přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Osmibojař Sedlák sedmý, půlkař Burian devátý

DOPLNĚNO FOTO - Druhý den na MS v Brixenu získala česká výprava první finálové umístění, k druhému chyběl chlup.

Dnes zasáhla do bojů na dorosteneckém světovém šampionátu čtveřice Čechů. Tři dnes svou pouť skončili, osmibojař Sedlák (7.), osmistovkař Burian (9.), překážkářka Tomková (17.-18.). Její kolega Brož zítra poběží po vydařeném rozběhu semifinále.

Sedlák 7. osmibojař
O jednu příčku vylepšil své pořadí po prvním dni Václav Sedlák. V celém závodě předváděl velmi stabilní výkony na hranici absolutních životních maxim a některé i za ní  - dálka, oštěp, kilometr. Venkovní vícebojařské osobáky padly v kouli a výšce. Jediné, co jej může ve velmi vydařeném osmiboji mrzet, je 56 bodů, které mu v celkovém osobním rekordu chyběly k šestitisícové hranici. Jeho výkon však zasluhuje absolutorium. (Dnešní vývoj osmiboje najdete níže.)
Zlato získal zejména excelentním druhým dnem Kevin Mayer. Francouz vyhrál celkem polovinu z osmi disciplín (dnes tři) a nasbíral 6478 bodů, jen o 4 méně než nejlepší světový výkon v historii. Stříbro putuje za 6232 b do Kataru díky Al-Mannaimu, o 15 bodů zpět zůstal Němec Klink, který ztratil velký náskok před svým sokem na závěrečném kilometru.


Václav Sedlák (druhý zleva) - obě foto: I. Rudová

Burian smolně devátý
O devět setin nedosáhl na druhé, přímé postupové místo ve svém semifinále půlkař Miroslav Burian. Čas 1:51.20 bohužel nestačil ani na dvojici poražených, v tomto případě scházelo k finálové radosti 25 setin. Burianovo deváté místo je druhým nejlepším českým umístěním na letošním MS17 a mělo by být pro talentovaného svěřence Jiřího Kmínka motivací do další práce. Do finále vstupuje s nejrychlejším časem 1:49.45 Keňan P. L. Kiplangat, to je ovšem na taktické osmistovce informace spíše podružná.


Miroslav Burian (třetí zleva)

Brož do semifinále
Sedlákův tréninkový parťák Michal Brož upustil od osmiboje a vydal se do bitvy na stodesítce. A první kolo zvládl, ačkoli musel čekat na časy soupeřů. Z konkurence 44 překážkářů postupovalo dál jen 24 a tak byl klíč nastaven 3 přímo a 6 časem. Mezi nejlepší trojici se Brož neprokousal, jeho nový osobní rekord 13.91 (o setinu) byl však druhý nejlepší mezi poraženými. Ve vyrovnaném čele byl v rozbězích nejrychlejší Kanaďan MacNeill s 13.49.

Semifinále konečnou pro Tomkovou
Brožova kolegyně na překážkové stovce Helena Tomková o medaile nepoběží. Svůj rozběhový čas sice zlepšila o 6 setin, ale čas 13.95 (vítr +1.0 m/s) na finále nestačil. Pro účast v něm by musela vylepšit svůj osobní rekord 13.61, obě postupující na čas byly z běhu Tomkové, horší z nich běžela 13.52. Právě druhé semifinále mělo i nejrychlejší vítězku Norka Isabelle Pedersenová vylepšila světový výkon roku na 13.20 a na zlatou medaili je jasnou favoritkou. Tomková se v konečném účtování podělí o 17. příčku.

Osmiboj po disciplíně
Václav Sedlák
zahájil druhý den svou silnou disciplínou, stodesítkou překážek. A znovu potvrdil dobrou formu, když časem 14.08 zaostal jen tři setiny za vítězným Rusem Fajzulinem, jenž se tím vrátil do vedení. Sedlákovo vícebojařské maximum má hodnotu rovných 14 vteřin, absolutní osobák pak 13.88. Svěřenec Tomáše Dvořáka se tím posunul na šestou příčku, jen 5 bodů od páté.

Ve výšce pokračoval Sedlák ve výkonech na hranici osobních maxim. Tentokrát to byl znovu vícebojařský osobák 189 cm, mimo něj skočil nejlépe právě tuto výšku. Ve štědře bodované disciplíně to však na posun vpřed nestačilo, naopak Sedlák poklesl o jednu pozici (na 7.). Vedení udržel Fajzulin, ale na 52 bodů se na něj dotáhl vítěz disciplíny Francouz Mayer, který jako jediný překonal 2 metry, dokonce o 4 cm.

V sedmém, předposlední dílu si Sedlák vylepšil další absolutní rekord. Oštěp poslal do vzdálenosti 44.53, což je o více jak půl metru dále než dosavadní maximum. Ovšem i Sedlákovi soupeři si vylepšovali osobáky, a tak byl před závěrečným kilometrem na "děleném" sedmém místě reálný boj o šestou příčku. Za zlatem kráčí Kevin Mayer, který vítězstvím v oštěpu za 58.03 získal 110bodový náskok na Steffena Klinka, o bronz si to patrně rozdají Al-Mannai a dosud vedoucí Fajzulin.

Závěrečný kilometr byl symbolickou korunovací šampiona, Mayer jej ovládl za 2:41.22. Sedlák skončil za ním pátý v osobním rekordu 2:46.91, odrazil tím nápor soupeřů útočících v celkovém součtu a vybojoval sedmou pozici.

Kdo byl dnes na bedně...
Dnes se rozdělovalo také dalších pět sad medailí, o osmibojařské už byla řeč. Na stovce s překážkami proměnila rozběhová i semifinálová očekávání Isabelle Pedersenová výhrou za 13.23. Snadné to však Norka neměla, vždyť lepší z Američanek Kori Carterová zůstala jen 3 setiny zpět, bronz brala její krajanka Bridgette Owensová (13.39). Hladkou stovku ovládla poměrně jednoznačně Britka Jodie Williamsová (11.39), na stupně vítězů ji doprovodily za časy skoro o desetinu zpět Allison Peterová (ISV) a Ashton Purvisová (USA). Američané se radovali alespoň díky chlapcům, kde zlato získal suverénně Prezel Hardy (10.57, -1.2 m/s). Kanaďana Aarona Browna porazil o 17, domácího Galbieriho o 22 setin.
V dálce se prosadil Thajec Supanara S. N. A. (zřejmě zkratka několika příjmení) za 765 cm. Za 750 skočili také Jihoafričan Brits a Němec Roggatz. Kladivářkím kralovala Slovinka Barbara Spilerová s 59.33, na stupně vítězů ji s 1.5metrovými odstupy doprovodily Turkyně Kayaová a Rumunka Lazar Fazecasová.

Čtvrteční výsledky najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout