přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Oštěpař Vadlejch si zajistil MEJ prvním závodem

Finalista mistrovství světa juniorů loni z Bydhoště hned při letošní premiéře splnil v maďarském Tiszaújvárosi limit pro ME své kategorie, jež pořádá v červenci srbský Nový sad.

„Byl to první závod, takový zkušební,“ uvedl Jakub Vadlejch směrem k sobotním 71.09 metru ze čtvrté série. Tím splnil o tři metry požadované kritérium pro účast na mistrovství Evropy do 19 let. „Jsem opravdu moc rád, že jsem hned splnil limit, loni se mi to totiž povedlo až snad v desátém závodě. Letos to vyšlo, mám to za sebou a nemusím pořád sledovat nějakou čáru, kterou bych musel přehodit,“ liboval si svěřenec Rudolfa Černého. Vadlejch však výkon z Maďarska nikterak nepřeceňuje. „Nemohu být úplně spokojený. Loni jsem na podzim pětkrát hodil za 75 metrů,“ konstatuje. Ten nejdelší ze 16. září na Strahově má délku 76.57 a hodnotu českého juniorského rekordu. „Také se těším, až si zazávodím s ‚klukama‘,“ prohlásil Vadlejch směrem ke kolegům z disciplíny, kteří dobře rozjeli sezonu v Olomouci o den dříve.


Desátý z loňského MSJ v Bydhošti (na foto) by mohl patřit mezi medailové naděje pro Nový Sad - foto: graf.cz

„Příprava na tuhle sezonu byla skvělá,“ pochvaloval si juniorský reprezentant, „dvě soustředění v teple, třetí mělo být také, ale v Chorvatsku nám moc nevyšlo počasí. Určitě jsem teď silnější, rychlejší. Ale je třeba to ukázat v závodě,“ připomněl. „Moc děkuju škole, která mi vychází vstříc a umožňuje jezdit na soustředění. Připadám si tam jak ‚návštěvník‘,“ otituloval se student pátého ročníku šestiletého gymnázia Postupická v Praze, „dva týdny pryč, dva týdny tam.“

Spolu s Vadlejchem cestovala do Maďarska další pětice mládežníků. Limity už nikdo jiný nepřidal, ale celá šestice si odvezla vítězství. I když konkurenci znehodnotila absence Poláků a koneckonců i menší účast Čechů, jen Slováků přijel plný autobus se 40 atlety. Nadě Zikmundové změřili na stovce překážek 14,84, Barboře Klusákové na osmistovce 2:23.36 a Martině Bařinové na hladké trojce 9:50.71. Pro účastnici loňského MSJ Bařinovou by asi neměl být větší problém stanovený limit na stýplu 10:45.00. Markéta Červenková poslala kouli do vzdálenosti 14.03, pro MEJ je třeba 14.60, kolega z disciplíny Tomáš Staněk vrhnul 16.12.

Soutěž v Tiszaújvárosi vzdáleném 150 km východně od Budapešti proběhla v rámci hledání olympijských nadějí. Spolupráce Visegrádské čtyřky je určena právě juniorským atletům. Maďarští pořadatelé však k juniorům přidružili i dorost a žactvo, a tak se proměnila akce z komornější na velkolepou. „Obdivoval jsem startéry, jak to zvládali. Nedělali snad celý den nic jiného, než že stříleli,“ uvedl vedoucí výpravy a svazový trenér Jiří Kreuter.

Kompletní výsledky z Tiszaújvárosi

Michal Procházka

Vytisknout