přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. srpna 2005, 11:44

Oštěpař Železný nepojede na mistrovství světa

Oštěpař Jan Železný nebude startovat na mistrovství světa v Helsinkách.

Ke svému rozhodnutí dospěl posobotním mítinku v Oslu, kde se ozývalo jeho zranění Achillovy šlachy. Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz to oznámil na dnešní tiskové konferenci v Brně.

"Můj hlavní problém je s operovanou nohou. Sice mě extrémně nebolí, ale na mistrovství světa je kvalifikace a hned druhý den finále. Toho se nejvíc obávám," řekl Železný. Ani neuvažoval o tom, že by pořadatele požádal o případnou změnu časového programu soutěže oštěpařů. "To by nikdo neudělal,atletika je v tomto směru hodně čitelná," uvedl světový rekordman.

Železný se podrobil operaci v květnu a kvůli zranění nemohl dva měsíce házet. "Výkonnost sice nemám špatnou, ale pomýšlet na medaili s rizikem, že jsou dva závody ve dvou dnech za sebou, by bylo zrádné," poznamenal atlet, který se svým rozhodnutím čekal až do sobotního večera a konzultoval situaci s přítelem a fyzioterapeutem Pavlem Kolářem.

Největší problém nevidí Železný v klasické fyzické přípravě. "Potíž je ve vyběhání, dva měsíce jsem se nemohl běhat. Z toho pramení chyby. Noha, jež byla před dvěma a půl měsíci operovaná, mi to nedovoluje. Ale lékaři v České republice odvedli vynikající práci," tvrdil Železný.

Mistrovství světa sice staví vysoko, ale riskovat obnovení zranění nechce. I když světový šampionát se s žádným jiným mítinkem podle něj nedá srovnat. "Pokud bych nyní udělal chybu, tak už bych se nikdy k atletice nevrátil. Příští rok bych chtěl startovat na mistrovství Evropy, kde se mi nikdy v minulosti
nedařilo. Sezonu nechci zabalit, rád bych startoval na mítinku v Curychu,"
plánuje Železný.

Do Helsinek odcestuje pouze v případě, když dostane pozvání. "Byl by to zvláštní pocit, dívat se na závod, v kterém bych teoreticky ještě mohl startovat," zamyslel se. Finsko je atletice a zejména oštěpu země zaslíbená. "Už kvůli tomu jsem tam chtěl házet, ale nezvládl bych to zdravotně," dodal.

Železný se rozhodl podstoupit operaci šlachy, jejíž bolest měla spojitost s bolavým kotníkem na nevydařených olympijských hrách v Aténách, na začátku sezony. Chtěl se totiž dostat do pořádku do Zlaté tretry v Ostravě, což se mu nepodařilo. Většinu roku rehabilitoval a do závodů nastoupil až teprve nedávno. Házel dvakrát - na první pokus v Soluni splnil výkonem 83,43 metru limit pro start na MS a v pátek v Oslu skončil pátý s 82,70 m.

Železný je již druhým českým atletem, který svou účast na mistrovství světa vzdal. Minulý týden kvůli zdravotním potížím a nedostatečné formě způsobené ztrátami tyčí zrušil svůj start v Helsinkách také tyčkař Adam Ptáček. Na světový šampionát tak odjede devatenáct českých atletů.

                                                                                                        ČTK