přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2004, 17:43

Oštěpař Železný byl podruhé zvolen členem MOV

Český oštěpař Jan Železný se po tříleté přestávce vrátí do Mezinárodního olympijského výboru.

Sami olympionici ho v Aténách zvolili na osmileté období do komise sportovců. Výsledky dnes v olympijské vesnici vyhlásila členka MOV a předsedkyně volební komise Američanka Anita DeFrantzová.

Železný dostal 1411 hlasů, což byl mezi 29 kandidáty druhý nejvyšší počet. Víc jich dostal jen namibijský sprinter Frankie Fredericks. Dalšími dvěma novými členy jsou marocký běžec Hicham El Guerrouj a egyptská plavkyně Rania Elwaniová.

Mezi těmi, kteří neuspěli, jsou například slovenská tenistka Karina Habšudová, srbský basketbalista Dejan Bodiroga, britský čtyřnásobný olympijský vítěz ve veslování Matthew Pinsent, nebo Šebrleho soupeř v desetiboji Estonec Erki Nool. Řecký sprinter Konstantinos Kenteris, vyloučený z her v dopingové aféře, svou kandidaturu odvolal.

Železný byl do komise sportovců zvolen už v Atlantě v roce 1996 a v prosinci 1999 byl spolu s dalšími devíti aktivními sportovci přijat za člena MOV. V Sydney mu byl mandát prodloužen, ale v prosinci 2001 rezignoval s tím, že chce pokračovat v závodní kariéře a neměl by na vykonávání své funkce dostatek času. Zároveň ze zdravotních důvodů rezignovala i Věra Čáslavská.

Český sport tak potřetí ve více než stoleté historii MOV ztratil zastoupení ve vrcholném orgánu světového olympismu. Předtím se to stalo jen během druhé světové války a v krátkém období po rozpadu Československa. Železný v závěru minulého roku znovu projevil přání pracovat v komisi sportovců a ČOV schválil jeho kandidaturu.

Mezinárodní olympijský výbor má 123 řádných členů a rozhoduje o nejdůležitějších událostech olympismu, včetně pořadatelství olympijských her. I Železný v roce 2001 na kongresu v Moskvě hlasoval ve volbách hostitele her pro rok 2008, které vyhrál Peking. Komise sportovců má 19 členů. Na každých letních hrách jsou voleni čtyři, na zimních dva, vždy na osmileté období. Sedm zbývajících členů jmenuje předseda MOV, aby byla zajištěna rovnováha sportovních odvětví, kontinentů i mužů a žen.

Železný je trojnásobným olympijským vítězem, stejný počet titulů získal i na mistrovství světa. Ve sbírce má rovněž stříbro z OH a dva bronzy z MS, od května 1996 drží výkonem 98,48 metru světový rekord. Čtyřikrát byl doma vyhlášen sportovcem roku, sedmkrát nejlepším atletem. V roce 2000 vyhrál anketu o nejlepšího světového atleta roku.

V Aténách se v zákulisí diskutuje i o tom, že by mohl v lednu příštího roku kandidovat na předsedu Českého olympijského výboru. I současný šéf Milan Jirásek se zřejmě bude ucházet o mandát na další čtyřleté období.

                                                                                                     ČTK