přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2004, 23:26

Oštěpař Železný je ve finále a připraven nechat na stadionu srdce

Chtěl hodit rychle a nezničit se. To byl záměr oštěpaře Jana Železného pro dnešní kvalifikaci na olympijských hrách v Aténách.

Zčásti se mu to povedlo. Limit pokořil v prvním pokusu o osmnáct centimetrů, ale ideální hod podle sebe zdaleka nepředvedl. "Byl to takovej
strašnej prasák,"
nebral si servítky Železný.

Může se stát živoucí legendou. Pakliže v sobotním finále, kam se dostal výkonem 81.18 metru, hodí nejdál, získá čtvrté zlato za sebou a pátou olympijskou medaili. Dnes k tomuto cíli udělal první krok. "Šel jsem do toho strašně opatrně," řekl Železný. "Ale říkal jsem si, že když neudělám chybu, tak to hodím. Měl jsem pravdu, bylo to těsně za," vykládal.

Při rozběhu dnes poručil nohám neběžet naplno. "Ve finále to ale rozparádím a doufám, že to ve větší rychlosti zvládnu," věřil si Železný. Na limit mu stačil jeden hod, byť si nejspíš představoval delší pokus. "Ale měl to v ruce osud a ten mi nadělil, abych hodil těsně za limit a mohli jít odpočívat," radoval se. "A kolik to bylo, to jsem fakt při odhodu nevěděl,"
dušoval se.

Prý se dnes nedokázal pořádně nahecovat. "Doufám, že se na finále vyburcuju a bude to tam dobré," věřil oštěpař. Ví ale, že to bude především těžké. "Tentokrát jsem nechtěl soupeře deklasovat, dnešní hod nehraje žádnou roli," řekl. Jeho jediný pokus byl prý dnes pomalý. "Šlapal jsem si pod sebe, uvidím, jak mi v sobotu půjdou nohy. Musím posunout rozběh, nevešel bych se do toho," řekl.

Kvalifikaci vyhrál Američan Breaux Greer. "Může házet hodně daleko," varoval před ním Železný. Ve vesnici na obědě potkal i Sergeje Makarova z Ruska, který předvedl v opačné kvalifikační skupině druhý nejdelší hod dne. "Říkal, že se mu narodilo dítě, pak štěňata, že prý nemá dodělaný barák, že je unavený. No, ale nevypadal na to," smál se Železný.

Český oštěpař má stále potíže s kotníkem levé nohy, proto přijel do Atén o dva dny dřív, aby se mu mohl věnovat fyzioterapeut Pavel Kolář. "Každý den byl lepší a lepší, uvidíme zítra, jaké ten jeden hod na mě zanechá následky," povídal trojnásobný mistr světa.

Čtvrté zlato by bral a má ho nadosah. Každý, kdo se dostal do finále, má šanci. Letos nikdo svými výkony příliš nad ostatními nevyčníval. "Ještě mi to zlato nikdo nedal, ale každopádně se o to pokusím. Udělal jsem pro to všechno," uvedl, že má čisté svědomí. Všechno udělali i lidé, kteří ho dávali dohromady po zdravotní stránce. "Pak už bude záležet jen na mě. Nechám tam srdce," tvrdil odhodlaně.
                                                                                                     ČTK