přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2011, 16:32

Osobnosti Tretry? „Zdravý a nemocný“

V jakém rozpoložení je před padesátým ročníkem Zlaté tretry Ostrava největší hvězda současné atletiky Usain Bolt? A v jakém nejslavnější paralympijský sportovec Oskar Pistorius?

Možné je všechno, příběh první
Kdepak, ani jubilejní Tretra není výjimkou. Přestože se to kolem ní hvězdami první velikosti jen hemží, drtivá část pozornosti stejně míří k jedinému muži – trojnásobnému olympijskému muži a světovému rekordmanovi Usainu Boltovi.

Fotogalerie z TK (Aleš Gräf, www.graf.cz)

Zítra bude čtyřiadvacetiletý rodák z jamajského Trelawny závodit na vítkovickém stadionu už popáté. Navíc na stovce, která je považována za královskou disciplínu, a proti Stevu Mullingsovi, jenž vede výkonem 9.89 aktuální světové tabulky. Co se od něj dá čekat?  „Věřím, že lepší výkon než v Římě,“ glosoval Bolt na dnešní tiskové konferenci s poukazem na své čtvrteční představení  na Diamantové lize.

Tehdy, při svém prvním závodu od loňského srpna, kdy jej na mítinku ve Stockholmu nečekaně porazil Američan Tyson Gay, měl co dělat, aby nepřenechal svůj cenný skalp také Asafu Powellovi. „Kromě toho, že jsem nakonec vyhrál, bylo všechno špatně. Mizerná startovní reakce, ramena vysoko, nemohl jsem se dostat do závodu. Trenér se mě pak ptal, jestli jsem nezapomněl běhat. Asi to bylo i nervozitou,  kvůli dlouhé závodní pauze jsem neměl moc představu, jak na tom doopravdy jsem. Něco podobného jsem nezažíval snad čtyři roky. Ale teď už to ze mě všechno spadlo a znovu se stávám tím starým Usainem Boltem,“ prohlásil mezi vymýšlením zábavných grimas pro všudypřítomné fotografy.

Přitom se uplatnila i jeho muskulatura, která oproti dřívějším dobám narostla na objemu. „Je pravda, že jsem teď začal vážně posilovat. Ale o kolik jsem se zlepšil, to vám neřeknu. Plně mi stačí, že mám víc svalů a slýchám víc komplimentů,“ zazubil se.    

Svého zítřejšího soupeře číslo jedna, Steva Mullingse, zná Bolt poměrně dobře, ovšem nikoliv z osobní zkušenosti. Mullings sice stejně jako jeho slavnější krajan vyrůstal v Trelawny, už nějakou dobu ale žije v USA. „Je to talentovaný atlet. V minulosti jsem zaznamenal, jak překonává školské rekordy. Bude zajímavé se s ním utkat,“ prohlásil Bolt, který jako obvykle nechtěl věštit čas, jenž by mohl z jejich souboje vzejít. „Počasí vypadá ideálně, já se cítím být dobře připravený, takže možné je všechno.“

Možné je všechno, příběh druhý

Obdobným krédem se řídí i další hvězda mítinku, asi nejproslulejší hendikepovaný atlet všech dob, Oscar Pistorius. Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan, který se odmalička musí vyrovnávat s absencí dolních končetin, by se rád na Zlaté tretře přiblížil ke splnění svého snu, jímž je účast na vrcholné akci mezi zdravými sportovci. Jeho nejlepší čas v sezoně má zatím hodnotu 45.61, což je na úrovni jihoafrického B limitu pro mistrovství světa v Tegu, který mu však jistotu startu v Koreji nedává. „Věřím ale, že jsem se v tréninku posunul ještě o kousek dál,“ říká Pistorius a opřít se může i o nedávné výkony z Manchesteru, kde mj. časem 11.04 zaběhl svou nejlepší stovku od roku 2007.         

Cílem sympatického „blade runnera“, jak se sám přezdívá, je dostat se na úroveň času 45.25, který by jej poslal jak na letošní mistrovství světa, tak zejména na olympiádu v roce 2012. „Na plnění kritéria pro Londýn mám ještě 13 měsíců čas, co se týče Tegu, je také šance, že bych mohl závodit ve štafetě. Zatím mám v JAR druhý nejrychlejší čas,“ vysvětluje svoji situaci.

O účast na vrcholné akci mezi zdravými usiluje Pistorius od 16. května roku 2008, kdy mu IAAF po přezkoumání ze strany expertů, zda mu jeho speciálně upravené protézy neposkytují nepovolenou výhodu, umožnila závodit ve svých soutěžích. Na olympijské hry v Pekingu ani MS v Berlíně však Pistorius nedokázal splnit nominační kritéria.

„Zda bych to upřednostnil před svými zlaty z paralympiády? Popravdě, důležité je pro mě obojí, nijak to nerozlišuji. Trať je v obou případech stejná,“ dodává obdivovatel sprinterů Colina Jacksona, Frankie Frederickse a Wallace Spearmona, jehož označuje za svého dobrého přítele.

Pistoriusův příběh fascinuje. Už mu vytvořili sochu, chystají o něm film. On sám ale zůstává při zemi. „Mojí ambicí není být nějak zvlášť slavný, chci dělat naplno atletiku. Všechno ostatní musí počkat,“ dodává muž, jenž zítra poběží ve třetí dráze. Věnujte mu pozornost. Zaslouží si ji.  
  
 

Adam Pražák

Vytisknout