: Česká sportovní


Letošní soustředění také naplnilo jeho očekávání. Jan Železný trénoval v Africe společně s Rusem Sergejem Makarovem. "Trénovat s tak výborným oštěpařem každému pomůže," vyjadřuje se Železný ke vzájemné spolupráci s prvním mužem loňských světových tabulek (92,61 m). Ruský oštěpař ho velice zaujal. "Sergej má všechny přednosti špičkového oštěpaře. V devětadvaceti letech už dozrál v absolutní extratřídu." V minulosti se Železný několik let připravoval po boku dalšího skvělého oštěpaře, Brita Stevea Backleyho.

O cílech pro letošní sezonu Železný zatím hovoří zdrženlivě. "Jsem teprve v půli cesty. Jestli se letos zúčastním mistrovství světa, ukáže čas," zvažuje Železný a tento postoj zdůvodňuje: "Na mistrovství světa pojedu, pokud budu házet daleko, to znamená přes devadesát metrů." Železný však už uvažuje v dlouhodobějším horizontu. "Hlavním cílem je pro mě olympiáda," jasně vzhlíží k vrcholu sezony 2004, olympijským hrám v Aténách.

Jan Železný připomněl také nadházející halový světový šampionát v Birminghamu: "Všem českým atletům, kteří jedou do Birminghamu, přeji hodně štěstí." V letošní sezoně absolvuje Železný zřejmě pouze jediný start na území České republiky.

Tomáš Klement

Vytisknout