přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. září 2008, 11:45

Osmička na závěr

Dálkař Štěpán Wagner vyhrál poslední závod sezony výkonem rovných 8 metrů a porazil i věhlasného Jamese Beckforda z Jamajky.

Tomu se říká ukončení sezony! Na domácí půdě při 11. ročníku Memoriálu Zdeňka Procházky předvedl Štěpán Wagner vynikající sérii, kterou korunoval osmimetrovým skokem. To vše při ne zrovna ideálním teplotě vzduchu 14 st. Celsia. „Vzhledem počasí jsem si říkal, že budu rád za 7.60, ale hned po prvním skoku jsem věděl, že mi to bude lítat daleko,“ okomentoval úvodní výkon 780 cm.  Hned druhým skokem se posunul o 15 cm dál a v páté ještě centimetr přidal. Ta pravá „pecka“ přišla však až úplně na závěr, kdy dopadl přesně na 8 metrů. Dále skočil v kariéře pouze jednou, před třemi lety mu změřili 811 cm.

V soutěži s mezinárodní konkurencí Wagner jasně zvítězil, když o 18 cm předčil druhého v pořadí Jamese Beckforda. 33letý jamajský dálkař s osobním rekordem 862 cm, v jehož životopise se vyjímá stříbro z MS 2003 v Paříži a medaile stejného kovu z HMS v Budapešti, přitom přijel do Brna na pozvání právě Wagnera. „Potkali jsme se už na mítinku v německém Bottropu, kde zase on porazil posledním pokusem mě. Překvapilo mě, že ochotně přijel a myslím, že se mu i u nás líbilo,“ pochvaloval si jeho o šest let mladší přemožitel. Třetí v soutěži skončil Němec Winter Nils, který předvedl nejlépe 764 cm (výsledky zde).
 

Osmimetrovým skokem Wagner korunoval vydařenou sezonu, jíž chybělo jediné – účast na olympijských hrách. Ani od té však nebyl daleko. Poslední nominační den absolvoval hned dvojici brněnských závodů. V tom prvním skočil, stejně jako ve čtvrtek, osm metrů, ten druhý o půldruhé hodiny později otevřel výkonem jen o 5 cm kratší. Následoval daleký skok (údajně k 830 cm), který přešlápl. Mezitím předvedl Roman Novotný svůj nominační výkon 821 cm. Wagnerovu odpověď znemožnilo svalové zranění. Rozhodně ne první v sezoně. „Celkem čtyřikrát jsem měl letos natržené stehno, k tomu mě pořád trápily achilovky. Zdravý jsem v podstatě až teď,“ okomentoval to Wagner, který kombinuje sportovní přípravu s plným, úvazkem inženýra v kamenolomu. „Proto se dá jeho výkon považovat za český rekord zaměstnaného člověka,“ říká jeden z jeho trenérů Boleslav Patera, který s Wagnerem pracuje poslední dva roky na technice. „Jsem rád, že už dokáže částečně realizovat nové drily v předodrazovém rytmu a pokud se to povede, může skočit opravdu daleko. Škoda jen centimetrového přešlapu 22.7. v Brně, kdy předvedl životní skok a budeme doufat, že se mu podobný skok podaří zopakovat v příští sezoně,“ dodal Patera, který je známý především díky své tyčkařské skupině reprezentantů. Spolu s ním se na přípravě Wagnera podílí Stanislav Joukal, který až dosud koučoval současnou dálkařskou jedničku Romana Novotného.

Wagnera v současnosti čekají již jen příjemné starosti. Už zítra odlétá na Krétu na zaslouženou dovolenou. 

Adam Pražák

Vytisknout